Младото лице на властта

Велислава Петрова се оказа най-младият кандидат за здравен министър, който сме имали досега. Вчера името й за поста обяви лидерът на партията, към която има най-големи очаквания да направи кабинет – Има такъв народ. Тя говори няколко езика, завършила е два престижни чужди университета и е на 31 години, стана ясно от думите на Слави Трифонов. Дали обаче това ще й стигне, за да седне успешно в един от най-горещите министерски столове.
Родена е на 5 юни 1990 г. в България. Завършва природо-математическата гимназия (НПМГ) в София през 2009 г., след което заминава за Великобритания, за да учи вирусология и имунология в университета в Бристол. Две години по-късно по неочаквано стечение на обстоятелствата се озовава в института Sanger, който е световният лидер в генетичните изследвания и има за цел да промени погледа на човечеството върху медицината. Там прекарва година стаж като студент, занимавайки се с разработването на методи за пълно геномно секвениране на вирусна РНК. След университета в Бристол, следва този в Кеймбридж, където от 2013 до 2017 г. защитава докторска степен по философия и имунология.
Професионално
Кариерата й, както личи и по номинацията й за здравен министър едва на 31 години, се развива шеметно. Между 2018 и 2021 г. е работила за авторитетни организации с обществена насоченост. През изминалите три години е работила като консултант за ООН и за СЕPI. Ангажиментите й са били свързани с развитието на ваксините и здравните иновации, така че те да бъдат достъпни за всички групи хора на земята, не само за заможните. На 16 юни участва в установяването на първата мобилна лаборатория в Сиера Леоне. Убеден ваксър е, не разбира ирационалните страхове на хората от имунизациите. През декември миналата година започва да работи и за Глобалния ваксинален алианс (GAVI), който се опитва да направи налични имунизациите срещу КОВИД и за държавите от третия свят. От 2020 г. до април 2021 г. е била консултант и към Световната банка по проект за българското МВР.
Общественик
Интересът й към неправителствения сектор започват още докато е ученичка. През 2008 г. за кратко става доброволец към БЧК, където помага на деца и младежи с аутизъм 4 месеца в подготовката на благотворителен концерт и изложба с техни творби.
Освен това е съосновател на Милениум клуб България. Сдружението е създадено през 2016 г. в двореца „Врана" под надслов „Пътят от Европа: Какво ще върне младите българи?". То е мисловен кръг („think tank") на млади българи, родени след 1981г., които са учили или все още учат в чужбина. Според думите им тяхната визия е проста - да бъдат патриоти без граници и да не забравят откъде са тръгнали.
Науката
Тя е нейната страст. Работи предимно в полето на имуногенетиката. Използва разчитането на имунните рецептори, за да разбере еволюцията на специфичните отговори на организма към различните антигени в инфекциите, имунизациите и т.н. Има не една и две публикации в международни научни списания. Те са посветени на бетакоронавирусите, на норовирусите, на Епщайн-бар вирусите и др.
Хобитата
И ако науката е най-голямата й страст, то други две, не по-малки, се оказват пътуванията и парфюмите. В резултат на това френската провинция Грас е една от любимите й дестинации. Регионът е люлка на ароматите, а през лятото ухае на жасмин. В него се организират и часове по изучаване на изкуството на парфюма, които тя обича да посещава.
Какво от това
Велислава Петрова определено има добро образование, научен потенциал и обществен уклон. Дали обаче всичко това ще й помогне да се справи с българската здравна система, която тя не познава. Липсата на опит в плуването в мътните води на здравеопазването (и не само) у нас определено е огромен негатив. Причините за това са много. Първата е сложната и многопластова структура на системата. В нея има множество ресори – лекарства, болници, профилактика, извънболнична и спешна помощ. Всички те притежават не само своето съсловие и интереси, с които министърът трябва да се съобразява, но и сложна нормативна база, която да знае добре, за да ръководи той процесите, а не те него.
Втората и още по-опасна причина е, че здравеопазването е сектор с огромен акумулиран обществен ресурс, който се разпределя между много малко на брой икономически субекти. Това го превръща в особено опасна територия за управление, която се владее от силни и лакоми бизнес лобита. Те са представени не само чрез фирмите си, но и чрез много и различни неправителствени организации, които уж защитават обществения интерес. Всъщност те са успели да намерят път и съмишленици дори в самата здравна администрация, министър без компетенции, е обречен да потъне в нездравия интерес на прокуратурата. Примери – колкото искаш.
И все пак
Липсата на познания у Велислава Петрова има и един плах позитив. Точно той може да се окаже шансът за промяна на системата ни в посока не на икономическия, а на социалния интерес. Надежда за това дават и работата й за организации като ООН и Gavi. Действително необременеността е позитив, но, ако е с мярка. Досега бяхме свидетели на не един или двама обиграни министри, които обслужиха перфектно интересите на бизнес лобитата в здравния сектор или на неопитни визионери без политическа подкрепа. За съжаление и сега сме на път да затвърдим статуквото.

НС пак се мести в бившия партиен дом

Местните избори – на 29 октомври

Проф. Генка Петрова е зам. министър в МОН
Тя заема тази длъжност за четвърти път, като преди това е била на поста в две служебни и в едно редовно правителство

Избраха кабинета „Денков-Габриел"

Гласуват кабинета във вторник

Денков връчи мандата за кабинет

ГЕРБ и ПП успяха с кабинета
Папката с имената ще бъде при президента в понеделник, а има и 160 гласа за конституционна реформа, казаха Мария Габриел и Николай Денков

Радев връчи втория мандат

Радев връчва втория мандат днес
Вероятността да се състави редовен кабинет с него обаче намаля през последните дни
