Абсурдно е да разделят медиците
.jpg)
От тях 4500 са в лечебни заведения,
800 са служители на регионалните здравни инспекции, над 2400 са работещи в центровете за спешна медицинска помощ, над 160 здравни медиатора в 70 общини и над 1500 служители на регионалните здравноосигурителни каси, командировани в регионалните здравни инспекции. Само че всички ние вече шести месец сме в битка с коронавируса, всекидневно се срещаме с него, макар и да не знаем, защото оказваме помощ на много хора.
В системата работим 7000 човека.
Искам да попитам на колко от колегите от спешните центрове и отделения в страната бяха изплатени по 1000 лв. допълнително възнаграждение, след като те са филтърът на системата? Известно ни е, че малка част от хората са получили обещаните пари. Това са специалистите, които преценяват какво ще се случи с всеки отделен пациент, потенциален носител на инфекцията, и не допускат болни от КОВИД-19 да се смесят с останалите в лечебното заведение.
Дали на тях ще им бъдат дадени
или не, се определя от това колко часа са били в доказан контакт с човек, носител на коронавируса.
Според заповед на доскорошния здравен министър Кирил Ананиев лечебното заведение трябва да има КОВИД-отделение и медикът да е бил 12 часа със заразен.
Дават ли си сметка някои, ние, работещите в условията на спешност, с колко човека се срещаме всекидневно? Колко от тях са били заразени без да знаят и без да имат прояви, каква е съдбата им по-нататък? Ние рискуваме своя живот и здраве, както и тези на нашите близки, но не сме получили нито стотинка от тези 1000 лева.
Говори се, че ще имаме ваучери
в размер на 30 лева за седем нощувки заради работата в условията на КОВИД-19. Колко от нас обаче мога да се похвалят, че това лято ще получат отпуска? Колко от нас ще имат възможност, след като си покрият част от разходите за споменатите нощувки, ще могат да платят и останалите харчове по почивката? Колко от нас въобще ще могат да се доберат до тези ваучери? В тази екстра не разбрах къде сме ние, 7000 медици от центровете за спешна медицинска помощ и 1000 други, които работят в спешните портали на многопрофилните болници. В средата на сезона сме, но
не е съвсем ясно как ще се получават ваучерите.
Абсурдно е работещите в центровете за спешна медицинска помощ и в спешните отделения да бъдем делени на такива, на които ще бъдат дадени 1000 лв. върху заплатите, и на такива, които не сме на първа линия. Всички ние работим при еднакви условия с всички рискове на професията ни.
Ние, от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ, все още не сме ориентирани в политиката, която ще провежда новият здравен министър проф. Костадин Ангелов. Ще изчакаме един месец, да видим какви ще бъдат първите му действия. Във вторник той заяви, че ще работи за оползотворяването на еврофондовете за ремонтите на спешните отделения,
купуването на нови линейки и оборудване.
Уморихме се да чакаме тези неща да се случат. За тези проекти се говори от шест години. Само на някои места колите бяха подменени с модерни. Няма обаче спешно отделение, в което нещата да са направени така, както го изисква стандартът за спешна медицинска помощ, приет през 2015 гоодина. Ако след 30 дни новият министър Ангелов не предприеме някакви промени, ще поискаме среща с него и ще поставим въпроса директно и остро.

Нов вариант леко покачва случаите на КОВИД

България не подкрепи пандемичното споразумение
Държавата ни заедно с още 10 е гласувала въздържала се на 78-та здравна асамблея на СЗО

Ваксината пази от дълъг КОВИД
Пъпната имунизация намалява риска от развитието на усложненията след инфекцията с 27% при възрастните

Бивш здравен министър спечели дело заради КОВИД

Пик на RSV-вируси в страната
Леко увеличение има и на коронавируси, но не и на КОВИД, а грипът остава без промяна, показват изследванията на отпадните води

Грипната епидемия подмина София

Няма класическа епидемия от грип

Грипът е с остро начало

Шест области са пред грипна епидемия

Букет от вируси в София и Пловдив
В момента няма епидемия от грип и КОВИД, но за сметка на това има много други респираторни патогени, показва анализът на отпадните води