бебета
Внесяме повече донорски материал за бебета от Европа
06-12-2019 16:22
В същото време този от България намалява, каза Росен Иванов
Расте броят на внесения от Европа донорски материал за асистирана репродукция. В същото време този от България намалява. Това каза изпълнителният директор на ИА „Медицински надзор" (ИАМН) Росен Иванов при стартирането на тридневната благотворителна инициатива в "Дни на донорството" в болница "Надежда". Той посочи, че актовете на донорство в репродуктивната медицина са изключително важни.
„За мен е чест да присъствам и да и съм част от откриването на вече станалите традиционни „Дни на донорството" в столичната болница „Надежда". Донорството в неговите всички форми е проява на високо благородство, на човечност, израз е на грижата и съпричастността към неволите и страданията на хората около нас. Като представител на агенцията, която има грижата и е компетентният орган в страната по отношение на всички видове трансплантации и асистирана репродукция, няма как да не подкрепим и застанем зад кампанията. Ние знаем много добре, че равнището на донорството не е високо не само в органната част, но и в репродуктивното здраве", посочи изпълнителният директор на ИАМН.
Според него през последните години
нараства тенденцията за внос на донорски материал от Европа и не се увеличава донорският материал, събиран в България. „Затова трябва да направим всичко възможно, за да знаят гражданите да дарят органи и надежда на други българи, които да получат радостта да отгледат свое дете", призова Росен Иванов.
Статистиката в ИАМН показва, че внесеният от Европа донорски материал – яйцеклетки и сперматозоиди, през 2018 г. е бил 38 броя, през 2018 г. – 159 и до края на октомври 2019 г. – 192 броя. В същия период равнището на донорство у нас се запазва – средно 400 донора на година. През 2017 г. те са били – 372, през 2018 - 430, а до края на октомври 2019г. – 379.
Според данните в ИАМН броят на децата,
родени от донорски материал през 2016 г. е 368 деца, а 2017 г. – 219 деца. За 2018 г. все още се очаква болниците в страната да ни предоставят информация на агенцията.
В следващите два дни ИАМН разполага със свой щанд в централното фоайе на лечебното заведение, на който се раздават информационни и рекламни материали от кампанията „Да! За живот!".
Изложбата „Добрата дума лекува“ е във ВМА
Поклон пред лекарите, благодари Дора Пондалова – майка на трансплантиран младеж
Обсъждат съсловния закон на сестрите
Здравната комисия ще гледа два идентични проекта, които целят създаване на самостоятелни организации за различните професионалисти по здравни грижи
Пожарникари даряват кръв във ВМА
Над 6000 души годишно се включват в акциите на болницата
Започват проверки на храните в училище
БАБХ ще влезе и в детските градини, ще следи за хигиената в кухните
Ограничават химикалите в детските играчки
Изискванията ще започнат да се прилагат от 18 ноември 2019 г.
Записваме час за лекар в колцентър
Целта на електронната система е да се облекчи административната работа на джипитата
Започват проверки на стоките за училище
Комисията за защита на потребителите ще следи дали се спазват стандартите за безопасност
До 10 хил. лв. глоба за необезопасени басейни
MЗ отново предлага увеличени санкции за нарушаване на правата на пациента
Обеззаразяват водата в 2 села в Смолянско
Причината за замърсяването е в проливните дъждове и ремонт на мрежата, казаха от РЗИ
Формула за заплатите в болниците
Препоръчителното съотношение между основните възнаграждения за лекар, специалист по здравни грижи и санитар е 1.7 : 1.3 : 1, предвижда Методиката за разходи за персонал в лечебните заведения
СПРАВОЧНИК
Бихте ли се съгласили да бъдете донор и органите ви да спасят болни хора, ако изпаднете в мозъчна смърт?