Всички трябва да говорим за национална диабетна програма
07-11-2019 11:02
Ще представя това общо желание пред министъра на здравеопазването, казва д-р Даниела Дариткова
Мила Мишева mila.misheva@gmail.com
Изявени лекари от различни специалности очертаха предизвикателствата пред диабета по време на кръгла маса в парламента. Те поставиха на дневен ред и въпроса на създаване на национална диабетна програма, а председателката на ресорната комисия в НС д-р Даниела Дариткова се ангажира да даде такава препоръка на МЗ. Публикуваме нейното обобщение след провелата се дискусия.
Ключовите думи в дискусията, които ни дават възможност да се справим с предизвикателствата на диабета, са партньортство и комплексен подход. В рамките на правомощията на Комисията по здравеопазване и НС няма как аз да направя работна група за създаване на национална диабетна програма, защото органът е законодателен.
Но ще отправя тази препоръка към МЗ
ааааа
и ще очаквам съдействие от Експертния съвет по ендокринология, за да можем съвместно да направим организацията. Ако мога да обобщя всички направени предложения като краткосрочни и дългосрочни, към краткосрочните ще причисля това, което беше изказано като предложение за създаване на нова амбулаторна процедура. Надявам се БЛС да обмисли сериозно този вариант, защото в преговорния процес участва съсловната организация и НЗОК.
Другото, което може да се случи в краткосрочен
ааааа
план е на общопрактикуващите лекари да се заложат изисквания за консултация със специалист на определени етапи, за да може контролът върху терапията и състоянието на диабетиците да бъде по-добър. Също така обучението, което трябва да се провежда да се вмени по някакъв начин в обема дейности, който осъществяват специалистите. Това може да се случи още при договарянето на НРД, което вече е в процес.
А в дългосрочен план всички трябва да говорим
ааааа
за национална диабетна програма. Аз ще представя това общо желание от тази кръгла маса пред министъра на здравеопазването. Дали като отделна програма или в рамките на Националната програма за борба с хроничните незаразни заболявания, която изтича и трябва да бъде актуализирана, смятам, че може да се намери решение, което по съдържание да отговаря на вашите очаквания. Заедно с министерството ще обсъдим и намерим вариант каква да бъде точната нормативна форма.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм