131 години ВМА
Церемонията по отбелязване на годишнината започна с полагане на венци и цветя пред Паметника на загиналите медицински чинове и отдаване на почит към тяхното дело.
На събитието присъстваха представители на Президентството на Република България, Народното събрание, Министерство на отбраната, Министерство на здравеопазването, НЗОК, БЛС, БЧК, Столична община, КНСБ, КТ „Подкрепа", депутати, представители на болници и военни структури, други официални гости.
С гордост и чувство за изпълнен дълг на целия екип днес заявявам, че ВМА се намира в отлична кондиция и запазва тенденцията от 1 януари 2018 г. и няма дългове. Увеличихме заплатите и допълнителното материално стимулиране за служителите, обновихме Академията и развиваме успешно програмата за обучение на военни лекари. И ще продължим да работим в тази насока, въпреки предизвикателствата, заяви в приветствието си началникът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски. Той подчерта, че всички тези успехи са невъзможни без уникалните специалисти, които работят в лечебното заведение. "Без вас и вашата експертиза, без вашия авторитет в обществото, ВМА е една сграда и купчина апаратура. Вие сте най-големия потенциал!", каза той.
Кметът на София Йорданка Фандъкова подчерта, че днес е празник и за столицата, защото ВМА е институция, към която се обръщат жителите на София. По думите й, Академията е сред болниците, ползващи се с най-голямо доверие.
Със своя труд екипите на ВМА допринесоха за развитието и утвърждаването й като институция с национално значение. Вярвам, че и занапред българските военнослужещи и всички граждани ще продължат да виждат във вас надежда и сигурност, каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
Нне бива да се забравят самоотвержените ви усилия в тази битка. Дейността на Българската армия е немислима без адекватно медицинско осигуряване. Благодарим ви за грижите, ние ще направим всичко възможно, за да не съжалявате за своя избор и да бъдете бъдещето и светлината в тази благородна професия, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Именно работещите във ВМА бяхте сред медиците-пример за поведение в тази трудна ситуация не само за своите колеги, а и за цялото ни общество. Със стоицизма и вярата, че медицината и човечността трябва да вървят ръка за ръка, вие доказвате, че сте достойни наследници на делото на възрожденските лекари, поставили основите на гарнизонната болница – предшественик на днешната ВМА, каза от своя страна и министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев. Председателят на Български лекарски съюз д-р Иван Маджаров и генералният директор на БЧК проф. Красимир Гигов също благодариха на медиците, които всеки ден спасяват човешки животи. По повод празника десетки служители на ВМА бяха отличени с награди от различни институции.
Форумът събра водещи специалисти и над 200 участници, акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект в медицината.
Той бе за продължаващо следдипломно обучение и се проведе през уикенда по инициатива на Българското дружество по белодробни болести.
Лекари от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" взеха участие в XVI Среща по детска онкохематология за страните от Централна и Източна Европа. Тя се проведе от 21 до 24 ноември в Синая, Румъния.
Ветеранът от войните Асен Богданов бе излекуван след битов инцидент от лекарите в Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия, ръководена от проф. Неделчо Цачев.
Той беше в рамките на Международния панаир на традициите, участие взеха и чуждестранни студенти, които донесоха характерни ястия за техните страни.
Те са високо технологични и са в УМБАЛ „Света Екатерина", водосвет за здраве и благополучие отслужи патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит.
Те бяха отличени за работата си на тържествено събрание по повод 145-та годишнина на болница „Д-р Иван Селимински"
„Денят на жената предприемач 2024" събра над 400 гости в София. Сред отличените дами бяха Нешка Робева, Христина Димитрова и Здравка Евтимова, които получиха специални призове със златна роза.
Изложбата на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания под надслов " Животът е повече от болестта" бе открита днес в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София.
Свещенослужители от Софийска митрополия се включиха в инициативата на ВМА "Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!".
Одеялцата бяха предоставени на Отделението по неонатология в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали от фондация „Нашите недоносени деца".