Изгоря гръцката болница в Истанбул
Огънят погълна зрелищно сградата въпреки усилията на пожарникарите
Не са ясни причините за пожара. На място бяха изпратени мощни противопожарни сили, съобщава Greek city times.
Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу отиде на мястото на инцидента. Осемдесет пациенти бяха транспортирани далеч от горящата сграда.
Над 50 деца от различни спортни школи получиха ценни съвети от Григор Димитров в открития урок „Гейм, Сет, Мач за здравето".
Освен напътствия за подобряване на техниката на младите тенисисти, децата научиха колко важна е грижата и превенцията на здравето, дисциплината и постоянството за успешното им развитие в спорта и професионалния им живот.
Аделина Великова и Никол Атанасова oт МУ-Варна спечелиха трето място в постерната сесия на Националната конференция за редки болести и лекарства сираци.
Те следват медицина в пети курс. Студентите, с научен ръководител доц. д-р Мария Левкова от катедра „Медицинска генетика", представиха постер "Множеството лица на синдрома на Линч", в категория „Клиничен случай", с който завоюваха отличието.
Събитието, организирано от Института по редки болести, е най-значимият научен форум у нас в областта на редките болести. Той бе проведен за 15-ти път в Пловдив.
Днес започна новата учебна година за децата и студентите oт МУ-Варна и МУ-Пловдив.
Държавният глава Румен Радве участва в тържественото откриване на учебната година в 128 СУ „Алберт Айнщайн" в София, премиерът Димитър Главчев присъства на церемонията в 35 СЕУ „Добри Войников" в София,a oбразователният министър проф. Галин Цоков би първият звънец в 122. училище в столицата. Oсвен това отново днес бе открита и новата академична година в МУ-Варна и МУ-Пловдив.
Министър-председателят Димитър Главчев награди медалистите и класиралите се до 8-о място на Олимпийските и Паралимпийските игри в Париж.
На събитието присъства и министърът на младежта и спорта Георги Глушков.
„Всички Вие сте герои за България. Накарахте ни да се чувстваме горди с Вашето представяне. Всеки, който поне малко се е занимавал със спорт, знае какви усилия полагате, колко тежък е квалификационният цикъл и колко трудно се стига до върха, за да може всички българи да се радваме, че българското знаме е най-отгоре и слушаме българския химн", заяви премиерът Главчев.
Баща и син Максим и Стефан Иванови го прекосиха с лодка в подкрепа на кампанията за донорство „Да, за живот!".
Експедицията завъри късно вечерта на 8 септември. Това е второто им успешно дълго плаване. През 2020 г. двамата преминаха 4444 морски мили през Атлантическия океан в сезона на ураганите.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова и посланикът на Украйна Олеся Илашчук гостуваха на украински деца на лагер у нас.
Те бяха настанени в база на „Профилактика, рехабилитация и отдих" ЕАД, където се възстановяваха в сигурна и безопасна среда психически и емоционално от травмите от военните действия.
Единадесетия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА беше открит в Бургас.
Това направи с приветствено слово заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева. „В контекста на международните предизвикателства и събития в световен и европейски мащаб, това е сериозна и реална възможност да предложим целогодишен и качествен продукт", заяви тя.
Като основни проблеми пред бранша бяха посочени липсата на кадри и задържането на висококвалифицирани специалисти на работа у нас.
Министърът на младежта и спорта Георги Глушков посреща на българска земя шампиона от Паралимпийските игри в Париж Ружди Ружди.
Ружди спечели титлата в тласкането на гюле като триумфира в категория F55 с голяма разлика пред своите конкуренти. В третия си опит Ружди постигна 12.40 метра, които се оказаха най-сериозното постижение за златния медал. Заедно с Ружди пристигна и Стела Енева, която завърши четвърта в дисциплината хвърляне на диск. Тя постигна резултат от 30.59 метра в категория F57.
„Вие сте гордост за България и пример за всички нас за силна воля и непобедим дух", каза министърът на младежта и спорта на атлетите ни.
Утре се очаква да пристигне и Християн Стоянов, който финишира четвърти в бягането на 1500 метра с време от 3:52.27 минути.
Военномедицинска академия (ВМА) отбелязва 146 години от създаването на военномедицинската служба на България.
За последните 20 години близо 1000 медици под пагон застават на първа линия в различни международни операции на НАТО и Европейския съюз, а също и в помощ на цивилното население при природни бедствия, производствени аварии, терористични актове и други. Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница повече от век, като винаги са получавали отлична оценка за представянето си. Многократно са доказвали своята героичност при екстремални ситуации, с което печелят уважението и на местното население, и на нашите партньори и съюзници.
Асоциацията на родители на деца с епилепсия спечели проект за социални иновации към Столична община.
Благодарение на него ще се осъществи постановка от млади хора с епилепсия, които се занимават с Шотокан Карате До, каза Веска Събева, председател на организацията. Тя ще се състои през ноември в София.
Той е за Неонатологичното отделение и е закупен от кампанията „Капачки за бъдеще".
Дарението бе доставено от Лазар Радков, който е неин основател. Той посочи, че в някои лечебни заведения в страната апаратурата за новородени е на повече от тридесет години. Управителят на болницата уточни, че ежегодно около десет са недоносените бебета, които се нуждаят от грижи в кувьоз.
Това става пред Военномедицинска академия с едноминутно мълчание, вой на сирени и полагане на венци и цветя.
За 20-та поредна година беше почетена паметта на лекарите, медицинските сестри, полицаите, пожарникарите, доброволците и гражданите, загинали при спасяването на човешки живот. Известни са имената на над 130 лекари и 20 медицински сестри, загинали по време на работа, предимно след извършване на тежки среднощни операции, катастрофи с линейки, както и след заразяване болестите на свои пациенти. Денят на спасението е създаден през 2005 г. по инициатива на д-р Тотко Найденов, главен редактор на вестник „Български лекар", и с подкрепата на ВМА. Това става в чест на 26-годишния д-р Стефан Черкезов, който на 15 август 1963 г. спасява 47 души от пламнал автобус и загива от тежките си изгаряния.