Зелени библиотеки в София
За осми път кампанията „Зелени библиотеки" гостува в парковете на София от 30 юли до 28 август 2022.
Инициативата започва на 30 юли в парк „Гео Милев" и ще продължи до 28 август. Съвместно с район Слатина и сдружение „За Слатина" там ще бъдат поставени и две къщички за книги, от които всеки посетител на парка ще може да вземе книга за четене и да остави своя. И така към седемте къщички за книги, разположени на знакови места в природния парк Витоша и Зоопарка се прибавят и две нови, които ще се зареждат редовно от Столична библиотека с атрактивни издания. Тазгодишната арт програма включва срещи с любими поети, които ще раздават свои нови книги с автографи, интересни тематични изложби, музикални изпълнения на живо.
„Зелени библиотеки 2022" е една от най - успешните традиционни инициативи на Столична библиотека. Тя е утвърден формат за насърчаване на четенето от най-ранна детска възраст, привличане на нови читателски публики и общуване със софиянци през почивните дни. В изданията на „Зелени библиотеки" участват известни български поети, писатели, музиканти, артисти, художници, партньори са популярни издателства, творчески сдружения. Седемте издания досега са привлекли над 45 хил. посетители, над 7 хиляди са новозаписаните читатели, а буккросингът „Споделени книги" – „Вземи, прочети, върни", събра за последните 3 години от софиянци за софиянци дарения от близо 3000 нови книги.
Абсолвентите са от Медицинския колеж при Тракийския университет в Стара Загора, средният им общ успех е много добър.
Клиниката по токсикология отпразнува 35 години от създаването си с конференция, основана е от доц. Станка Андонова.
На тържествена церемония в НБУ известният невролог проф. Ивайло Търнев бе удостоен с наградата за хуманитаристика „Богдан Богданов".
Днес пред Националния стадион „Васил Левски" се постави началото на кампанията „Твоето здраве е твоя отговорност" – инициатива, насочена към повишаване на информираността за рака на простатата.
Започна разчистване на терена за изграждането й до спешното отделение на болница „Д-р Атанас Дафовски".
Тя ще се намира в близост и до Центъра за спешна медицинска помощ, зад бившата сграда на Тубдиспансера. Лечебното заведение е включено в националната система за спешната помощ по въздух и е едно от 22-те в страната, където ще могат да кацат вертолети.
В Деня на народните будители министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри специалната изложба „Фантастични умове". Тя е посветена на световните успехи на българските олимпийски отбори по науки.
Авторитетният форум се проведе от 24 до 27 октомври, връчени бяха отличия за научен принос.
Той беше девети пореден и организиран от Българското дружество по белодробни болести. На него бяха обсъдени социално значими заболявания като астма, ХОББ, пневмонии, туберкулоза и съдови болести на белия дроб.
Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България с подписването на меморандум за сътрудничество.
Това са Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация (АФМР), Българският съюз по балнеология и спа туризъм (БСБСПА) и Българска болнична асоциация (ББА).
Над 220 участника събра18-ия Национален конгрес по оториноларингология. Той се организира Българското национално сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия.
Кметът на града Димитър Николов връчи свидетелствата за квалификация на 9 завършили курсисти, съобщиха от болница "Дева Мария".
Управителят на лечебното заведение д-р Христо Якимов заяви, че това събитие е показател за ангажираността на институцията към развитието на качествени кадри от всички нива в здравеопазването, метод за справяне с кадровата криза и възможност за ново начало на хора, решили да сменят професионалния си път.
Трети конгрес по естетична дерматология с международно участие се проведе в София от 18 до 20 октомври.
Акцент бе върху усложненията в естетичната дерматология.
В София се проведе 24-тия Европейски конгрес по неврохирургия – EANS 2024. В него участваха над 1851 медицински специалисти от 89 държави.