Балони в деня на редките болести
С балони и едноминутно мълчание в памет на загиналите пациенти отблеязаха днес деня на редките болести в Александровска болница в София.
За рядко заболяване се счита всяко, което засяга по-малко от 1 на 2000 граждани. В Европейския съюз около 30 млн. души страдат от редки болести, а в световен мащаб засегнатите са близо 350 млн., 75% от които са деца. За България, чието население е около 6,5 млн. души, може да се предположи, че живеят над 300 000 пациенти с редки заболявания. Съвсем малка част от тях са лечими – само 5%. Останалите 95% все още нямат доказано ефективна терапия, но ранната диагностика и лечението през последните години са значително подобрени. Редките болести могат да се проявят от раждането до късна зряла възраст. Най-голяма част са генетични заболявания – над 7000. Някои от редките болести са онкологични, други са инфекциозни, трети - автоимунни. Броят им общо надхвърля 8000.
УМБАЛ „Александровска" разполага с четири експертни центъра за диагностика, лечение, проследяване и рехабилитация на редки болести в неврологията, нефрологията, имунологията и пулмологията, чиито опитни специалисти имат значима научноизследователска дейност и международна известност в областта на редките болести. В УМБАЛ „Александровска" функционира единствената в страната Комисия към НЗОК за изписване на скъпоструващи медикаменти за лечение на редки болести.
Днес пред Националния стадион „Васил Левски" се постави началото на кампанията „Твоето здраве е твоя отговорност" – инициатива, насочена към повишаване на информираността за рака на простатата.
Започна разчистване на терена за изграждането й до спешното отделение на болница „Д-р Атанас Дафовски".
Тя ще се намира в близост и до Центъра за спешна медицинска помощ, зад бившата сграда на Тубдиспансера. Лечебното заведение е включено в националната система за спешната помощ по въздух и е едно от 22-те в страната, където ще могат да кацат вертолети.
В Деня на народните будители министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри специалната изложба „Фантастични умове". Тя е посветена на световните успехи на българските олимпийски отбори по науки.
Авторитетният форум се проведе от 24 до 27 октомври, връчени бяха отличия за научен принос.
Той беше девети пореден и организиран от Българското дружество по белодробни болести. На него бяха обсъдени социално значими заболявания като астма, ХОББ, пневмонии, туберкулоза и съдови болести на белия дроб.
Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България с подписването на меморандум за сътрудничество.
Това са Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация (АФМР), Българският съюз по балнеология и спа туризъм (БСБСПА) и Българска болнична асоциация (ББА).
Над 220 участника събра18-ия Национален конгрес по оториноларингология. Той се организира Българското национално сдружение по оториноларингология, хирургия на глава и шия.
Кметът на града Димитър Николов връчи свидетелствата за квалификация на 9 завършили курсисти, съобщиха от болница "Дева Мария".
Управителят на лечебното заведение д-р Христо Якимов заяви, че това събитие е показател за ангажираността на институцията към развитието на качествени кадри от всички нива в здравеопазването, метод за справяне с кадровата криза и възможност за ново начало на хора, решили да сменят професионалния си път.
Трети конгрес по естетична дерматология с международно участие се проведе в София от 18 до 20 октомври.
Акцент бе върху усложненията в естетичната дерматология.
В София се проведе 24-тия Европейски конгрес по неврохирургия – EANS 2024. В него участваха над 1851 медицински специалисти от 89 държави.
Стартира национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност. Тя се провежда под надслов „Земята не пие лекарства".
Пързалката, пясъчникът и пейките са подменени, инициативата е на общината, ДК №66 и „Озеленяване".
Новите съоръжения станаха факт в резултат на работата на звеното „Организация на движението и аварийна поддръжка" (ОДАП). Промяната е вдъхновена от спонтанно възникналата в началото на октомври гражданска инициатива за облагородяване на двора на болницата. „Бяхме ентусиазирани от гражданската енергия на старозагорци и продължихме тази инициатива с площадката, която е точно до клиниката за болни дечица", главният експерт от ОДАП Методи Губеров.
18-ият Национален конгрес по кардиология бе открит снощи. Той се провежда в Международния панаир в Пловдив до 13 октомври.