ВМА на 126 години
"Време е да мечтаем - за развитие и нови успехи", заяви началникът на академията проф. Венцислав Мунафчийски
"ВМА е институция сама по себе си, но тя е нищо без своите прекрасни лекари, сестри и санитари. ВМА сама определя модата в медицинската наука в България и получаваме признание от абсолютно всички. Ние сме незаобиколим фактор в това отношение, като се нареждаме сред високотехнологичните болници. След финансовата стабилност, като приоритет си поставихме кадрите и съхраняване на най-добрите лекари, които формират името на ВМА". С тези думи началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски откри тържественото събрание по повод честването на 126 г. от създаването на академията.
Според представената от него статистика, ВМА продължава да се ползва с доверието на своите пациенти, доказателство за което са всичките 13 000 души, пренасочени от цялата страна към ВМА. "Разбира се, имаме и проблеми. Справяйки се с тежките задачи по дълговата криза, която вече е затворена страница, не можехме да обърнем внимание на много от нуждите за ремонти, подмяна на апаратура и т.н. Няма да забравя, когато генерал Петров даваше първите отчети и те бяха катастрофални – за дълговете, за безизходицата. Вие го изживяхте с нас. Тогава той казваше: Искам да дойде времето, когато да можем да мечтаем. Аз мисля, госпожи и господа, че е време да мечтаем", заключи проф. Венцислав Мутафчийски.
Почит към заслугите на специалистите във ВМА отдаде и Министерството на здравеопазването. По случай 126-та годишнина от създаването на академията, "Сребърен почетен знак" на МЗ за дългогодишна дейност и постигнати резултати в областта на здравеопазването получи ръководителят на катедра „Анестезиология и интензивно лечение" доц. Евелина Одисеева. С плакети на здравното министерство бяха удостоени проф. Райна Робева, ръководител на Клиника по нефрология в катедра „Урология и нефрология", и д-р Христо Йорданов, началник на Отделение по интервенционална пулмология към катедра „Пневмолгия, фтизиатрия и ендокринология и болести на обмяната". С грамоти бяха наградени д-р Ива Кисьова, началник на Отделение по компютърна томография към катедра „Образна диагностика" и Елена Аларгова, медицинска сестра в операционен център. Отличията на петимата служители на ВМА връчи зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.
По време на срещата й с новия еврокомисар, която бе в рамките на редовното заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки, бе засегнато и изграждането на протонния център у нас.
Форумът събра водещи специалисти и над 200 участници, акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект в медицината.
Той бе за продължаващо следдипломно обучение и се проведе през уикенда по инициатива на Българското дружество по белодробни болести.
Лекари от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" взеха участие в XVI Среща по детска онкохематология за страните от Централна и Източна Европа. Тя се проведе от 21 до 24 ноември в Синая, Румъния.
Ветеранът от войните Асен Богданов бе излекуван след битов инцидент от лекарите в Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия, ръководена от проф. Неделчо Цачев.
Той беше в рамките на Международния панаир на традициите, участие взеха и чуждестранни студенти, които донесоха характерни ястия за техните страни.
Те са високо технологични и са в УМБАЛ „Света Екатерина", водосвет за здраве и благополучие отслужи патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит.
Те бяха отличени за работата си на тържествено събрание по повод 145-та годишнина на болница „Д-р Иван Селимински"
„Денят на жената предприемач 2024" събра над 400 гости в София. Сред отличените дами бяха Нешка Робева, Христина Димитрова и Здравка Евтимова, които получиха специални призове със златна роза.
Изложбата на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания под надслов " Животът е повече от болестта" бе открита днес в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София.
Свещенослужители от Софийска митрополия се включиха в инициативата на ВМА "Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!".