Български медици на международен конгрес
Лекари от ВМА участваха в XXII-я конгрес на Балканския военномедицински комитет от 25 до 28 септември в Белград
Българската делегация бе водена от началника на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски, д.м.н, а на откриването бе представен и новият президент на българския борд доц. Димо Димов.
Основната тема на форума бе „Военната медицина на Балканите – съвременни тенденции", като България бе представена с общо 24 доклада и 27 постера.
Екипът с ръководител проф. Мутафчийски представи 5 хирургични доклада върху „горещи" теми в съвременната хирургия – причини за и лечение на ентероатмосферните фистули при отворения корем, съвременно поведение при остър панкреатит и лапароскопска некректомия при инфектирани панкреатични некрози, както и опита, натрупан от ВМА в Афганистан.
За най-добър бе отличен докладът върху изключително актуалния въпрос за травматичната коагулопатия и damage control ресусцитацията.
Екипът на проф. Никола Владов представи опитът на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия в лапароскопското лечение на колоректалния карцином в изключително голяма серия от пациенти, както и доклад върху съвременните диагностични и лечебни подходи при усложненията след чернодробна трансплантация.
Водещ за Балканите опит с иновативното лечение на костните дефекти с костни заместители беше представен от майор д-р Борислав Златев от Катедра „Ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия".
Д-р Христина Видинова представи новите подходи в лечението на централната серозна хориоретинопатия, която продължи представянето на ВМА и на току-що започналия офталмологичен конгрес в Берлин, Германия.
В останалите доклади бяха засегнати различни проблеми в неврологията, ендокринолоията, гръдната хирургия, ортопедията, трансфузионната медицина, психиатрията, телемедицината и ефективността на въведената програма за икономическото управление на Академията.
По време на срещата й с новия еврокомисар, която бе в рамките на редовното заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки, бе засегнато и изграждането на протонния център у нас.
Форумът събра водещи специалисти и над 200 участници, акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект в медицината.
Той бе за продължаващо следдипломно обучение и се проведе през уикенда по инициатива на Българското дружество по белодробни болести.
Лекари от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" взеха участие в XVI Среща по детска онкохематология за страните от Централна и Източна Европа. Тя се проведе от 21 до 24 ноември в Синая, Румъния.
Ветеранът от войните Асен Богданов бе излекуван след битов инцидент от лекарите в Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия, ръководена от проф. Неделчо Цачев.
Той беше в рамките на Международния панаир на традициите, участие взеха и чуждестранни студенти, които донесоха характерни ястия за техните страни.
Те са високо технологични и са в УМБАЛ „Света Екатерина", водосвет за здраве и благополучие отслужи патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит.
Те бяха отличени за работата си на тържествено събрание по повод 145-та годишнина на болница „Д-р Иван Селимински"
„Денят на жената предприемач 2024" събра над 400 гости в София. Сред отличените дами бяха Нешка Робева, Христина Димитрова и Здравка Евтимова, които получиха специални призове със златна роза.
Изложбата на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания под надслов " Животът е повече от болестта" бе открита днес в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София.
Свещенослужители от Софийска митрополия се включиха в инициативата на ВМА "Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!".