ВМА с признание в борбата с диабета
Международно признание получиха ендокринолозите на ВМА по време на XI-ия конгрес, организиран от Българска диабетна асоциация (БДА).
Той протече под мотото „Заедно срещу диабета", а на него дойдоха специалисти от различни медицински области и държави, като сред лекторите бяха проф. Су Бонг Чой – директор на Диабетния център в университета Копкик (Сеул, Южна Корея); д-р Братислав Милованович – председател на Федерацията на дружествата за борба с диабета в Сърбия и други.
Милиони хора по света страдат от диабет, като се очаква през 2030 г. пациентите с тази диагноза да наброяват около 500 милиона души. България също не прави изключение от тази статистика. „Докато през 1992 г. говорехме за 3% диабетно болни, последното епидемиологично проучване сочи, че вече гоним 8% заболеваемост", подчерта проф. Ивона Даскалова – председател на БДА и началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната на ВМА.
По време на кръводарителска акция на 16 юни, организирана от УМБАЛ „Медика Русе" и Българския червен кръст в Русе под патронажа на кмета Валентин Атанасов 11 жени се включиха в благородната инициатива. Най-младата участничка е на 35 години, а най-възрастната – на 61. Акцията се проведе в сградата на общинската администрация по повод на Международния ден на безвъзмездното кръводаряване – 14 юни.
На провелото се в с. Лозен националното състезание на младежките аварийни екипи (МАЕ) за първа помощ екипът на Велико Търново (с командир Рики Исмаил и членове Д. Казанджиева, Р. Петкова и Н. Атанасова, водени от М. Петкова и А. Петров) се представи отлично, като спечели пунктовете на Планинската и на Водната спасителни служби.
На традиционна церемония в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), организирана съвместно с Българския Червен кръст (БЧК), бяха отличени 13 индивидуални кръводарители, корпоративни партньори и медии.
Наградите в навечерието на Световния ден на кръводарителя връчиха д-р Красимира Терзиева (директор на НЦТХ) и д-р Надежда Тодоровска (зам.-генерален директор на БЧК).
Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова откри нов Център за настаняване от семеен тип за възрастни хора в село Аспарухово, община Дългопол, област Варна. Предстои разкриването на още четири подобни, а по Плана за възстановяване и устойчивост вече са ремонтирани 80 дома за възрастни хора.
Военнослужещите придобиха четвърта степен на професионална квалификация по професията „Военнослужещ-санитарен инструктор" (военен парамедик). Те преминаха успешно държавните изпити в Центъра за професионално обучение към ВМА.
Специализираната програма е плод на съвместни усилия между ВМА и Професионалния старшински колеж към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров". Вече обща 30 души от 3 випуска завършиха ключовата за военната медицина подготовка.
Д-р Валентин Димитров даде старт на кроса в подкрепа на здравето заедно с председателя на Столичната лекарска колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев, председателят на БОК Весела Лечева и световния шампион Тервел Замфиров. Над 1000 човека тичаха 5 км в Южния парк в неделя сутринта за здраве.
Специалисти по здравни грижи от болниците в Самоков, Своге, Ботевград, Благоевград и Пирдоп под егидата на БАПЗГ обсъждаха актуални за главни и старши медицински сестри теми и обмениха добри практики в здравните грижи. Качеството на здравните грижи, сестринския процес, средствата за осигуряване качеството на грижите бяха акценти в беседата на проф. Иванка Стамболова - преподавател в катедра „Здравни грижи" при Медицинския университет в София.
Доброволци от пещерен клуб „Под ръба" се спуснаха по въжета пред прозорците на малките пациенти в онкохематологичната клиника и им раздадоха подаръци по повод 1 юни.
На 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна традиционно се включи в тържественото общоградско шествие. Ректорът проф. д-р Димитър Райков и академичното ръководство предвождаха блока на университета, в който се включиха преподаватели, студенти, служители и представители на всички звена на университета, филиалите в Шумен, Велико Търново и Сливен, както и Медицински колеж – Варна.
По повод на 24 май чуждестранни и български студенти от Медицинския университет в Пловдив представиха спектакъла „Похвално слово за българското слово", организиран от Департамента по езиково и специализирано обучение (ДЕСО). Мултимедийната програма премина под формата на диалог между италианския студент Винченцо и негови български колеги. Тържеството завърши емоционално с изпълнение на химна „Върви, народе възродени" от Дамски хор „Тримонциум" и публиката.
Инспектори от РЗИ вМонтана гостуваха в Детска градина №3 „Буратино", за да научат децата как да изграждат здравословни навици. Под формата на игри и практически упражнения малчуганите усвоиха правилното миене на ръце и зъби (използвайки специален макет), научиха се да различават полезните от вредните храни и разбраха значението на игрите на открито.
Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик получи дарение от три модерни пациентски монитора на обща стойност 10 557 евро. То е от семейството на 35-годишния полицай Иван Тасев, който на 26 ноември 2022 г. бе блъснат от лек автомобил на автомагистрала „Тракия" и в продължение на 9 дни лекарите в УМБАЛ „Св.Георги" в Пловдив се бориха за живота му. Дарените монитори предоставят жизненоважна информация за състоянието на пациентите в реално време и осигуряват прецизно наблюдение на жизнените им показатели.


