Три случая на змийско ухапване
Характерното за усойницата е,
че обитава места с над 1400-1500 метра надморска височина. Отровата на този вид змия притежава невротоксичност. Това означава, че при попаднето й в организма на човека, се получава падане на клепача на очите. Медиците наричат това проявление, птоза на клепачите. След прилагането обаче, на противозмииски серум, явление отшумява в рамките на няколко дни. Това каза токсикологът доц. Гешева.
Отровата на пепелянката
е с по- висока токсичност, защото притежава хемотоксичност. Това означава, че причинява промени в кръвосъсирването на човека. Нарушавайки процеса на съсирване на кръвта, се появяват кръвоизливи в различните тъкани. Освен това отровата има и свойството да променя пропускливостта на стените на кръвоносните съдовите. Така на практика също се получава кръвонасядане по меките тъкани, без обаче да е нарушено кръвосъсирването.
Остра болка в момента на ухапването
и появата на отток. Това е най-характерното, когато станете жертва на пепелянка. По кожата ясно се виждат две точковидни следи от зъбите на змията, като между тях има разстояние от половин, до максимум един сантиметър. Появяват се червеникави петна около място, където влечугото си е забило зъбите. В последствие тези петна стават синкави и се разпространяват по целия крайник, обяснява доц. Гешева. „ Смъртността при този вид ухапвания е почти нулева. В моята над 40 годишна практика сме имали само един смъртен случай", казва специалиста и добавя, че това е така защото токсичността на българските змии е относително по-слаба.
Въпреки това, на пострадал от змийско ухапване
се налага лечение в болница и то в отделение по токсикология. Първата реакция веднага след ухапването е много важна. Тя не бива да е погрешна, както често се среща в практиката, уточнява доц- Гешева. В никакъв случай не бива да се правят няколко неща. Като например да се пристяга над мястото на ухапването, с цел спиране на кръвотока към сърцето. Освен това не бива да се правят прорези на място на ухапването с идеята, че като изтече кръвта, с нея ще изтече и отровата. Не бива също така да се изсмуква отровата от мястото на ухапването.
Правилната реакция е
да се посети най-близкия спешен център, за да се инжектира противозмийска отрова и една ампула против тетанус. След това болният се насочва към лечебно заведение с токсикологична клиника. Ако пострадалият получи анафилактичен шок, макар че това е рядко усложнение, се прилага адреналин. Тази манипулация, обаче се извършва само от лекар, заяви е доц. Гешева.
Доказахме, че в България може да се прави скрининг
Европа през 2022 г. призова за тестове за рак на дебелото черво при хората между 50-74 години, но това все още не е част от пакета на НЗОК, призоваваме за промяна, казва д-р Росица Кръстева
Националният план за ССЗ на ход
Да се определи от кои болници има нужда
По-честите инфекции издават диабета
За да намалите риска от заболяването, не преяждайте и ходете поне по 30 минути на ден, съветва д-р Спаска Начева
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.