спешно

Извадиха ендоскопски камък от жлъчка на бременна

22-04-2019 10:57
Животоспасяващата манипулация е била извършена в болница "Тракия" под ехографски контрол, без рентген, за да не бъде увреден плодътИзвадиха ендоскопски камък от жлъчка на бременна
Clinica.bg

press@clinica.bg
Екип от гастроентеролози и АГ специалисти от болница „Тракия" извърши сложна ендоскопска манипулация за да помогне на бременна в шестия месец жена. Тя е била с остра жлъчна криза и панкреатит. За да запазят плода лекарите са извадили камъка без помощта на рентген, съобщиха от лечебното заведение.
27-годишната пациентката от Бургас е била хоспитализирана в болница в морския град с остра криза, възпаление на жлъчния мехур и панкреаса. Въпреки предприетото лечение, пациентката пожълтява и се влошава заради запушени от камък жлъчни пътища. Лекуващият екип се свързва по спешност с началника на гастроентерологично отделение в старозагорската Болница „Тракия" - инвазивния гастроентеролог д-р Иван Сираков, д.м. „Установихме с ехография на коремни органи, че има камъни и възпаление на жлъчния мехур, както и запушване на жлъчния канал от камъче, заседнало там в хода на тежка жлъчна криза", обясни той.

 

Възможност камъкът да бъде изваден

по ендоскопски път дава процедурата ендоскопска холангио панкреатография (ERCP) – изследване, с което д-р Сираков и екипът му имат богат опит. Ендоскопски апарат, наречен дуоденоскоп, се вкарва през устата, преминава през гърлото, хранопровода, стомаха и достига до дванадесетопръстника, където се намира изхода на жлъчните канали.

Заради бременността на жената, не е желателно процедурата да се извършва под рентгенов контрол, както се прави при рутинно изследване. След внимателно обсъждане на случая и заради тежкото състояние на пациенката, екипът решава процедурата да бъде извършена по най-щадящия за плода начин - под ехографски контрол, без рентген.

„Ехографът дава многократно по-лоша видимост при манипулирането на жлъчните канали, отколкото рентгена. Това затруднява прецизността и осигуряването на ефективен дренаж на жлъчните канали, обясни д-р Сираков.


Без тази манипулация съществува риск

жената да загуби детето си, тъй като острият панкреатит прогресира и клиничното състояние на бременната се влошава с всеки изминал час.

Заедно с колегите си от АГ-отделение инвазивните гастроентеролози съставят прецизен план за действие. Акушер-гинекологът д-р София Найденова и акушерката Марияна Алексиева мониторират тоновете на бебето и майката по време на цялата процедура, докато д-р Йордан Йорданов и д-р Иван Трифонов поддържат ехографско изображение на жлъчните пътища в реално време, анестезиологът д-р Ивайло Стоилов следи за щадящо подаване на анестезията, а ендоскопските сестри Теодора Тодорова и Пламена Минева асистират на д-р Иван Сираков. Цялата манипулация продължава не повече от 20 минути.

„Съмненията ми, че на входа на жлъчния канал има заклещено камъче, се оправдаха. След успешното му изваждане поставихме протективен пластмасов стент, който се позиционира правилно, въпреки липсата на рентген. Това позволи на жлъчния сок да изтича нормално в тънкото черво. И пациентката, и плода ѝ, понесоха нормално манипулацията. Надяваме се бременната да не получи втора криза преди да роди", каза д-р Сираков.


Още на следващия ден състоянието

на пациентката коренно се променя. Възпалението отшумява, а до третия ден се нормализират и чернодробните показатели. Жената е изписана в стабилно състояние на петия ден от престоя ѝ в Болница „Тракия" в очакване да изминат последните няколко седмици от бременността.

„За 17 години на предишната си работа във ВМА-София съм виждал 4 такива пациентки, на 3 от които съм асистирал на проф. Крум Кацаров при провеждането на същата процедура с ехографски контрол. – обясни д-р Сираков - В случая в Болница „Тракия" стремежът ми беше да решим проблема временно, като осигурим дренаж на жлъчните канали и респективно на панкреатичния канал. Това беше решаващо за туширане на възпалението в жлъчния мехур и панкреаса. На втори етап, след раждането, ще направим повторна ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография и ще разширим изхода на жлъчния канал. Тогава ще извадим временния стент и, ако има такива, ще извадим и останалите камъни от жлъчния канал. На последния етап колегите хирурзи ще отстранят жлъчния мехур".


При жлъчно-каменна болест е задължително

мехурът да бъде отстраняван преди жената да планира бременност. В случая пациентката не е имала оплаквания и жлъчната криза я изненадва в по време на бременността.

Подобни медицински случаи - с прилагане на ендоскопска процедура без рентгенов контрол, в България са не повече от десетина. Затова екипът на д-р Иван Сираков ще опише клиничния случай и ще го представи на някой от конгресите по гастроентерология.


Ръст на скарлатина и варицела в Пловдив

Ръст на скарлатина и варицела в Пловдив

Случаите са скочили двойно само за месец, заразата е предимно сред децата от 1 до 9 години, казват от РЗИ
Петима от 80 прегледани с рак на простатата

Петима от 80 прегледани с рак на простатата

Те представляват 6,25% от всички, които са консултирани от специалисти през ноември в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", съобщиха оттам
Българска лекарка на форум с нобелисти

Българска лекарка на форум с нобелисти

Доц. Велислава Терзиева от УМБАЛ „Лозенец" и студентът Мартин Пасев представиха резултатите от проект на Световния конгрес по имунология
МУ-Пловдив дипломира 358 лекари

МУ-Пловдив дипломира 358 лекари

Константин Баталов е носител на наградата за пълно отличие „Златен Хипократ", съобщиха от висшето учебно заведение
Кампания за кръводаряване в Бургас

Кампания за кръводаряване в Бургас

Тя е днес и утре и е посветена на Никулден, целта е обществото да бъде насърчено към благородния акт, който спасява човешки животи
Безплатни прегледи за туберкулоза в Търговище

Безплатни прегледи за туберкулоза в Търговище

Те ще бъдат в три болници в областта, консултации ще се провеждат и в МБАЛ-Сливен, съобщиха от лечебните заведения
Пътуващи лекари преглеждат в Новозагорско

Пътуващи лекари преглеждат в Новозагорско

Инициативата е на общината, цели да обхване повече хора в малките населени места, които имат труден достъп до медицински услуги
И в Търговище инвазивна кардиология

И в Търговище инвазивна кардиология

Новото отделение е в МБАЛ и е от преди седмица, в него спасиха живота на първия му пациент, разполага с 30 легла
Българи представиха рядък случай в САЩ

Българи представиха рядък случай в САЩ

Екипът на Отделението по съдова хирургия в УМБАЛ „Канев" споделиха опита си с кистична адвентициална болест на задколянната артерия
Дадоха СБАЛК на ЧСИ

Дадоха СБАЛК на ЧСИ

МУ-Плевен предяви иск за 106 хил. лв. заради това, че кардиологичната болница не освободи сградата след изтичането на договора

1 2 3 4 5 ... 258 »
Банер
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Трябва ли да има нов здравен министър?

Декември 2023 Предишен Следващ