Тийнейджъри напират за спасители

Те обаче няма как да започнат работа
това лято, защото нямат нужната възраст за това. Според правилата за да се запишеш на курс за воден спасител, първо трябва да си на вършил 17 години. След това трябва да докажеш, че си в добро здравословно състояние, както и че имаш добри плувни умения, които се показват по време на приемния изпит. Кандидатите трябва да покрият и определени нормативи. За спасител на ниво басейн, те са изпит на 50 метра. За морски спасители, пък плуването е на дистанция от 100 метра. Покрилите нормативите биват записани в курса. Той е с продължителност около 1 месец, след което отново се явяват на изпит за придобиване на сертификат.
Спасител на плувни басейни и водни паркове
е първото ниво. „ Ако трябва да направим аналогия с шофиорските курсове, това е ниво В-Любител. Ако искат да вземат по-високо ниво, образно казано книжка да професионален шофьор, те се сетрифицират, като спасител на открити водни площи и море". В този случай курсистите покриват други норомативи и се обучават по друга програма, разказа Антон Налбантов. Последната квалификационна степен е старши спасител, който е работи като ръководител на плажа.
Работата на спасителите има сезонен характер
До преди няколко години тоза професиея не е била толкова примамлива, защото заплащането не е било добро, казва експерта.Това обаче се е променило през последните 2-3 години. Сега един спасител започва работа с 1200- 1300 лева месечна заплата, като работодатели осигуряват храна и квартира.
Над 10 хиляди са обучените и сертифирани спасители у нас за последните 10 години. Те обаче имат различна квалификация. Едните получават сертификат за спасяване на басейни, други пък за открити водни басейни. „ До преди няколко години най-много спасители заминаваха за САЩ, за да работят на басейните и на аквапарковете, защото изиксванията за окенски спасители са по-различни."
Всяка година в курсовете
има и по една-две жени. Обученията по водно спасяване се провеждат във всички области на страната, без Търговище. Средно на месец се провеждат около 3-4 курса. През април и май месец тази бройка е по-висока, каза Налбантов. Най-много са желаещите да станат водни спасители от Варна, Бургас, Благоевград, Велико Търново и София.

Наши учени на корицата на Nature

Избраха шефове на три РЗОК

Промяна в Надзора на НОИ

Български кардиолог лектор на престижен форум

Асистент от МУ-Пловдив с приз „Белият ангел“

Международно признание за студентка от МУ-Варна

Възможност за специализации в Турция

Проф. Черкезов начело на БЧК-Кърджали

15 000 ученици с интерес към ВМА
