Долекуването продължава да буксува
Много от тези хора имат нужда от по-дълго възстановяване след активното лечение, което получават в болниците. Затова от април тази година те могат да се възползват от още 10 дни рехабилитация, платена от здравната каса. За първите 3 месеца, откакто новите пътеки работят обаче, по тях са били лекувани едва 267 пациенти, показва справка на обществения фонд. Най-голям е бил интересът към възстановяването след инсулт. От тази пътека са се възползвали 159 души, а договор за работа по нея имат 96 болници. На второ място се нарежда интересът към долекуването след тежки операции. По тази пътека са били обгрижени 99 пациенти, а договор за нея имат 69 болници. Едва 9 са хората с инфаркт, които след това са минали на рехабилитация, договор за работа по тази пътека имат 48 клиники. Въпреки че финансирането на касата и по трите пътеки е за 10 дни, средният престой на болните е 11. Това означава, че те са били държани максимално дълго, което лечебните заведения си позволяват изключително рядко.
От няколко години фондът заплаща и за палиативното лечение на хората с онкологични заболявания, за които няма друга надежда. Обикновено тези грижи отнемат месеци. Пътеката предоставя възможност болните хора да останат в клиниката до 20 дни, като за всеки ден се плаща по 51 лева. Въпреки това средният престой на пациент е едва 7 дни, показват данните на касата. Болниците намаляват и приема по тази пътека и като брой хора. През 2015 г. по нея са обгрижвани 2132 души, а за шестте месеца на тази година – 711.
Причините за липсата на интерес към хората с тежки онкологични заболявания или след прекарани инсулти е в ниското финансиране. Според разчетите на болниците престоят на подобни пациенти е 3 до 4 пъти по-скъп от това, което сега плаща касата. Освен това по подразбиране тези болни не са за места за активно лечение, а за хосписи и специализирани болници за долекуване. Заради липсата на финансиране обаче лечебни заведения от втория тип няма. Хосписите работят най-вече със заплащане от близките на пациентите, а не всеки може да си позволи. Друг проблем е липсата на ясни правила и контрол от институциите в тези здравни заведения.
Приемът за рехабилитация намалява
Пациентите по някои от пътеките за рехабилитация са намалели в сравнение с миналата година. Това показват още данните на здравната каса. Фондът затегна правилата за хоспитализации, след като отчете драстични преразходи по някои от пътеките си преди две години. Броят на пациентите обаче продължава да намалява и сега. 20 503 души са минали за рехабилитация на опорно-двигателния апарат за 6 месеца срещу 91 хиляди за цялата 2015 г. Рехабилитацията при родова травма се е стопила от 55 хил. души за миналата година на 68 за първите шест месеца на тази. |
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Какви иновации заплаща НЗОК
700 джипита на ден ползват е-здраве
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
Инсултите с 20% по-малко за осем години
НЗОК със стандарт за борба с корупцията
Пренасочването на деца не може да е трайно решение
Главният проблем за педиатрията остава финансирането на дейностите в болничната помощ, казва д-р Благомир Здравков
Онкоболни отказват изследвания заради пари
Скача смъртността от рак без биомаркери
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова