Нови клапи пазят от инсулт
.jpg)
“В България вече е въведен международния стандарт за кардиологично проследяване и на пациенти с карцином, които провеждат химиотерапия. Целта е кардиолозите да превентират проявата на сърдечна недостатъчност при онкоболните. Именно тя е причина за спиране на лечението, а често и за летален изход при тези пациенти“, добави доц. Христова.
Според проф. Рокси Синиър, директор на ехокардиографската лаборатория в Imperial College, Лондон, Великобритания, високият клас апаратура и развитието на ехокардиографията позволяват изследване не само на функцията на сърцето и съдовете, а и на перфузията на сърдечния мускул, което е бъдещето в
развитието на контрастната ехокардиография,
както по света, така и в България. Той обясни, че това са нови методики, които позволяват с помощта на контраст и ехокардиография да се оцени каква е зоната на жизненост на миокарда. Перфузионната ехокардиография е нещо изключително полезно при пациентите, прекарали исхемичен инцидент. Тя помага точно да се установи размера на инфаркта и къде точно трябва да се реваскуларизира.
На конгреса беше отделено особено място за младите специализанти по кардиология. Обучаващите се лекари имаха възможност да представят и свои клинични случаи, които бяха оценени от жури. Последната вечер от конгреса бяха отличени най-добрите: д-р Ивайло Тончев, представил свой случай, разработен в клиника в Израел, д-р Николай Младенов от Аджибадем Сити клиник и д-р Долина Генчева от Пловдив.

157 години от рождението на Карл Ландщайнер

Безплатни прегледи за диабетно стъпало в София

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

Благотворителна изложба в МУ-Пловдив

Медицината на съня събира учени в Пловдив

Тенис на маса и шах за хора с увреждания

Специалисти разясняват синдрома на Драве

Безплатни прегледи за разширени вени в Плевен

Зъболекарите се събират в Бургас
