4% от лекарствата са фалшиви
От месец февруари 2019 г. ще бъде задължително прилагането на Директивата срещу фалшифицираните лекарства във всички страни-членки на Европейския съюз.„Българската организация за верификация на лекарствата" е сдружение с нестопанска цел, което работи в тясно сътрудничество с държавните институции за въвеждането на тази Директива в България, което ще спомогне за защита на пациентите срещу фалшиви лекарства.
Какво се променя?
След 09 февруари 2019 г. опаковките на всички лекарства по лекарско предписание трябва да имат показатели за безопасност, а именно средство, позволяващо проверка на това, дали външната опаковка е била подправена и уникален идентификатор, който съдържа следните четири елемента: код на продукта, партиден №, срок на годност и уникален сериен номер. Уникалният идентификатор се отпечатва върху опаковката като двуизмерен матричен баркод и във формат, който лесно може да се прочете:
PC: 07046261398572
Парт. № AB1258
Годен до: 310120
SN: 19067811811
В аптеката се извършва проверка на целостта на опаковката и с баркод четец се проверява дали кодът е активен в единната система за верификация. При отпускане на лекарството на пациента кодът трябва да се дезактивира от системата, за да не може същата опаковка да влезе отново в оборот.
Как да се предпазим от фалшиви лекарства?
Пациентите могат да се предпазят от фалшиви лекарства, като получават своите лекарства по лекарско предписание само от магистър-фармацевт в аптека, а не по интернет или от други лица. Пациентите също могат да следят за автентичността на лекарствата, които купуват, като проверяват внимателно опаковката да е цяла, а листовката да е на български език. Срокът на годност и партидният номер на първичната и вторичната опаковка трябва да съвпадат, количеството активно вещество и лекарствената форма трябва да отговарят на предписаните от лекаря в рецептата.
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Какви иновации заплаща НЗОК
Проблем с най-евтините лекарства за рак
Три пъти са се увеличили уведомленията за постоянно или временно спиране продажбите на базови химиотерапевтици у нас през последната година в сравнение с предходната
Има голям недостиг на обезболяващи
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
ЕМА проверява Semaglutide за очни проблеми
Без биомаркери терапията е неефективна
Онкоболните ще ги боли все повече
Липсват болкоуспокояващи за рак
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова