От онлайн обучението ще могат да се възползват, както безработни, така и работещи и предприемачи, съобщиха от ведомството
Clinica.bg
press@clinica.bg
Възможностите за онлайн обучения ще бъдат разширени с нова виртуална платформа на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Тя е насочена не само към безработни, но ще може да бъде от ползва и за работещите, както и за предприемачите.
Новината за тази възможност съобщи министър Наталия Ефремова по време на форума Green Transition.
Като приоритети на ведомството, тя очерта
подобряването на зелените и дигиталните умения и работата с изкуствен интелект (ИИ) в обученията на работната сила. Министър Ефремова отбеляза, че екипът на министерството не „тръгва от нулата" при разработването на инструментите за подкрепа на обучения, квалификация и преквалификация.„Основаваме политиките си на данни и анализи. Затова подготвяме нова, значително по-задълбочена статистическа прогноза за развитието на пазара на труда.
Чрез нея ще анализираме кои професии
постепенно отпадат, кои ще се развиват и какви нови умения ще бъдат необходими на работната сила", обясни тя. И обърна внимание, че от страна на МТСП са подготвени различни мерки и програми, отчитащи спецификата на отделните групи на пазара на труда – младите специалисти, хора с увреждания, хора, които имат по-труден достъп до образование, по-висококвалифицирани специалисти, които искат да надграждат знанията си.
„Досега над 200 000 са обучени в дигитални
умения по Плана за възстановяване и устойчивост и още 30 000 души са се възползвали от останалите възможности по Програма „Развитие на човешките ресурси", каза още министър Наталия Ефремова.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм