Гастроентерология

Има алтернатива за болестите на стомаха

13-12-2017 09:25
Инвазивната гастроентерология измества хирургията, казва д-р Иван Сираков Има алтернатива за болестите на стомаха
Лили
Лили
Войнова
voinova.lili@gmail.com
Могат ли язвите и колитите, заедно с останалите гастроентерологични заболявания, да се лекуват без сериозни интервенции? Специалистите, които прилагат най-съвременните терапевтични методи отговарят положително на този въпрос. Какви са възможностите на инвазивната гастроентерология и защо тя е алтернатива на хирургията, попитахме д-р Иван Сираков, ръководител на Гастроентерологичното отделение в болница "Тракия".

Д-р Сираков, кои са най-честите гастроентерологични заболявания, от които страдат българите?

- Българските пациенти не правят изключение от тези в Европа по отношение заболеваемостта на гастроентерологичните заболявания. Най-голяма продължава да е честотата на дразнимото дебело червo, неалкохолният стеатохепатит, хроничният гастрит, гастроезофагеалната рефлуксна болест, хемороидалната болест, чернодробната цироза, токсичните хепатити, хроничните вирусни хепатити и т.н.

Кои от тях се обострят през есента?

- Не може да се говори за определена сезонност при гастроентерологичните заболявания, с малки изключения, разбира се. Всеизвестна и донякъде емпирична „истина” е, че напролет и есен се обострят язвената болест, хроничните гастрити. Това е свързано с промяна в режима и вида на храненето, но и с много други фактори. Усложнената язвена болест, особено кървящата язва на стомаха и дванадесетопръстника, се увеличава по честота през есенно-зимните месеци във връзка с увеличения прием на аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства.

Въведохте в болница „Тракия” инвазивната гастроентерология. Какво представляват тези нови методи за диагностика и лечение?

- Това е тази част от гастроентерологията, която е свързана с извършване на някакво инвазивно изследване чрез въвеждане на ендоскопски апарат - например в дебелото черво, стомаха, дванадесетопръстника, жлъчните пътища и т.н. 

Д-р Иван Сираков ръководи Гастроентерологичното отделение в Болница "Тракия" от март 2017 г. Завършва медицина в Стара Загора през 1995 г. През 2004 г. взема специалност „Вътрешни болести", а две години по-късно – и „Гастроентерология". От 2011 г. е главен асистент в Клиниката по гастроентерология на ВМА-София. През 2012 г. става доктор по медицина, защитавайки темата "Нестероидни противовъзпалителни средства,Хеликобактер пилори и увреждания на гастродуоденалната лигавица".
Д-р Сираков има повече от 40 статии в български и чуждоезични научни списания. Трупал е опит на десетки курсове и конгреси – както у нас, така и в Холандия, Австрия, Германия, Великобритания, Швеция, Португалия, Испания, Швейцария. Д-р Сираков е член на Българското дружество по гастроентерология, на Клуба по гастроентерология, хирургия и онкология, Българската асоциация по ехография и на Европейската асоциация по гастроинтестинална ендоскопия.

Съвременните ендоскопски апарати разполагат с огромни възможности за изследване и лечение на много и различни заболявания на гастроинтестиналния тракт. По време на тези изследвания има възможност да се направи: оглед на промените в лигавицата на изследваните органи, вземане на биопсия чрез биопсична щипка, отстраняване на доброкачествени тумори и ред други минихирургични интеревенции през работния канал на апарата - изваждане на камъни от жлъчните пътища, поставяне на стентове в тях, стентове при заболяване на хранопровода, разширяване на стеснени участъци, напр. в хранопровод, ректум, кръвоспиране при пациенти с остро кървене на стомашночревния тракт. Колегите ми гастроентеролози в МБАЛ „Тракия” са прилагали част от тези методи и преди да дойда да работя тук, но с идването ми и обновяването на екипа ни, както и чрез прилагане на всички практикувани в България и в Европа методи, вече можем да претендираме, че гастроентерологията в болницата ни е на много високо ниво!

Тук е мястото да благодаря на собствениците и ръководството на МБАЛ ”Тракия” за истинската подкрепа, която ми оказват от първия миг, в който работим заедно. И за огромните инвестиции в материална база, апаратура, логистика и кадри, която са направили. Няма какво да се каже: медицината е скъпо и високотехнологично занимание, което изисква огромни инвестиции, обучение, екипност, иновации и гъвкавост.

Едно от нещата, които най-много ме впечатли и привлече в тази болница, е концепцията за качество, за развитие и инвестиране не само в апаратура, но и в човешкия фактор - лекари, сестри. Само тогава една болница може да се превърне в институция и да държи ниво.

Познават ли новите методи специалистите - гастроентеролози от извънболничната помощ, за да могат да насочват пациентите към структури, където те се практикуват?

- По-голямата част от методите в гастроентерологията са добре известни сред лекарската общност в България и в частност - в Стара Загора. С цел представяне на възможностите ни за диагностика и лечение на гастроентерологичните заболявания и споделяне на опита ни, екипът на нашето отделение прави ежемесечни клинични срещи и презентации на интересни медицински казуси пред колеги - гастроентеролози, хирурзи и общопрактикуващи лекари.

В кои други болници у нас се работи по този начин?

- В България вече има немалко болници, в които има оборудвани гастроентерологични отделения и клиники, където се работи инвазивна гастроентерология. Въпросът е в качеството и критериите за професионално свършена работа. За съжаление, порочната практика в много болници нивото на компетенция да е ниско, а да се отчита „пътечна” дейност на „високо” ниво, продължава. Системата е порочно заложена - здравната каса залага лимити, санкционира за пропуснати запетайки, час на манипулацията или операцията, а никъде не се говори за качество, ефективност на свършената дейност и спазване на медицинските консенсуси. Това задължително трябва да се промени.

Имаме ли достатъчно специалисти, обучени да използват тези методи?

- За болшинството диагностични и терапевтични ендоскопски манипулации и тези под ултразвуков контрол, има достатъчно обучени кадри в България. За сложните методики с високо ниво на трудност няма много обучени гастроентеролози и за този факт си има причини, разискването върху които не е обект на този разговор. И пак всичко опира до вложени средства, създаване на реално работещи програми за обучение, материална база и правила.

Какво спестява инвазивната гастроентерология на пациента?

- Така зададен този въпрос дава погрешна представа за естеството на най-интересната част от работата ни. Инвазивната гастроентерология дава възможност за точна диагностика и лечение на различни заболявания: язвена болест, ГЕРБ (гастро-езофагеална рефлуксна болест), кръвоспиране и лечение на остро кървене от гастроинтестиналния тракт, отстраняване на доброкачествени тумори на хранопровода, стомаха и червата, изваждане на камъни от жлъчните и панкреатичния канал и т.н. Преди няколко десетилетия болшинството от тези заболявания са лекувани само хирургично. Възможностите на съвременната гастроентерология осигуряват неоперативно лечение на тези състояния, което е свързано с по-бързо възстановяване и оздравяване на пациентите, по-малък риск и по-ниски болнични разходи.

Каква част от болните, които се лекуват във Вашето отделение, могат да се възползват от тези иновативни техники?

- Всички наши пациенти получават професионалната ни компетентност и биват диагностицирани и лекувани по всички съвременни стандарти по медицина, и в частност - по гастроентерология. Освен това и битовите условия в отделението ни, както и цялостната медицинска грижа, са на най-високо ниво. Пациентите ни и техните близки го оценяват.

Заплащат ли се инвазивните техники от здравната каса?

- Да, МБАЛ „Тракия” работи със здравната каса.

Какви други новости в областта на гастроентерологията има по света и кога да ги очакваме и у нас?

- Новостите са много, гастроентерологията е динамична наука. Всички нови достижения не могат да бъдат описани в няколко изречения. Разработват се и се усъвъшенстват все повече детайли в практикуваните методики, спомагащи повишаване честотата на ранното диагностициране и лечението на гастроинтестиналните заболявания. Всяка година влизат в употреба все повече и повече нови лекарства. Хитът от последните няколко години е въвеждането на терапията за хроничен хепатит „С”, която на практика показва ефективност в над 90% от случаите. Сериозен е и напредъкът в лечението на автоимунните чернодробни и чревни заболявания с т. нар. биологична терапия. Много сериозен напредък има и в лечението на онкологичните заболявания на гастроинтестиналния тракт.

Каква е профилактиката на гастроентерологичните заболявания?

- Профилактиката на различните гастроинтестинални заболявания изисква навременно изпращане на преглед при гастроентеролог. Най-разработената програма за профилактика в гастроентерологията, е тази за рака на дебелото черво. Тя изисква извършване на профилактична колоноскопия на всеки човек, който наврши 50 години. Пациентите, имащи роднини с рак или полипи на дебелото черво, подлежат на колоноскопия в по-ранна възраст. 


Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт

Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт

Навременното търсене на медицинска помощ и редовната профилактика могат да предотвратят преждевременно настъпване на инцидента с последваща инвалидизация, казва д-р Донева-Башева
Внимавайте с антибиотиците

Внимавайте с антибиотиците

Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков

Нов метод за възстановяване на менискус

Нов метод за възстановяване на менискус

Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда

Спасиха прерязаната ръка на мъж

Спасиха прерязаната ръка на мъж

Съдовите хирурзи от УМБАЛ „Света Екатерина" го поемат след отказ от други две болници в София
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване

Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване

На деца до 10 кг се дава до един литър вода на 24 часа, температурата на климатика да не пада под 23 градуса, казва проф. Мария Спасова
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата

Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата

Причината за това са някои нежелани реакции, които се появяват – кожни, фоточувствителност, гастроинтестинални промени и други, казва д-р Ваня Митова
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане

Коварното при хламидията е безсимптомното протичане

Жените да посещават редовно АГ-специалист, защото профилактиката е най–доброто лечение, казва д-р Калоян Персенски
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта

Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта

Извършена му е животоспасяваща операция по миниинвазивен начин от съдовите хирурзи от УМБАЛ "Св. Екатерина"
Хората с рак са по-склонни на самоубийство

Хората с рак са по-склонни на самоубийство

Рискът варира според пола, възрастта, диагнозата и психическото състояние, показват редица научни изследвания
Не е време за разходка навън

Не е време за разходка навън

Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев

1 2 3 4 5 ... 62 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Сдвоихте ли телефона си с електронното си здравно досие?

Септември 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм