Глобалният форум на жените лидери за пръв път в България

Водещи политици, икономически лидери, светила в науката и иновациите ще обсъждат в София ползите за обществото от активното включване на жените и предоставянето на възможности за реализиране на потенциала им.
България ще бъде представена на много високо ниво. В официалното откриване на форума ще участва председателят на Народното събрание на България г-жа Цецка Цачева. Заедно с висши мениджъри на водещи местни и международни компании в България и световно признатите чуждестранни гости в Глобалния форум на жените лидери ще се включат и министри от българското правителство. Сред тях са вицепремиерът и министър на образованието г-жа Меглена Кунева, министърът на регионалното развитие и благоустройството г-жа Лиляна Павлова, министърът на енергетиката г-жа Теменужка Петкова. Специален гост на заключителната церемония ще бъде кметът на София Йорданка Фандъкова.
За откриването на Глобалния форум на жените лидери на 18 май в София ще пристигне министър-председателят на Бангладеш г-жа Шейх Хасина. Шейх Хасина има важна роля за установяването на демокрацията в страната. Заради тази й дейност е задържана многократно, срещу нея има поне 19 опита за покушение. Тя е носител на множество международни награди, сред които наградата на ЮНЕСКО Houphouet-Boigny за мир през 1998 г., наградата „Майка Тереза", както и тази за мир на името на Индира Ганди през 2009 г. Шейх Хасина е носител и на най-високото отличие на ООН за околна среда „Шампион на земята 2015" в категорията политическо лидерство.
От април 2016 г. в България е приет Закон за равнопоставеност между жените и мъжете, в изработката и консултирането на който беше поканен да участва и Съветът на жените в бизнеса в България.
Жените са малко по-високообразовани от мъжете, имат равен шанс да работят в повечето средни управленски длъжности, но действително доходът им е с до 15-20% по-нисък от този на мъжете, сочи проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) от 2015 г. В България жените на ръководни длъжности не са рядкост, както е в други страни. Хората, които са на директорски и мениджърски длъжности и които са малък процент от българите, са разделени така – 65% мъже и 35% жени. Има страни, в които жените са едва 5%.
В Естония има най-много лекари от женски пол сред развитите икономики в света, показва проучването на ОИСР. Около трима на всеки четирима доктори в Източна Европа са жени, което далеч надминава 46-те процента във Великобритания и 34% в САЩ. Като цяло европейските държави доминират при съотношението на жените в здравеопазването: Изследването, което се фокусира върху богатите и развитите държави в рамките на организацията, установило още, че броят на жените лекари в работната сила се е покачил в повечето от страните между 2000 г. и 2013 г.
Високото ниво на заетите жени в здравната индустрия е добра новина за равенството между половете, но данните не представят всички факти. Данните от САЩ сочат, че има вероятност жените лекари в страната да са по-нископлатени спрямо колегите си от мъжки пол. При тях е и по-възможно да отпаднат от областта, отколкото мъжете.

Втори кръг за безплатна специализация

БЛС търси Лекар на 2022 г.
На 19 октомври съсловната организация ще връчи традиционните награди в пет категории, предложения се приемат до края на месеца

Спешните медици на протест в сряда

Спешни медици на протест пред МЗ

Как се определят парите на спешните медици за К-19

Разследват бивш шеф на Александровска

Нов ред за финансиране на специализациите
Лекарите няма да работят 3 години у нас, ако са получавали пари от държавата, а болниците ще плащат по-голямата част от заплатите им

Проверявайте регистъра на БЛС при онлайн преглед

Обучават медици за работа с деца с увреждания
