Президентът: Здравните грижи на XXI век са не само статистика и формуляри
В приветствието си държавният глава подчерта
значимостта на професията на специалистите по здравни грижи, тяхната отдаденост на човека. Има професии, за които дори пълната отдаденост не е достатъчна и времето има други измерения, различни от тези на всички останали хора, посочи тя. „Вие всъщност притежавате Божия дар, който дава надежда и упование в най-трудните моменти за всеки един човек. Именно вие поемате цялата грижа за пациентите и сте непрекъснато до тях по време на лечението, когато са сами, далеч от близките, когато имат нужда от най-важното нещо, за да оздравеят, а това е емоционалната грижа. Когато страхът е навсякъде около болничните легла и търси спасение човек в надеждата", обърна се към специалистите по здравни грижи държавният глава.
Казваме, че здравеопазването е система, посочи Илияна Йотова, но здравните грижи са и сърце. „Днес можем да имаме най-скъпите роботи и най-бързия изкуствен интелект, но нито една машина не може да замести това, което вие давате - човещина", заяви тя.
В изказването си Йотова посочи и проблемите
пред професионалистите по здравни грижи, като постави акцент върху недостатъчно оценения им труд. „Често вашите ръце са единствената преграда, заедно с лекарите, между живота и смъртта. Вие сте тези, които връщате достойнството на възрастния човек, и тези, които оставате в операционната", допълни президентът. По думите на Илияна Йотова държавата трябва да се замисли не толкова върху това, което им обещава, а върху действията си, за да се чувстват достойни с труда си. „Нацията е толкова силна, колкото са силни и спокойни хората, които гарантират здравните грижи на населението", подчерта тя.
Президентът се обърна към присъстващите специалисти
от балкански държави, като изтъкна, че географските граници се заличават много бързо, когато имаме нужда от помощ помежду си, защото болката, а и тяхната отдаденост и любов към пострадалите, нямат граници. „Когато трябва да помогнем на съсед, ние сме един общ дух на Балканите - борбен и милосърден", заяви тя. Днешното събитие отбеляза също така и Международния ден на сестринството – 12 май. „Желая ви никога вашите ръце да не се изморяват от човешка добрина, да останат все така широки сърцата ви, да бъдете все такива професионалисти", обърна се президентът към медицинските сестри, акушерки, фелдшери, рехабилитатори и лаборанти и ги призова да не губят вяра в мисията си. Тя увери, че имат съюзник в лицето на президентската институция, така че да бъдат оценени по достойнство и да изпълняват своята важна задача – да спасяват човешки животи в името на България.
И ДПС поиска оставката на ръководството на НЗОК
Работата ми в НЗОК бе водена от интереса на обществото
НЗОК разкри схемата, ДБ поиска уволнения
Тръгват преговори за нов КТД
ДБ поиска оставката на подуправителя на НЗОК
Пациентът по каса поскъпнал с 60 лв.
1528 лв. е била средната стойност за болен по КП през миналата година, разликата между най-високия и най-ниския разход е над 90 пъти, показват данните на НЗОК
ПБ подари здравната комисия на ГЕРБ
353-ма специлизанти по европейски проект
Доверието е най-голямата защита срещу наркотиците