Педиатри от доболничната помощ могат да бъдат поканени да дават дежурства в болницата в Карлово, казва Пенка Георгиева
Силвия Николова silnikol@gmail.com
Вместо да бъде търсено решение за запазване на Детското и Инфекциозното отделениев МБАЛ-Карлово, управителят на лечебното зеведение излезе с екзотичната идея болницата да работи само през деня. Какво означава преминаването към такава практика, до какво ще доведе, какви са възможните решения и кой следва да ги даде. Това попитахме Пенка Георгиева. Тя е председател на Пациентски организации „Заедно с теб".
Като пациентска организация, ние категорично критикуваме невъзможността на хората, особено на деца, нуждаещи се от лечение, да не могат да го получат по всяко време на денонощието.
Смятаме, че министърът на здравеопазването трябва
да се намеси категорично и да осигури реален достъп до болнично лечение на всички пациенти от Карлово и района. По наша информация болницата обслужва около 65 000 души. От важност е не само рискът от затваряне на Детското, но и на Инфекциозното отделение. Това ще постави под заплаха граждани, особено при липсата на достатъчно профилактика, разяснителни кампании относно редица заразни заболявания.
Напълно възможно е в даден момент да избухне
епидемия. В случаи, в които ненавременното лечение застрашава не само здравето на болния и неговите близки, но и други групи хора, с които пациентът със заразно заболяване е имал досег. Като пациентска организация, изключително сме притеснени от евентуалното закриване на Детското отделение. Става дума за деца, нуждаещи се от навременно лечение, защото забавено ли е то, може да застраши техния живот. Не бива да се подценява фактът, че при малките пациенти заболяванията се развиват много бързо. Смятаме, че задължение на министъра на здравеопазването, като отговорна институция, да вземе спешни мерки и намери решения по осигуряването на достъпа до лечение особено на децата.
Наистина, Пловдив не е далече, но когато нямаш
възможност за транспорт, нямаш и финансова възможност да отидеш в големия град, оставаш вкъщи. Забавянето на лечението, от една страна, води до усложнения, които са и по-тежки за последващо лечение, а и по-скъпи на здравноосигурителната система, тъй като харчат повече публични средства. Ето още една причина министърът на здравеопазването да поглене отговорно и спешно да разреши този въпрос. За целта следва да се направи спешен анализ на наличните педиатри в карловски район, работещи в кабинети и бъдат поканени да дават дежурства в болницата. Това е едно от възможносте решения на проблема. Такъв проблем в други общини е разрешаван по този начин.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм