И килограмите виновни за астмата
Д-р Пенка Ценкова е специалист пулмолог в болница „Вита". Завършила е ВМИ - София през 1984 г. Има две специалности - вътрешни болести и пневмология и фтизиатрия. Била е завеждащ сектор „Функционална диагностика и белодробна рехабилитация" в ГДББ - София. Участвала е в различни форуми, свързани с лечението на хроничните обструктивни заболявания. Лекува пациенти с кашлица от различен вид, задух, астма, туберкулоза, пневмонии, бронхити и други. |
Съществуват и неспецифични фактори, които водят до астматичен пристъп, споделя пулмологът и допълва, че често е трудно да се определи какво е предизвикало белодробния пристъп. „Хората се задушават от тютюневия дим, силни миризми, парфюми", казва лекарката.
Припомня, че от заболяването
страдат повече хората от града,
като това се обяснява със замърсената среда. Освен това по-често боледуват децата на високообразовани, интелигентни хора, които поддържат стриктна хигиена. Така например, данните от епидемиологичните проучвания сочат, че астмата засяга по-често малчугани, които в първите шест месеца са гледани в стерилни условия и не са имали контакт с обичайните фактори на околна среда. Заради по-малкия страх и престараване при отглеждането на второ или трето дете отпада и опасността от развиване на астма при тях, отколкото при първото.
„Причините за появата на заболяването са различни, но водещ в крайна сметка е наследственият фактор", подчертава д-р Ценкова. Затова препоръчва родители, които имат различни алергии, да наблюдават внимателно децата си и при първите симптоми да потърсят специалист – алерголог или пулмолог.
Според лекарката, въпреки че
най-често заболяването се регистрира при деца,
възрастните хора също не са застраховани. Споделя, че има пациенти, отключили астма след 40, 50 и дори след 60-годишна възраст. „Хубавото е, че ако се е появила рано, по време на пубертета може да изчезне. В по-напреднала възраст обаче съществува риск да се активира отново", обяснява пулмологът. По думите й, при възрастните хора заболяването може да се „отключи" след вирусна или недобре лекувана белодробна инфекция, без преди това да са имали някакви симптоми. Рисков фактор за развитие на астма е и затлъстяването - поради чисто механични причини, като ограничаване на дихателния обем, но и заради редица медиатори на възпалението, които се отделят от ендокринната система и оказват влияние върху лигавицата на бронхите. Повишеното тегло на бъдещите майки също се оказва рисково по отношение на вероятността за развитие на астма при бебетата им.
За съжаление честотата на заболеваемостта в последните години се увеличава. Причините са много – мръсният въздух, пълните с химия храни, дългото престояване в затворени помещения, прекомерната употреба на антибиотици. „Астмата постепенно се превръща в масово заболяване," категорична е лекарката.
Д-р Ценкова подчертава, че у нас здравната каса заплаща много качествени лекарства, които се използват в цял свят. Те са безплатни за българските пациенти. За диагностика се използват точни тестове, които бързо „разпознават" заболяването. „Лекуваме адекватно хората. Разполагаме с целия арсенал от модерни, съвременни медикаменти", казва тя. Пояснява, че
основното лечение е с инхалаторни кортикостероиди.
„Тези лекарства предизвикват страх у много пациенти, но трябва да се знае, че когато се вдишват, не са опасни. Важно е след това човек да си изплакне устата, за да не остане от праха", подчертава специалистът. Но допълва, че когато е уточнена диагнозата и назначено лечението, болният трябва да го спазва, а не когато се почувства по-добре, да го спре. Защото астматичният пристъп ще се появи отново. Нивото на българските специалисти е много добро, така че пациентите трябва да им се доверят, убедена е лекарката.
Най-важното за хората с астма е да не се „срещат" с алергена, който предизвиква заболяването и да спазват предписанията на лекаря. Добре е в студените месеци да се повиши имунитета, за да могат да устоят на вирусите. „Много често генно предразположените към астма след инфекция могат да направят бронхоспазъм, затова веднага трябва да посетят алерголог", препоръчва д-р Ценкова. За съжаление често хората със сенна хрема, когато цъфтят растенията започват да кихат и кашлят, имат хрема, но обикновено не обръщат внимание. Те задължително трябва да вземат мерки, за да не получат и астматичен пристъп. „Добре е децата да избягват чипсове, зрънчовци и други подобни, пълни с Е-та храни, защото са вредни. Препоръчително е при възможност да се върнем към домашно отгледаните плодове и зеленчуци, от това по-хубаво няма", убедена е лекарката.
Според нея е важно болните да съдействат при лечението си, като за това е необходимо да бъдат обучени от своите лекари. Медиците трябва да ги насочат как да променят живота си, за да избягват рисковете от астматична криза.
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда
Спасиха прерязаната ръка на мъж
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта
Хората с рак са по-склонни на самоубийство
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев