Търговете за частните болници пак не минаха

Идеята частните болници да правят търгове за лекарства или медицински изделия, когато ползват за тях средства от здравната каса, отново не беше приета от депутатите. За сметка на това тя отне часове в напразни дебати, които подмениха останалите сериозни проблеми в проекта за бюджета на НЗОК за 2025 г., като тази за липсата на какъвто и да е контрол в болниците, където ще заминат над 4 млрд. лв. Въпреки това бюджетът бе одобрен.
Дебатът за въвеждането на търгове в частните болници, когато получават финансиране от касата повдигнаха по традиция от ПП-ДБ. Той бе подет във връзка с предложението им за промени в проекта за бюджета на фонда.
"Днес трябва да решим за въвеждането
на търговете, което може да спести до 100 млн. на бюджета на здравната каса. Искате ли заедно да спестим 100 млн. на данъкоплатците или не, нека всички парламентарни групи да заявят ясно позицията си", покани депутатите Мартин Димитров от трибуната. Въпреки че същият апел беше подет от много от колегите му от ПП-ДБ, които обясниха и че ни грозят глоби от ЕК, ако не го направим, не последваха отговори от всички партии.
Срещу мярката, но за прекратяване
работата на частните болници изобщо с НЗОК се обявиха от "Възраждане". От ГЕРБ пък традиционно обясниха, че ЕК няма да ни глоби, защото е дала възможност сами да решим какво искаме по темата. "Вие ни внушавате, че ще бъдем наказани, а от ЕК ни казват, че парламентът е мястото, където ще се вземе решението", каза Лъчезар Иванов от ГЕРБ. Колегата му Костадин Ангелов пък обясни, че вече проблемът е решен. "Нашата позиция сме изразявали многократно, където трябва - този дебат се провежда в комисията по здравеопазване и взехме решение да се приложи Механизъм за разходването на публичните средства за държавните и частните болници", обясни той, визирайки въвеждането на среднопретеглените цени по каса за онколекарствата.
От ПП-ДБ обаче опонираха, че мярката
се е оказала неефикасна. "Г-н Ангелов, ако не в тази зала, къде другаде да обсъждаме как се разходват публичните средства - ефектът от механизма, за който говорите, е 2 млн. за м.г., а с търговете ще е близо 100 млн.", контрира Йордан Иванов от ПП-ДБ.
Дебатът изкара извън нерви депутатите
от ИТН. "Всяко търпение има някакви граници, но мерзостта няма. Сигурен съм, че няма да бюджет на НЗОК, който да удовлетвори всички, но колко години имахте здравен министър това, което предлагате го защитавахте като Матросов на амбразурата, колко пъти владеехте властта и оперирахте в тази сфера, а не го направихте", опита се безуспешно да спори проф. Андрей Чорбанов. "Г-н Чорбанов, не стана ясно, но почти се сещам, че говорите за търговете в частните болници, ние внасяме това предложение в почти всеки парламент, но приемането му не зависи от министрите и шефовете на НЗОК, а от нас в парламента", обясни Божанов от ПП-ДБ.
Опит да сложи край на дебата направи
Йордан Цонев от ДПС-НН, измествайки темата в традиционната посока за партията му, а именно демонополизацията на НЗОК. "Този сектор е нереформиран, а дефектите, за които сега говорите са следствие на монопола на НЗОК и неефективното изразходване на огромния ресурс в нея", обясни той и прикани да се помисли за демонополизация.
Така в крайна сметка депутатите приеха
бюджета на здравната каса за над 9 млрд. лв. с предложенията на ГЕРБ да изпадне въвеждането на финансов контрол на болниците от касата чрез намаляване цените на КП, ако има данни за преразход на средства. Депутатите от мнозинството отхвърлиха и предложението на ПП-ДБ за известване по телефона на пациентите, ако с апозлвали услуга, платена от касата. За сметка на това одобриха включването на 10 млн. за безплатни лекарства за инфекциозни болести за деца до 7 години от юли по първоначална идея отново на ПП-ДБ, както и и на нов ред с лекарства за базова химиотерапия по предложение на НЗОК. В проекта остана и финансирането на биомаркерите чрез процедура с бюджет от 5 млн. лв. след договаряне на изделията, с които се прави диагностиката.
Накрая здравният министър Силви Кирилов
благодари на депутатите за приетия закон, въпреки че по думите му е "незадоволителен". А колкото до търговете в частните болници, той обясни, че има закон, който урежда обществените поръчки и не вижда какво е мястото им в закона за бюджета на касата. С това депутатите продължиха работата си по изслушване доклада за бюджета на държавата за 2025 г. А утре те започват деня си с избора на нов управител на НЗОК в лицето на доц. Петко Стефановски.

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Още 16 нови лекарства в ЕС

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари
