свят
Онкопрофилактиката е спасила повече от лечението
06-12-2024 11:53
5.94 милиона са предотвратените смъртни случая за 45 години в САЩ от 5 онкологични диагнози, от тях 4.75 млн. или 80%, се дължат на превенцията и скрининга, показва ново изследване
Профилактиката на онкологичните заболявания е спасила живота на много повече хора, отколкото напредъка в терапиите. Общо 5.94 милиона са предотвратените смъртни случая за 45 години в САЩ от 5 онкологични диагнози, от тях 4.75 млн. или 80%, се дължат на превенцията и скрининга. Това показват резултатите от ново проучване на Националния раков институт в САЩ, което бе публикувано вчера в JAMA Oncology. Наблюденията в него обхващат пет диагнози за периода от изминалите 45 години.
Петте диагнози, върху които се фокусират изследователите са рак на гърдата, шийката на матката, белия дроб и простатата. За всички тях съществуват възможности за превенция, ранна диагностика и лечение. Изследователите са използвали статистически модели от онкологичната мрежа в САЩ (CISNET), за да определят ползата от превенцията, скрининга и лечението за намаляване на смъртността при тези пет диагнози межди 1975 г. и 2020 г. Резултатите са категорични - въпреки огромния напредък на онкологичните терапии, намалението на смъртността се дължи основно на скрийнинга и профилактиката.В цифри
Общо 5.94 милиона са предотвратените смъртни случая за периода, от тях 4.75 млн. или 80%, се дължат на превенцията и скрининга. - При рака на белия дроб от 3.45 милиона предотвратени смъртни случая, 98% се дължат на мерките срещу цигарите.- При рака на шийката на матката всичките 160 хил. предотвратени случаи се дължат на скрийнинга с тестове за HPV. - При рака на дебелото черво от 940 000 предотвратени смъртни случая, 79% се дължат на скрийнинга, а на терапиите само 21%.- При рака на простата от 360 000 предотвратени смъртни случая, скрийнингът е помогнал за 56% от тях, а лечението за 44%.- При рака на гърдата има разлика. Тук предотвратените смъртни случаи за тези 45 години са 1 млн. От тях 3/4 се дължат на терапията, а останалите на мамографията.
Под чертата
Авторите на изследването добавят, че изследването не отразява напълно ползата от профилактиката и че тя е още по-голяма. Това е така, защото заради по-късното им откритие в него не се отчита пълният ефект от навлизането на ваксините срещу рака на шийката на матката и скрийнинга на белия дроб.
Изводите
Изследователите са категорични, че е нужно занапред да се оптимизира все повече превенцията и скрийнинга при онкологичните заболявания, за да има още по-добри здравни резултати и по-малко смъртни случаи при пациентите. Разбира се, нужно е да се развиват и терапиите, но ползата от тях е далече по-малка, а цента им много често е изключително висока.
У нас
За съжаление в България няма добре организирана система за превенция и скрийнинг на онкологични заболявания, което ни направи единствената страна в ЕС, където смъртността от рак се увеличава, вместо да намалява, както е в останалите държави. Профилактични изследвания за рак на гърдата, на дебелото черво, на простата и т.н. има по здравна каса. Те обаче не могат да заместят ролята на липсващия скрийнинг. Все пак в последната година има слаб тласък. Властите обръщат по-голямо внимание на програмите за ваксинация, една от която е и за рак на маточната шийка. Освен топва здравното министерство предприе скрийнинг за РМШ, а НЗОК имаше едномесечна информационна кампания за рака на гърдата.
Риск от тежка алергия от лекарства за МС
FDA предупреждава за появата на анафилаксия, в някои случай реакцията е довела до хоспитализация и смърт
Има голям недостиг на обезболяващи
Сигнал за липса на обезболяващи на хора с онкологични заболявания подадоха пациенти от фондация "Живот с рак" в clinica тази седмица. Колко голям е проблемът, защо се получава така, попитахме доц. Николай Йорданов.
Българите с най-ниска удовлетвореност от живота в ЕС
За Европейския съюз тя е 7.3% по десетобална скала, а у нас е 5.9, показват данните на Евростат за 2023 година
Потвърдиха огнището на Марбург в Танзания
Вече официално е установено, че един пациент е заразен с вируса, съобщиха от СЗО
ЕМА проверява Semaglutide за очни проблеми
Активната съставка се съдържа в три от най-популярните хапчета за отслабване в света, подозренията за проблема се появиха преди известно време
Без биомаркери терапията е неефективна
Липсата на нормативна регулация за изследване с тях се отразява както на пациентите, така и на онкологизет, казва доц. Димитър Калев
За пръв път извадиха тумор през очната кухина
Чрез този пионерски подход хирурзи от Великобритания са отстранили образувание от кавернозния синус
САЩ напуска СЗО през 2026 г.
Решението бе обявено от президента Доналд Тръмп, съгласно законодателството се изисква едногодишно предизвестие
Липсват болкоуспокояващи за рак
В страната няма внос на пластири, проблем има и с наличностите на оксидонови таблетки, сигнализираха пациенти и лекари
По-висок ръст на рака сред младите жени
Рискът при дамите до 50 години в сравнение с този при мъжете е почти два пъти по-голям, показват данните в САЩ