Стигмата към СПИН у нас остава
Въпреки сериозния напредък в медицината, стигмата към хората със СПИН у нас остава. Това показва национално представително проучване за обществените нагласи към ХИВ/СПИН в България по случай Свветояния ден за борба със заболяването - 1 декември. То е проведено по поръчка на Сдружение „Здраве без граници".
Проучването разкрива сериозни бариери в разбирането и приемането на живеещите с вируса, особено сред по-възрастните и по-малко образованите. Само 3% от анкетираните биха се оженили за ХИВ позитивен. Възрастта оказва съществено влияние: докато 19% от най-младите (18–29 години) заявяват готовност за брак, този процент спада до 8% сред хората над 60 години. Едва една четвърт от българите (25%) са готови да поддържат приятелство с ХИВ позитивен. Мъжете се оказват малко по-толерантни от жените – 28% срещу 23%.
Сферата на професионалните отношения
показва малко по-високи нива на толерантност, но все още и в тази тема приемането е критично ниско. 29% от анкетираните биха работили с ХИВ позитивен. Интересното е, че безработните демонстрират най-висока толерантност – 43% от тях нямат проблем с такова сътрудничество. 23% от хората са готови да спортуват с ХИВ позитивен. Най-голяма нагласа за приемане на живеещите с вируса проявяват жителите на областните градове (28%), докато в селата процентът е значително по-нисък (14%).
Резултатите показват, че информираността
за ХИВ и начините за предпазване от инфектиране остава тревожно ниска. Едва 18% от анкетираните знаят за лекарства, които могат да предотвратят инфекция при рисков сексуален контакт (т.нар. PrEP). Най-осведомени са жителите на областните градове (28%) и висшистите (26%). 21% са информирани, че ХИВ позитивните могат да имат здрави деца, ако приемат терапия. 17% от участниците в националното проучване са чували за случаи на излекуване от ХИВ.
Има области, в които българите проявяват съпричастност и желание за промяна. 65% от анкетираните подкрепят безплатния достъп до лекарства за хора в риск от инфектиране с ХИВ (PrEP). Повече от половината българи (54%) смятат, че знанията за ХИВ трябва да бъдат включени в учебните програми. Най-голяма подкрепа има сред младите (18–29 години) – 68%.
Темите за личния и професионалния живот
на ХИВ позитивните предизвикват сериозни разногласия в обществото. 29% подкрепят правото на ХИВ позитивните да сключват граждански брак, докато 45% са против. Само 16% подкрепят осиновяването от ХИВ позитивни, докато 66% са категорично против. 68% от анкетираните не приемат ХИВ позитивни да работят като учители, а 67% са против да лекуват пациенти. Интересен факт е, че висшистите са по-склонни да приемат ХИВ позитивни в професионалната си среда – 22% от тях подкрепят идеята за учители с ХИВ, в сравнение с 6% сред тези с най-ниско образование.
НЗОК плаща за 267 пътеки в болниците
По тях минималният престой е три дни, но това не означава, че човек трябва да се изпише, ако не е излекуван, напомнят експертите на фонда
Mpox у нас е от по-лекия вариант
Доказахме, че в България може да се прави скрининг
Европа през 2022 г. призова за тестове за рак на дебелото черво при хората между 50-74 години, но това все още не е част от пакета на НЗОК, призоваваме за промяна, казва д-р Росица Кръстева
Нов случай на маймунска вариола у нас
Националният план за ССЗ на ход
Да се определи от кои болници има нужда
По-честите инфекции издават диабета
За да намалите риска от заболяването, не преяждайте и ходете поне по 30 минути на ден, съветва д-р Спаска Начева
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.