Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване
Като сигурен симптом за това
тя посочи на първо място жаждата и сухите лигавици. При бебетата хлътват фонтанелата и очните ябълки, но това са вече късни прояви, които не бива да се допускат. При прегряване без повръщане обичайно е достатъчно детето да се оводнява през устата. Най-важно правило в горещите дни е да се приемат течности, което е строго индивидуално за всеки човек. Има хора, които не пият често, но майките е редно да знаят, че при тегло до 10 кг на бебетата се дават до литър на 24 часа.
„Бебетата под годинка и
половина не трябва да се излага на слънце на плажа, където няма температурен комфорт", подчерта тя. За да се избегне прегряването, педиатърът съветва, тялото му да е покрито, а главата да е с шапка и на сянка. При излизане навън напомня на родителите да носят със себе си течности и мокри кърпички. "Топлината не се отнема от кожата, а от кръвоносните съдове. Мокрите кърпи се слагат под мишниците или върху магистралните кръвоносни съдове, а не на гърдите или на челото на детето", уточни специалистът.
За първа помощ срещу
обезводняване се ползват специални разтвори и рехидратиращи прахчета със соли, тъй като се губи голямо количество не само вода, но и соли. При повръщане се изхвърлят солна киселина и натрий, което води до състояние на "хипотонична дехидратация" – загуба на повече соли, отколкото вода. При изпотяване се губи повече вода, отколкото соли, т.нар. "хипертоничната дехидратация".
Когато едно дете е
обезводнено от изпотяване или жега и получи топлинен удар, тогава състоянието му е тежко. В такива случаи бързата реакция е много важна – веднага трябва да се дадат течности и да се свали телесната температура. То непременно трябва да бъде заведено в спешното отделение. При хронични сърдечни и белодробни заболявания, големите жеги трябва да се избягват. Препоръчително е излизане навън сутрин и вечер, когато температурите са по-ниски.
"Особено внимателни трябва
да бъдат родителите към охлаждането с климатик. Детето не трябва да се излага на голяма температурна разлика", предупреди проф. Спасова. Физиологичната температура, на която се отглежда бебе е 22-23 градуса. Също така, от изключителна важност за ограничаване на разпространението на бактериии гъбички от охладителните системи, е тяхното основно и периодично изчистване, както и профилактиката им.
В горещите летни дни педиатърът
препоръча да се спазва и правилна диета, която включва консумацията на повече течни храни. Ако детето повръща, нейният съвет е течности да се дават често и по малко, за да не се раздува стомахът и да се дразни допълнително. Важно е в рамките на около 6 часа да не бъде хранено и да приема чай и вода за оводняване.
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда
Спасиха прерязаната ръка на мъж
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта
Хората с рак са по-склонни на самоубийство
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев
Сложиха още две изкуствени сърца
Това се случва в рамките само на две седмици в УМБАЛ „Света Екатерина", съобщиха от болницата