Как да се справим с инсулта и високото кръвно
Епидемиологията
В България всеки месец средно 4000 души получават инсулт. Тази диагноза е и сред най-честите причини за смъртност. Сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите заболявания представляват общо 59.8% от нея за 2023 г. По информация на Националния център по обществено здраве и анализи от 2022 г. високото артериално налягане е изведено на първо място от 25-те най-чести рискови фактори като причина за смърт във всички региони на света. От него по света страдат 1,1 милиарда души. В повечето страни на индустриализирания свят честотата е 15-25% при хората над 18 години. България е сред страните с много висок и нарастващ през последните години дял на смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Тя корелира с висока честота на артериалната хипертония. 40% от хората между 25 и 64 години са засегнати от нея, като тя е 50 на сто при тези над 45 години.
Какво означава инсулт
Инсултът е спешен неврологичен инцидент, който може да засегне определен участък, а понякога и целия мозък. При него кръвоснабдяването на мозъка е повредено и прекъснато, което води до увредата му. В зависимост от причината, инсултите са два основни вида:
- исхемичен, при който мозъчните артерии са блокирани от кръвен съсирек или са стеснени поради мастни натрупвания.
- хеморагичен - при него кръвоносните съдове в мозъка се пукат.
Симптомите
Най-ясните белези за наличието на инсулт са свързани с възможността на човек да се движи и говори:
- Лице - пострадалият не може да се усмихва или лицето му е увиснало от едната страна
- Ръце - пострадалият не може да вдигне двете си ръце и да ги задържи
- Говорни проблеми - пострадалият не може да говори ясно и да се разбира какво казва
Ако е налице, някой от тези симптоми, човек веднага трябва да се обади на 112 и да потърси медиицнска помощ за пострадалия.
Освен тези ясно забележими симптоми, има и други признаци, които не са така добре видими:
- внезапна слабост или изтръпване от едната страна на тялото, включително краката, ръцете или стъпалата;
- трудно намиране на думи или изразяване с ясни изречения;
- внезапно замъгляване или загуба на зрението на едното или на двете очи;
- внезапна загуба на памет или объркване, както и замайване или внезапно падане;
- внезапно, остро главоболие.
Инсулт може да получи всеки и на всяка възраст, а за доброто му овладяване е ценна всяка секунда, затова незабанво трябва да се търси Спешна помощ.
Рискови фактори
Увеличаването на опасността от инсулт се дължи на нездравословния начин на живот. Тук се включват наличието на висок холестерол, обездвижването и наднорменото тегло, както и високата консумация на алкохол или тютюпушенето. Високото артериално налягане и кръвна захар също са сред основните рискови фактори.
Кога имаме хипертония
За високо кръвно се определя състоянието, при което систолно артериално налягане (горна граница) е равно или по-високо от 140 ммHg, а диастолно артериално налягане (долна граница) е равно или по-високо от 90 ммНg. Хипертонията е важна причина за сърдечен инфаркт и кръвоизливи в мозъка като чести усложнения, които могат да завършат фатално. Заболяването може да предизвика бъбречна недостатъчност, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, хипертрофия на лява камера, сърдечна недостатъчност, увреждане на ретината и други. Водеща роля за нея имат обездвижването, неправилното хранене, наднорменото тегло, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и стресът. Фактори могат да бъдат и някои заболявания, като в този случай състоянието се нарича вторична хипертония, както и наследствеността.
Симптомите
Признаците, по които можем да се досетим, че иде реч за артериална хипертония да чести високи стойности на кръвното налягане, главоболие и замаяност. Възможно е да се появи смущение в зрението и бърза умора при нормално физическо натоварване. При установяването им е необходима задължително посещение на лекар.
Профилактиката
Тя е и лесна, и недотам за хората, които досега не са следвали някои основни навици за добро здраве. Основният от тях е да съблюдават умерена физическа активност, която да бъде между 30 и 60 минути дневно. Тя може да се изразява в тичане в парка, каране на колело, занимание със спорт или просто ходене пеша. Особено важно е да се нормализира наднорменото тегло, а ако е налично затлъстяване, да се лекува. Хранителният режим трябва да включва в консумацията предимно плодове и зеленчуци. Животинските мазнини, солта и алкохолът трябва да бъдат ограничени, а тютюнопушенето отказано. Лекарите препоръчват редуциране на стреса и редовни профилактични прегледи, приемане на антихипертензивни медикаменти по препоръка на специалист и следене на състоянието при нужда.
Пациенти искат национален план за борба с инсулта
Асоциацията за инсулт и афазия се обърна с призив за създаване на национален план за борба с инсулта. В страната липсва цялостна координация, достъпри и качествени грижи за хората, които са го преживели, казват оттам. От организацията предлагат да се организира национален скрининг, програми за ограничаване на рисковите фактори, каквито са тютюнопушенето, затлъствянатето и високото кръвно, както и намаляване на солта в продуктите. Асоциацията настоява и за ограничаването на продажбата на енергийни напитки и високовъглехидратни храни в училищата и забраната на употребата им на тяхната територия. Оттам са категорични, че трябва да се осигури равен достъп до съвременно и качествено лечение на инсулт на пациентите, да се въведе протокол в неврологичните звена за навременно информиране нап ациентие и близките им за тяхното състояние, прогнозата, както и социална подкрепа за техните семейства така, че домът да бъде адаптиран за осигуряване на качествен начин на живот. От организацията са категорични, че е нужно осигуряването и на повече индивидуализирани рехабилитационни и терапевтични грижи, както и на логопед-афазѝолог за всяко диагностицирано лице най-малко два пъти годишно. |
Koгa НЗОК плаща за лечение в чужбина
Как се подават документи за ТЕЛК
Как да се пазим от западнонилска треска
На какви профилактични прегледи имаме право
Какво плаща НЗОК за бъдещите майки
Жените с рискова бременност задължително се наблюдават от гинеколог, припомнят от фонда
Здравните ни права на почивка у нас
Работата в жегата - максимум на 28°C
Абитуриентите сами си плащат здравните вноски
НЗОК с инструкции за безплатната терапия за редки болести
Пациентите над 18 години ще могат да продължат да я получават срещу сключването на договор, гласят правилата