Поставиха безциментна става на мъж с инфаркт на коста

Преди да се реши на
интервенцията, той страдал от силни болки, които не се повлиявали от консервативното лечение. Затова специалистите пристъпили към новия метод. За да намалят налягането в увредената зона, те отстранили некрозиралия участък.
В такива случаи се
практикува заместване на изрязаната част с автогенен присадък от пациента върху специално подготвена донорска кост от банка или синтетичен заместител, наречен безциментна ставна протеза. Тъй като обаче лекарите не разполагали с дарителски материал, се спрели на втория вариант.
При него фиксацията
е биологична – повърхността му наподобява костта, тъй като е изработен от порозен материал, благодарение на който организмът вгражда чуждото тяло като свое. Така новата става започва да функционира сякаш е част от костта. Очакванията се 65-годишният мъж напълно да се възстанови в рамките на месец-два. С него вече работят рехабилитатори.
По думите на проф. Кинов,
тъй като при новия метод има по-добра функция и преживяемост, той е много подходящ за млади хора, които са по-активни. До 75 – 80 на сто остеонекрозата остава остава без лечение и води до тежки атритни изменения в тазобедрената става.

"Св. Марина" става обучителен център по EU4Health

Ръст на скарлатина и варицела в Пловдив

Петима от 80 прегледани с рак на простатата

Българска лекарка на форум с нобелисти

МУ-Пловдив дипломира 358 лекари

Кампания за кръводаряване в Бургас

Безплатни прегледи за туберкулоза в Търговище

Пътуващи лекари преглеждат в Новозагорско

И в Търговище инвазивна кардиология
