Интервю

При този лимит трябва да затваряме на 25-то число

21-06-2017 09:35
Най-голям е проблемът с медицинските сестри, налични на пазара няма, казва д-р Славчо Близнаков При този лимит трябва да затваряме на 25-то число
Мария
Мария
Чипилева
chipileva@gmail.com
Финансирането на болниците от здравната каса се оказа сред най-парливите теми през тази година. Лечебните заведения не спират да се оплакват от намалените си бюджети, а здравната каса предлага промени в разпределението на парите им. Каква е реалността, по-малки ли са лимитите им, удачни ли са новите идеи на властта, попитахме д-р Славчо Близнаков. Той е директор на университетската болница „Св. Анна" в София.

- Д-р Близнаков, има ли проблеми тази година с финансирането на болниците от страна на здравната каса?

- Да, има и те се задълбочават, защото лимитите са безобразно намалени, без никакво съобразяване с реалната дейност и мястото на болниците в здравната система.

- Какво говорят фактите за „Св. Анна", с колко е намален бюджетът ви в сравнение с миналата година?

- Средномесечно с 200 хил. лв., в сравнение с миналата година.

- Това е, след като отчетете буфера от 3% или без него?

- Какво значи буфер от 3%, ако един или два месеца изтеглиш тези средства, а в края на третия месец трябва да ги възстановиш!

- Нали, според правилата, ако сте изтеглили тези 3% през първите два месеца, касата трябва да ви даде допълнителни 9% през третия, не става ли така?

- Досега такова нещо не се е случило. Всеки месец ни намаляват с 10% бюджета, спрямо миналогодишния, който също беше намален с 10%, и ни дават възможност да варираме с някакви три процента. С други думи, лимитът ни е намален със 17% в сравнение с по-миналата година и в сравнение с реално извършваната дейност. През юни месец очакваме на база дейността на клиниките и Спешно отделение да имаме над 300 хил. лв. надлимитна дейност. 

През юни очакваме
300 хиляди лева надлимитна дейност

- А за миналата година колко е била?

- За миналата година не са фактурирани 57 хил. лв. само през юни, тази година ще са 300 хил., тоест 250 хил. лв. отгоре за един месец. Как да се справим! Това означава, че на 20-то число трябва да затворя клиниките, за да не приемат повече пациенти, а на 25-то число и Спешното отделение трябва да бъде затворено. Иначе няма как да се справим с този бюджет.

- Как работите тогава в тези условия?

- Досега „Св. Анна" е приемала абсолютно всеки пациент, преимуществено спешните, клиниките са се съобразявали с плановия си прием. Но дори и по този начин на работа дейността ни надхвърля лимитите многократно. Устискваме засега и нямаме нито един лев просрочено задължение, а хората получават заплатите си върху реално извършената дейност, а не върху заплатената от касата. Болницата успява да компенсира лимитите с вътрешни преразпределения на разходите.

- Имате ли и други приходи – от доплащане, клинични проучвания?

- „Св. Анна" не си позволява да изнудва пациентите за доплащане за ВИП-стаи или други подобни неща.

- Откъде тогава успявате да компенсирате недостига на финансиране по здравна каса?

- От нормалната медицинска дейност успяваме да формираме този резултат.

- За сметка на инвестициите ли?

- Продължаваме да правим инвестиции, но в по-малък размер. В момента реновираме поредната клиника – по ортопедия и травматология.

- Има ли намаляване на доходите на персонала?

- Не, в сравнение с миналата година, те са запазени, а в сравнение с по-миналата - са увеличени. Средната брутна работна заплата за болницата е 1300 лв., а за висшия медицински персонал е над 1900 лв., но това са средните брутни заплати. Когато се начислят данъци и осигуровки, сумата пада. Освен това не всички получават тези възнаграждения – аз не съм привърженик на изравняването на доходите, защото така тези, които не работят, ще бъдат бонифицрани неправилно.

- Каква част от приходите по каса отиват за възнаграждения на хората?

- Около 55% от приходите за медицинска дейност отиват за заплати, тук са включени и постъпленията от здравното министерство за спешната дейност.

- С какво си обяснявате тенденцията за намаляване на приходите на болниците по каса?

- Това вече е държавна политика.

- И все пак - макрорамката за болнична помоща на касата е същата като миналата година, в същото време всички болници се оплакват, че приходите им са орязани, защо?

- Не мога да знам, аз съм само един болничен мениджър. Дали един болничен мениджър е добър или не, зависи от това дали развива болницата, дали има увеличение на дейността й, разкрива ли нови клиники, има ли положителен финансов резултат. Ако не го постигне, значи не е добър. А в момента външните условия на този квазипазар не позволяват тези дейности да станат факт.

Защо да няма болници с
по-високи лимити, сред
тях може да и са и част
от частните

- Имаше доста идеи за промени във финансирането на болниците по каса, една от тях е да се въведат безлимитни клиники, смятате ли, че е реалистично и удачно?

- Това е напълно реалистично, но не може да има болници изобщо без лимити, а такива, които да са с по-високи лимити. Това трябва да са най-вече държавните университетски и областните болници, но и немалко частни, които имат спешни отделения, хемодиализа, голямо портфолио с дейности и са наистина част от гръбнака на здравеопазването. Те биха могли да имат малко по-големи лимити, които да са съобразени с действителността и дейността, която извършват за здравеопазването.

- През миналата седмица се взе решение да се разшири базата за определяне на бюджетите на болниците от април 2016 г. до май 2017 г. и да с включи надлимитната дейност в нея, това добре ли е?

- Това е един невероятно логичен и правилен подход, който аз приветствам. И тук обаче има един пропуск, новите дейности на болниците няма да бъдат отразени и отново ще са надлимитни. Но, ако промяната се осъществи, ще е много добре.

- Смятате ли, че ще стигне финансовият ресурс на касата, за да се осъществи тази промяна?

- Логично е да не стигне, но има варианти, по които да се компенсира.

- Смятате ли, че трябва да се предприеме актуализация на бюджета на касата?

- От моя гледна точка, като мениджър на болница, това е желано действие - след като има недостиг, трябва да бъде направена актуализация. Но това решение е обект на други институции.

- Ако не се коригират средствата за болнична помощ тази година, очаквате ли да се стигне до затваряне на болници?

- Лекарският съюз каза, че трябва да се въведе мораториум за разкриване на нови болници. Според мен това е палиативна и закъсняла мярка и трябваше да се направи преди години. Сега адекватната мярка е да има масово затваряне на неефективни болници и тяхното преобразуване в реално действащи медицински центрове от друг тип. Да съществува многопрофилна болница с пет-шест отделения и да има един лекар, който да дежури от петък до понеделник – това не е медицина и не е болнична помощ.

- Ако се окаже, че това е единствената болница за даден регион или град, адекватно ли ще е затварянето й? Не е ли по-добре да се инвестира в нея?

- Ще получи ли адекватна помощ, според вас, един тежко болен пациент, ако лежи в неврологията и го лекува очен лекар? Болницата в Девин я спасяват вече 10 години по този начин и ефект има ли – няма. Между другото, има общински болници, които са в отдалечени, сравнително малки населени места, и се оправят много добре. Такъв типичен пример е болницата в Свиленград.

- Тоест, решението са адекватните мениджъри, така ли? 

Не може да има МБАЛ с пет-шест отделения и един лекар, който дежури от понеделник до петък. Това не е медицина!

- Те са задължителни, но в европейски мащаб трябва да се види какво е съотношението население-болници. Вземете и Белгия, и Австрия, и която искате страна, ще видите, че 400 болници за България са много. Лекарите у нас са около 29 000 и преди 30 години също са били толкова. Тоест, сега има недостиг на лекари заради много болници. Но големият проблем са медицинските сестри. Преди 30 години те бяха над 60 000 и това е нормалното съотношение – 1 лекар : 2 сестри, сега са около 35 000.

- В „Св. Анна" усеща ли се недостигът на медицински сестри?

- Да, безспорно.

- Имате ли някава идея как ще се справите с този дефицит?

- Не, защото налични сестри на пазара няма.

- Това ще доведе ли до затваряне на отделения и клиники?

- Надявам се да не доведе, но проблемът с медицинските сестри е ужасяващ и не виждам как ще се реши в следващите години.

- На пракитка ще се задълбочи, защото те ще се пенсионират, как ще се спасят отделенията?

- Тогава ще започнат процесите на обединяване, окрупняване на болниците.

- Ако се спазват изискванията в медицинските стандарти за наличие на медицински сестри, биха ли могли тези у нас да ги покрият?

- Не.

- Здравната каса има идеи да затегне санкциите и контрола, като стигне до момента да къса договори с болниците, ако те ги обжалват в съда, това удачно ли е?

- От гледна точка на голяма и работеща болница, аз съм за затягане на контрола и повишаване на санкциите. Но късане на договорите преди произнасяне на съда е малко прекалено и е превишаване на пълномощията. Какво ще се получи, ако затворят дадена болница и след година-две съдът реши, че е било неправилно, кой ще покрие загубите и евентуалните й приходи.

- Според данните на НСИ за 2016 г., броят на леглата се увеличава, с какво си го обяснявате?

- Броят на леглата може да бъде по-голям, стига не всички да са запълнени. Ние имаме 600 разкрити легла, но сме сключили догоро с касата за 400. При нас използваемостта е около 80%. Все пак истината е, че, ако има разкрито легло, за него ще се намери пациент. Затова, ако съдът отмени здравната карта, трябва да се намери начин да се създаде нова. Само така може да има контрол и санкции в системата.


НЗОК кани на среща медицинските сестри

НЗОК кани на среща медицинските сестри

По време на нея се очаква да се обсъдят решения на проблемите с финансирането на амбулаторните практики
Когато се наложи да постъпим в болница

Когато се наложи да постъпим в болница

Лечебните заведения трябва да имат ценоразпис за услугите и консумативите на видно място, от който пациентите да се информират, казват от НЗОК
БЛС пак иска още пари

БЛС пак иска още пари

От съсловната организация смятат, че само това е решението на проблемите в нея без да говорят за спешната нужда от цялостна реформа и намаляване на болниците
Сестринските практики да се финансират

Сестринските практики да се финансират

Да бъдат отделени средства от бюджета, за да не плаща здравноосигуреният пациент от джоба си, казва Анелия Атанасова
Плащат надлимитната на болниците през май

Плащат надлимитната на болниците през май

Лечебните заведения ще получат над 205 млн. допълнително с парите си през май, реши Надзорният съвет на НЗОК
Майчин дом поема ражданията от Перник

Майчин дом поема ражданията от Перник

МЗ е предприело спешни действия за гарантиране на медицинска помощ за бременните от региона, казват в своя позиция от ведомството
МЗ удължава забраната за износ на инсулин

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

Причината е, че все още има проблеми със задоволяването на потребностите на населението в страната
Детската болница в Бургас готова до декември

Детската болница в Бургас готова до декември

Премиерът Росен Желязков я посети днес, за да се увери как върви изграждането й
Искаме договори за качество с НЗОК

Искаме договори за качество с НЗОК

Това се налага с оглед безопасността на пациентите, казва Петя Недкова
1 лв. такса в болница е популизъм

1 лв. такса в болница е популизъм

Потребителската такса за болничен престой стана 1 лв. на ден, а преговорите за анекса към НРД текат. Как промяната ще се отрази на болниците, какво да очакваме от новия анекс, попитахме Красимир Грудев.
1 2 3 4 5 ... 710 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Одобрявате ли намалението на таксата за болничен престой на един лев?

Април 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм