Как ни лекува приятелството

Силата на приятелството расте с годините, а ролята й може да е по-важна от тази на семейството, твърдят учените от Мичиган в статия, публикувано в сп. „Personal Relationships“. Изводите им са на базата на две проучвания, в които са включени близо 280 000 души от цял свят. Психологът доц. Уилям Чопик открива, че с напредването на годините, приятелството оказва все по-голямо влияние върху тонуса и настроението ни. Нещо повече – в третата възраст, то е
по-ключово за здравето и щастието ни, отколкото семейството
„Запазването на няколко наистина верни другари може да ни гарантира по-малко болести и по-доволни старини. Затова си заслужава да се инвестира в приятелствата, които ни правят най-щастливи“, категоричен е доц. Чопик.
В първото си проучване психологът анализира анкетите на 271 053 души от сто страни – на всякаква възраст. Във второто са включени 7 481 американски пенсионери. Какво показват данните? Първото проучване е категорично, че добрите връзки в семейството и приятелския кръг се отразяват благотворно на здравето и усещането ни за щастие. Но на по-късна възраст обаче влиянието на „сродните души“ е по-важно от това на роднините при справянето с болестите и неприятностите. Второто проучване хвърля светлина как ни се отразяват отношенията с приятелите в „залеза на живота“. Ако те са напрегнати, сме по-уязвими спрямо хроничните заболявания. И обратното – ако вървят гладко и приятелите са ни упора, сме по-здрави и щастливи.
Семейството, разбира се, също е извор на радости и подкрепа. Но много често, отношенията в най-близкия ни кръг са помрачени от рутината, преглътнатите разочарования и конфликти, обясняват специалистите. „Анализите на последните проучвания показват, че приятелствата са по-показателни за настроенията ни в третата възраст,
както и за това колко дълго ще живеем
в сравнение със семейните връзки“, коментира доц. Чопик. И признава разочарованието си, че отношенията със „сродните ни души“ често остават „на задната седалка“ при психологическите проучвания. „Ако едно приятелство е оцеляло теста на времето, със сигурност си заслужава – и можеш да си сигурен, че срещу теб стои човек, който винаги е готов да ти даде съвет и рамо. Човек, който съзнателно си искал да е част от живота ти“, казва в заключение психологът от Мичиган. Убеждението му, че верният другар е щит срещу болестите и може да ни спечели малко повече живот може и да е малко смело. Но поне в Деня на приятелството си струва да вярваме, че то лекува и е извор на щастие. И да го търсим и пазим.

Aрт инсталация в подкрепа на кръводаряването

България ще е домакин на значим спортен форум

Ден на изкуствата за деца със СОП в Шумен

Наш лекар в международно поетично шоу

Сребро за отбора по ветроходство на МУ-Варна

Пърформанс за кръводаряването в София

Карлос Насар кани гимнастици от FAPA

Над 50 известни личности в „НЗОК за теб

Благотворително бягане за жени
