Бърз тест хваща дрогирани шофьори
директно да свалят регистрационните табели
от колите на шофьорите, които карат пили, под влиянието на наркотици или със скорост много над позволената. Санкциите ще се прилагат и на всички, които откажат да бъдат тествани за алкохол и дрога или да дадат кръв за изследване.
Най-новият момент за автомобилните водачи ще бъде химико-технологичното изследване, което ще установява наличието на дрога в кръвта, става ясно от мотивите на проектонаредбата. Полицаите ще бъдат снабдени и с бързи тестове, но за по-сигурно ще изпращат провинилите се за изследване на кръв и урина. Злоупотребата с алкохол ще се разкрива с познатите дрегери и медицински кръвни тестове, но властите възнамеряват да търсят алтернатива и за тях, уточняват от здравното ведомство.
Нарушителите ще получават специален талон за изследване, който ще ги праща в конкретно лечебно заведение или спешен център в страната, е записано в наредбата. Изискването е
предписанието за изследване да се извърши до 45 минути
на територията на същото населено място или до 90 минути, когато болницата или спешният център са по-далеч. В противен случай нарушителите ще подлежат на всички санкции, предвидени в Закона за движение по пътищата.
Кръвните проби за алкохол ще се обработват в университетската „Св. Анна” в София, МБАЛ-Пловдив, варненската „Св. Анна”, както и структурите на Военномедицинска академия (ВМА) в София и Варна, Центъра за спешна медицинска помощ в Плевен, Медицинския факултет към Тракийския университет в Стара Загора и научно-техническите лаборатории при областните дирекции на МВР. Пробите на кръв и урина за наличие на наркотични вещества или техни аналози пък ще се изследват в специализираните химико-токсикологични лаборатории на ВМА, научно-техническите лаборатории към областните дирекции на МВР или Научно-изследователския институт по криминалистика при МВР.
Окончателният вариант на
проектонаредбата ще бъде съгласуван между три министерства
– здравното, вътрешното и правосъдното, като целта е действащата нормативна уредба да бъде съобразена със съвременните стандарти за установяване на нарушителите, се казва още в мотивите към документа.
Климатът ни става като в Северна Гърция
Събират средства за лечението на Алекс
С молба за скромна помощ
Да помогнем в борбата на Радост
Натискът върху медиите у нас се увеличава
„Делата шамари" срещу журналисти стават повече, целта е да се окаже форма на тормоз и да се спрат неудобни разследвания, казват от Амнести Интернешънъл
Свободата е усещане за баланс
Заедно за Ивo
Най-важният маратон е този, в който тичаме към себе си
И медицинските специалисти, и писателите споделят знания, а за да бъдат успешни и едните и другите трябва да бъдат емпати и да разбират хората, казва проф. Асена Сербезова
Когато доброто стане заразно
Столът на здравния министър се клати
Проф. Христо Хинков обяви, че се чуди дали да подаде оставка, не е изключено от ПП и ДБ да го поощрят