Рано е да говорим за дефицит на касата
- Г-н Ананиев, какво обсъдихте на първото заседание на Надзорния съвет на здравната каса?
- Изслушахме причините за преразхода на здравната каса и решихме, че ще подготвим промени в нормативните актове, с които да й се дадат допълнителни правомощия. Сега излиза, че на друго равнище се вземат решенията, а ние в рамките на един бюджет трябва да ги изпълняваме, но този бюджет не е безкраен. Това, което е много важно – помолих колегите да не се говори за предварителен дефицит, както вече сенаправи още в месец май, тъй като всички мерки, които предвиждаме, ще дадат резултат без да се нарушава достъпа и качеството на лечение на българските граждани. Много рано е да кажеш днес, че ще има 116 или 118 млн. лв. дефицит. Нито е редно, нито е правилно.
- Какви са причините за преразхода на НЗОК?
- Ако вземем областта на лекарствата, трябва да се види в кои болници се правят най-големите разходи на пациент по определено заболяване. Ако се констатира, че в някоя аптека има пик на лекарствата, които се заплащат от НЗОК, веднага ще се отива на проверка и ще се прави пълен анализ.
- Освен проверките и анализите какви други ще бъдат мерките за ограничаване на преразходите за лекарства?
- Всички останали мерки са свързани с промяна в законодателството. Ние искаме да имаме участие при определяне размера на реимбурсиране, както и на новите молекули, които влизат. Сега това са неща извън нас, които ние само трябва да плащаме.
- Нали имате участници в Националния съвет за цени и реимбурсиране и в Комисията за ОЗТ?
- Участниците ни са по един човек. Защо всичко това да не се прави в касата. Това е въпрос на политическо решение и ние искаме да го поставим на дебат, защото този, който носи отговорност за изпълнението на бюджета, трябва да участва в определянето на правилата. Иначе ние сме едни изпълнители и цялата отговорност пада върху нас, а нямаме полезни ходове.
- А лимити при употребата на онколекарства за химиотерапия ще се въведат ли?
- Трябва да има някакви индикативни критерии, виждате, че централните плащания с всеки изминал месец нарстват. Не казвам, че трябва статистически да ги ограничаваме, но трябва да има някакви правила. Защото увеличаването на централните плащания с такива темпове дава отражение на средствата за всички останали дейности.
- Какви ще са правилата за ограничаване на дейностите по приложение едно – химиотерсапия, лъчетерапия, интензивни грижи и т.н.?
- Още е рано да кажем. Днес е първото заседание на новия формат на Надзорния съвет. Голяма част от хората в него не са вътре в нещата и искат да получат една обобщаваща информация с факторите, които действат, темповете и причините, с които нарастват разходите. Но в онкологията контролът ще е много засилен.
- Промени в механизма за искане на отстъпки за медикаменти ще има ли?
- Там ще трябва да подобрим координацията между НЗОК и съответните търговци или производители. Ще се определят отговорници по отделните фирми от здравната каса. Те ще поддържат непрексънато връзка, ще наблюдават процеса, където има закъснение за внасяне на отсъпки, ще подсещат фирмите. До края на месец май трябваше да влязат първите отстъпки, но за съжаление към днешна дата не са постъпили. Могат да влязат и в началото на другата седмица, но фирмите трябва да се наблюдават.
- Каква е очакваната стойност на отстъпките за тази година?
- Някъде около 98-100 млн. лв.
- А на преизпълнението на приходите от здравни вноски?
- Имам определено число в главата си, но няма още да го кажа. Няма да има тайна, в най-скоро време ще получим първата прогноза на НАП.
- Философията ви занапред каква ще бъде – ще се задържи ли тази тенденция да се стагнират болничните разходи на 1.613 млрд. лв., а да растат тези за лекарства с по 100 млн. на година?
- Идеята е чрез тези проверки и подобряване алгортимите на пътеките да се намери механизма, с който не да съкращаваме или да задържаме разходите, а да се подобри самото лечение. Дали разходите ще са 1.650 или 1.610 или 1.7 млрд. лв. - не искаме чисто статистически да правим тези ограничения. Това е въпрос на проверка на обеми дейности, на алгоритми, на по-ефективно лечение на гражданите. Нямаме чисто фискални цели.
- Щом не си поставяте чисто фискални цели ще направите ли някакво преразглеждане на бюджетите на болниците, защото очевидно някъде са намалени, а другаде са нагоре?
- Поставил съм задача на ръководството на касата да ни покаже как е разпределена общата сума за болнична помощ по районни каси и принципите и правилата на базата, на които самите те са ги разпределелили по конкретните болници. Искам този анализ, за да разбера дали навсякъде се е постъпвало принципно или има някакви субективни фактори, при които са действали.
- Месечният разход към момента какъв е за болнична помощ?
- Между 137 и 138 млн. лв., като за май ще е малко повече – 144 млн. лв. Днес го одобрихме, увеличението идва отттам, че от 1 април влиза в сила новия рамков договор и има някои нови дейности, апаратури. Има и други фактори – сезонност, които ще ни помогнат да се справим. Не трявба да има толкова голямо напрежение в болниците. Сега установих, че в механизма на финансиране имат право на още 3%, но те не ги виждат в цифрите, сега за вторите три месеца тези проценти ще влязат и те ще разберат, че не ги финансираме на старата база, а има един допълнителен ресурс.
- След като сега ще обсъждате законодателни промени за повишаване на контрола, ще обвържите ли най-накрая финансирането на дейност и лекарства с резултата и качетството на лечение?
Това е съвсем логичен въпрос, но не знам доколко може да се впише във функциите на НЗОК, по-скоро трябва да е вменено на ИАМО. Касата не може да провери медицинския резултат, затова има Медиицнски одит. Много отдавна споделям тезата, че медицинският и финансовият одит трябва да се съберат, но политиката, която е възприета, е те да бъдат разделени. Иначе трябва да има връзка между финансиране и резултат от лечението.
Крачка напред за държавните денонощни аптеки
Снифовете са входна врата към наркоманиите
Един кандидат за шеф на "Александровска"
Малко са хората с опит срещу наркотиците
Лекарите често се чувстват неудовлетворени
Главчев поиска дигитална здравна карта
Забраниха енергийния сниф
Предлагат 22 млн. от резерва на НЗОК за аптеките
С тези средства трябва да се плати на фармацевтите таксите за безплатните лекарства от 16 юни до края на годината