124 лекари лекари на курс по фетална морфология
Апарати са предвидени за всички областни болници, както и за част от университетските и специализираните АГ клиники. „Основната цел на проекта е да се намали детската смъртност”, коментира днес зам.-здравният министър д-р Атанас Кундурджиев. Редом с водещи БГ лекари той даде подробности за ползите от финансираната с европари ициатива. За жалост, България остава
сред „шампионите” по детска смъртност
– с показатели от 6,5:1000, макар да има известен напредък. За сравнение, средните цифри за Европа са 5:1000, а в най-богатите страни на континента - като Швеция и Люксембург, направо „космическите” 2:1000. „Неонатологичната смъртност се явява в повечето случаи голяма част от общата детска смъртност. Осигурявайки добра апаратура и обучавайки колегите да работят с нея, целим именно намаляване на тези показатели“, коментира националният консултант по неонатология и началник на Клиниката по неонатология в „Майчин дом“ проф. Боряна Слънчева. И не скри, че до момента университетските болници в страната са били обезпечени с апаратура, но онези от 2-ро ниво на компетентност не са разполагали с модерна техника. „Благодарение на нея занапред колегите ще могат да гледат много по-спокойно по-малките деца, което значително ще подобри показателите на детската и неонаталната смъртност“, сигурна е проф. Слънчева.
Страната ни е получила
„рамо” от Европа в размер на 12 774 308 лв.
за да се случи тази модернизация, отчетоха от ресорното ведомство (МЗ). С тези пари е закупена свръхмодерна апаратура за механична вентилация и за постоянно положително налягане в дихателните пътища, мобилни рентгенови и ултразвукови апарати, транспортни кувьози, кувьози за специални грижи за новородени деца и за интензивни грижи за недоносени с екстремно ниско тегло, монитори за основни жизнени функции с пулсоксиметър, апарати за церебрално функционално мониториране, апарати за инхалаторно приложение на азотен окис и други. Около 400 от модерни системи за неонатални грижи вече са доставени до клиниките, уточни ръководителят на проекта доц. Марияна Василева. Други се бавят заради обжалвания на обществени поръчки, което налага и проектът да бъде удължен след крайния срок от 30 април 2017 г.
Част от доставката на техниката е била забавена поради обжалвания на процедурите по обществените поръчки, обясни Василева. Поради това ще се изисква удължаване на част от проекта, чийто срок е до 30 април.
МЗ не се е отказало от протонния център
До 20% от смъртните случаи в онкологията са от недохранване
МЗ на финала с търга за строук-центровете
МЗ си търси нов дом
Здравната каса влиза в дългова спирала
За първи път от години, през тази бюджетът на здравната каса няма да стигне, защо се стигна дотук, какви мерки са нужни, за да се сложи ред в системата, попитахме проф. Петко Салчев.
1/3 от надлимитните приходи са в София
Повече са минали профилактичен преглед
През полугодието на тази година броят им е нараснал със 103 хиляди в сравнение със същия период на миналата година