Семерджиев ползва ВМА за модел при дълговете
За да намали дълга си, през изминалите две години болницата предоговори голяма част от дейностите, които бяха възложени на външни доставчици. Редуцирали сме разходите за болногледачи от 6 млн. лв. годишно на 0 лева, тези за храна от 5.9 млн. на 2.5 млн., припомни ген. Петров. Той допълни, че в същото време са увеличили приходите на лечебното заведение от НОИ, а от здравната каса - минимално, заради лимитите. Въпреки това ВМА е сред най-предпочитаните болници в страната от пациентите. Ние сме на трето място след „Св. Георги" и „Св. Марина" по пренасочени пациенти, обясни ген. Петров. Той припомни и колко инвестиции е направила болницата през последните месеци. ВМА откри инвазивна кардиология, модерна нефрология, както и сектор за ранна болнична рехабилитация, каза генералът.
Този модел на развитие трябва да се приложи и в другите държавни болници, защото е изключително постижение, заяви веднага след презентацията на генерала здравният министър. Той обеща и да помогне на болницата, за да открие военен университет, в който да се обучават кадри за нуждите й. Мисля, че може да разширим полето на дейността му и да обучавате студентите и на здравен мениджмънт, допълни Семерджиев. Здравният министър обеща още да помогне, с каквото може, на ВМА.
Неговият колега обаче се оказа по-взискателен. Аз имам по-различна гледна точка, бих искал да продължим анализите на стопяването на дълговете на ВМА в малко по-друга посока – цесиите, каза министърът на отбраната Стефан Янев. Той обеща, че прегледът ще приключи до края на другата седмица. Искаме да има продължение на всички добри практики и прекратяване на останалите, ако има такива, това ще направим за всичките си ведомства, уточни Янев. Думите му бяха в съзвучие с депешата на президента Румен Радев за проверка във всички сектори на страната.