Брахитерапия вместо скалпел при рак
2680 болни са преминали през Клиниката по лъчелечение на СБАЛО през 2016 г. На 725 от тях е приложено т.нар. модулирано по интензитет лъчелечение (IMRT). Като в това число са 25 пациенти, които са се възползвали от възможностите на радиохирургията, обяснява проф. Веселина Първанова. Клиниката, която ръководи, има над 60-годишна история. Открита е през далечната 1956 г. – с шест рентгеново-терапевтични апарата. Още през 1966 г. пък в нея заработва първият на Балканите линеен ускорител. От края на 2015 г., благодарение на ОП „Регионално развитие”, клиниката има модерен дом и най-съвременната апаратура за лъчелечение – два нови линейни ускорителя и уредба за томотерапия. Още от 2009 г. пък в болницата е инсталирана и специална установка за брахитерапия, която дава възможност част от пациентите с рак на простатата да се лекуват без скалпел. „Мисля, че
ВИЗИТКА Проф. Веселина Първанова завършва медицина през 1980 г. в МУ-София. Има специалности по „Медицинска радиология" и „Онкология". Специализира в онкологичния център „MD Anderson" в Хюстън, Тексас и кара курсове на ESTRO в Белгия, Словакия и Русия. Проф. Първанова е автор на близо 100 научни труда, отпечатани в наши и чужди списания. Член на Гилдията на лъчетерапевтите в България при Б А Р, на Българското Онкологично дружество, както и на Европейската и Руска асоциации по лъчелечение (ESTRO и RARO), на EACR. Член на Научния съвет по Онкология. Консултант е по лъчелечение в Онкокомитети за лечение на туморите на млечната жлеза и урогениталните тумори при мъжете в СБАЛО-ЕАД и Онкологична комисия на Военно медицинска академия в София. В периода 2007 - 2010 г. е национален консултант по лъчелечение. Председател е на профилната комисия за лечение на пациенти в чужбина по „Лъчелечение" към Министерство на здравеопазването. |
възможностите ни са над средно европейско ниво
обяснява проф. Първанова. Цифрите го доказват. При световен стандарт от 400 пациенти, през всеки от ускорителите в СБАЛО за миналата година са минали по 550. А до 3 месеца би трябвало да започнат и облъчване на болни с рак на гърдата интраоперативно.
„В лъчелението от новозаболелите болни с карциноми и саркоми би трябвало със съвременно и навременно лъчелечение да бъдат покрити около 40%”, обяснява проф. Първанова. У нас около 33 000 души всяка година чуват диагнозата „рак”. През 2017 г. те не би трябвало да имат проблем с достъпа до лъчетерапия – благодарение на ОП „Регионално развитие” в цялата страна са инсталирани около 20 линейни ускорителя. Какво показва статистиката? Най-често специалисти облъчват болни с рак на гърдата и на простатната жлеза. Следват диагнозите, засягащи женските гениталии, туморите в областта на главата и шията, заболяванията на кръвната система, белият дроб, ректалият и аналният карцином, уточнява проф. Първанова. „Основният риск в лъчелечението е, че колкото по-дълго живее болният,
толкова по-голям е шансът да се отключат усложнения
или да се предизвика друго онкологично заболяване”, не крие специалистът. Именно затова щадящата терапия е ключова. А благодарение на модерната апаратура и методики, е и възможна. „Новите техники – като модулираното по интензитет лъчелечение, беше възможно и на стария апарат, но тук е по-съвършено”, обяснява доц. Иглика Михайлова, началник на отделението по „Перкутанно лъчелечение” към клиниката. „Това за пациентите означава по-добро разпределение на дозите и запазване на съседните здрави органи и структури. Особено при карцином на ануса тази техника е задължителна вече при наличната апаратура”, уточнява доц. Михайлова. „Може болният да има толкова добър резултат след първите 25 облъчвания, че да не се наложи оперативно лечение и да се съхрани органът”, допълва проф. Първанова.
Голямо предимство за пациентите на СБАЛО е апаратът за хеликална томотерапия. Той е оборудван с линеен ускорител и томограф. И позволява облъчването както на големи полета от тялото, така и на тумори на главата и шията или метастази. Томотерапията дава много добри шансове и на болните с онхематологични заболявания, като левкемии или лимфом. „Това са предимно млади хора, като при Ходжкиновите лимфоми прогнозата е много добра. Постига се пълно излекуване с химиотерапия и лъчелечение. Целта ни обаче е те да са възможно най-щадящи за околните здрави тъкани – с цел да не възникват вторични ракови заболявания”, обяснява д-р Димчо Георгиев, началник на „Радиологично отделение” към клиниката. И дава пример – при Ходжкиновите лимфоми, ако се облъчи гърдата
рискът за последващ карцином се увеличава 7 пъти
Затова и дозата трябва да е възможно най-ниска. „Нашата борба за апарат за томотерапия беше именно тази. Всички лимфни системи – от диафрагмата до устата, се облъчват – представете си здравите органи, които трябва да бъдат предпазени”, уточнява проф. Първанова. „При туморите на мозъка планирането също става много по-точно,по-щадящо е”, обяснява д-р Георгиев. Радиохирургията, която се прави с апарата, дава много добри резултати и при метастази. „Досега нямаме никакви оплаквания от болните, преминали процедурата. Понякога е необходима само еднократна доза. Има и излекувани”, разказва д-р Георгиев. „Моя пациентка след радиохирургия по повод мозъчни метастази от карцином на белия дроб пък е толкова добре, че вече се върна на работа”, доволна е и доц. Михайлова. „За този метод водехме големи битки. В областта на мозъка
възможностите на химиотерапията са ограничени
– заради кръвно-мозъчната бариера и невъзможността на лекарствата за въздействат. Сега там можем да прилагаме лъчелечение, а за другите части от тялото да се разчита на химиотерапия. И – дори да е метастазирал болният, да се продължи живота му или да бъде излекуван”, доволна е проф. Първанова.
Другата модерна терапия, с която СБАЛО имат най-богат опит в България, е брахитерапията. С този метод например се лекува рак щитовидната жлеза – пример за ефективно прицелно лечение в онкологията. Туморът или метастазите му се „атакуват” с открити радионуклиди, без да се засягат околните органи. Болните са напълно изолирани за седмица, под 24-часов контрол, в изцяло обновеното отделение по брахитерапия. Другата модерна методика, която в клиниката са внедрили от 2010 г., е при тумори на простатната жлеза. От нея годишно се възползват около 90 пациенти. „Ако заболяването е в начален стадий, брахитерапията е алтернатива на хирургичното лечение.
Мъжете запазват еректилната си функция
и се излекуват напълно и без хормонално лечение – ако са в групата с нисък риск”, обяснява проф. Първанова. „При тези с по-висок съчетваме облъчване на линеен ускорител с брахитерапия – така резултатът е значително по-добър”, уточнява началникът на клиниката. И подчертава, че ако се използва само ускорител, усложненията в областта на ректалната лигавица са по-големи.
Техниката, която в СБАЛО са внедрили с помощта на шведски професор, е доста сложна. „Под ехографски контрол в ректума, въвеждаме игли в простатата и целим такова разпределение на дозата, че да се покрие капсулата на жлезата и цялата жлеза. Към тях след това се свърза апаратът с източника. Самото облъчване трае 15-20 минути. Поносимостта е много добра, на следващия ден изписваме пациента. След 14 дни идва отново”, разказва д-р Боряна Генова от отделението по брахитерапия в клиниката. „С 2 или 3 апликации болният може да бъде напълно излекуван”, допълва проф. Първанова. Тя е убедена, че съвременната апаратура и навременното лечение в близките 5 г.
ще увеличат с от 5 до 10% преживяемостта
на болните. Шведският опит го е доказал. „При някои локализации – като бял дроб и аналния карцином, преживяемостта се покачва до 10%. При основните – с 5%. Затова сме обнадеждени”, признава проф. Първанова. Откакто клиниката е модернизирана, и пациенти, и лекари са чувстват много по-добре. „Вече работим в една смяна. Контролът на лекарите и на старшия лаборант е много по-голям. Преди това, долу в мазето, болните се чувстваха изоставени. Сега е много по-различно”, не крие проф. Първанова. Началникът на Лабораторията по клинична дозиметрия и лъчезащита – инженер-физик Нели Гешева, пък разказва, че пациентите вече са формирали истински клубове по интереси. Причина е, че и машините са профилирани по заболявания – млечни жлези, малък таз и глава, шия и гръден кош. „460 пациенти минават на линейния ускорител за гърди например. Това разделение има психологически ефект – превръща се във важна част от терапията”, признава инж. Гешева.
Сега – след като вече имат модерен дом и съвременна апаратура, на специалистите им остава само едно – да си пожелаят по-ефективен скрининг и по-малко пациенти, които ги търсят в късен стадий от заболяването си. Проф. Първанова не крие, че при някои диагнози – като рака на маточната шийка, ситуацията е плачевна.
При комунизма показателите ни бяха по-добри
признава проф. Първанова. Сега болните рак на маточната шийка, които идват при тях, масово са в напреднал стадий. Решението за нея е задължителен скрининг и строги санкции за пациентите, които го пренебрегват - като в Япония. „Там, заради голямата заболеваемост от рак на стомаха, ако пропуснеш изследването си, в случай, че се разболееш – фондът не покрива лечението ти”, обяснява проф. Първанова.
ИЗКЛЮЧЕНИЕ
До 50 болни имат нужда от лечение в чужбина
|
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда
Спасиха прерязаната ръка на мъж
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта
Хората с рак са по-склонни на самоубийство
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев