7 иновативни метода за хипофизни аденоми

ендоскопско лечение на хипофизни аденоми
към Университетската болница „Св. Иван Рилски". Авторът практикува ежеденвно ендоскопската транссфеноидална хирургия. Тя използва ноздрите, за да се достигне до основата на черепа и да се извърши операция на хипофизната жлеза и нейните придатъци. По този начин оперативното лечение е максимално щадящо за пациентите, не оставя никакви белези, а възстановяването е двойно по-бързо.
В миналото хипофизните аденоми първоначално са
третирани чрез отворена операция,
а в последствие чрез образуване на процеп над горната целюст, което било болезнено за пациенти и не рядко е водело до загуба на зъби. Бурното развитие на медицината в последните години обаче, с масовото навлизане на ендоскопите и невронавигацията, са дали възможност лечението да се осъществява по много по-щадящ за пациентите начин.
Центърът в Университетската болница „Св. Иван Рилски", в който се извършват 95% от този тип интервенции в България, е единственият тясно профилиран изцяло в едноскопската хирургия на черепната база.
Оборудван е с последно поколение техника,
предназначена специално за този вид операции. Той разполага с ендоскопски апарати – светловоди, права и ъглова оптики, специални монитори и осветление, гаранитращи по добрата успеваемост от хирургичното лечение.
„Днес най-често използваните методи са ендоскопските и в много по-малка степен микроскопските. Те гарантират много добър изход от операцията, а същевременно са много щадящи за пациентите,
не се наблюдават усложнения
и след седмица те могат да се върнат към нормалния си начин на живот, което е важно, защото от хипофизни аденоми боледуват и много млади хора". Това обясни д-р Хаджиянев, който в кариерата си е извършил повече от 2500 такива операции.
Хипофизните аденоми са доброкачествени образувания, които могат да се наблюдават при всеки човек. Те представляват 10% от туморите на
централната нервна система.
Много често зад наднормените килограми и сексуалната дисфункция при мъжете и невъзможността за забременяване се крият именно проблеми с функцията на хипофизната жлеза.

Уникална операция на недоносено бебе

Сваляш очилата с мултифокални лещи

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев

Ръст на генетичните изследвания за тромбофилия

Алергия към глутен няма
Хубаво е децата да се хранят не просто еко- или био-, а правилно, казва д-р Нина Шишенкова

Бъбрекът не крещи, когато е болен
Две изследвания – за обикновена урина и на креатинина, са минимумът, който можем да направим за тях, казва проф. Боряна Делийска