Скъсаните коленни връзки след 2 месеца обездвижване

В последните години отделението въведе успешно различни техники за възстановяване на коленните увреди, включително и пластика на кръстните връзки – артроскопска операция, при която посредством миниинвазивен достъп пластично се възстановяват увредените структури. В повечето случаи операцията се извършва с регионална упойка, при която пациентът е в съзнание през цялото време.
Целта е да се намали болничният престой
и човекът да се върне към ежедневния си начин на живот възможно най-бързо, разказва д-р Денчо Кавалджиев, специалист-ортопед в УМБАЛ Бургас и МЦ „Св. Николай Чудотворец". Д-р Кавалджиев има тясна квалификация по артроскопска хирургия и множество участия в международни научни прояви у нас и в чужбина, свързани с темата.
„Пациентите , които обикновено оперираме поради скъсване на коленни връзки и менискуси, са от един и същ профил – млади и активни хора, получили травмата от пренапрежение или неправилно проведена тренировка.
Мъжете и жените са еднакво податливи на такива травми.
Независимо от давността на травмата, в повечето от случаите изходът от операцията е успешен", добавя той, но съветва пациентите да не чакат, тъй като при увреждане на връзковия апарат се стига до ранно износване на ставата, болки и неудобства в ежедневието. Внезапна болка, подуване на коляното, нестабилност, чувство на разместване – това са най-честите симптоми, съпътстващи увредата на коленни връзки. Най-съвременният метод за поставяне на диагнозата е ядрено-магнитният резонанс, какъвто е наличен в УМБАЛ Бургас. „След операцията няма обездвижване, още от следващия ден пациентът започва рехабилитация и бързо се връща към обичайния си начин на живот", добавя д-р Иван Зайков, един от основоположниците на артроскопската хирургия в Отделението по ортопедия и травматология на УМБАЛ Бургас.

Наложителен е скрининг за белодробния рак

Най-добрата диета е да не се стига до нея

Над 180 на конференция за очните тумори

ХОББ прилича на сезонните инфекции

Поставиха четири байпаса през ребрата

Здравната каса ще плаща новите пейсмейкъри
Устройството е 20 хил. лв., за начало ще се реимбурсират 10 на година, но реално необходимостта е за около 50-60 човека, казва доц. Васил Велчев

Затлъстяването е основен рисков фактор за диабет
България трябва да създаде национална платформа за профилактика на това заболяване, казва д-р Пенка Митева

Нужна е скринингова програма за диабет

Имплантираха пейсмейкър през бедрото
