Депутатите ремонтират бюджета на НЗОК
На 3.452 млрд. лв. възлизат парите на здравната каса за 2017 г. Това е с 247.7 млн. лв. повече спрямо тази година, каза ресорният министър Петър Москов, докато представяше проекта. Според него той е балансиран и е в синхрон с приоритетите в „Здравната стратегия 2020". Повече средства в сравнение с проекта за миналата година този път са пренасочени към извънболничната помощ – 19.9 млн. за джипитата, 10 млн. лв. за специалистите, 24 млн. лв. за дентална помощ. Освен това са предвидени повече пари и за лекарства - 47 млн. лв. и за болници - 114.2 млн. лв. Въпреки увеличенията бюджетът срещна сериозни критики, както от съсловните организации, така и от депутатите.
Най-много бяха негативните оценки към оставането на лимитите за болниците и желанието Касата да прекратява договори с лечебните заведения, ако има акт за нарушения, въпреки че той се обжалва в Съда. „Обемите в медицинската помощ не могат да бъдат изначално заложени граници, те могат да бъдат само прогнозни и планови, заради това се придвижда и резерв, за да се отговори на реалните нуждите", каза д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз (БЛС). Той беше категоричен, че трябва да отпадне и предложението за прекратяване на договор с НЗОК, докато наказателния акт се обжалва в съда. От съсловната организация настояват за повече средства за извънболнична и болнична помощ.
Срещу лимитите се обявиха и от Националното сдружение на общинските болници. Има ръст на средствата, пръстовият идентификатор е въведен, считаме, че в болничната помощ трябва да се премахнат ограниченията за финансиране, заяви д-р Пламен Цеков. Според него в бюджета за следващата година трябва да се заложат средства и за издължаване на надлимитната дейност от 2015 г. в размер на 55 млн. лв. Също така да остане сегашното положение, при което обжалването на актовете спира прекратяването на договорите с НЗОК. Същите тези застъпиха от Националното сдружение на частните болници. Лимитите на болниците миналата година бяха въведени, защото се източвала касата, но от тази година има пръстов отпечатък, считаме, че оставането им е напълно немотивирано, заяви д-р Николай Болтаджиев, председател на сдружението.
За повече пари пък настояха от Българския фармацевтичен съюз. Според тях за медикаменти за домашно лечение са нужни 800 млн. лв. вместо 573 млн., а за онокологични продукти – 313 вместо 225 млн. Единствената съсловна организация, която хараеса бюджета се оказа Бълагрския зъболекарски съюз. Подкрепяме изцяло проекта и нямаме забележки, заяви председателят му д-р Борислав Миланов. Според него средствата за дентално здраве са съобразени с новата дейност, която се въеде през 2016 г. за възрастните хора.
Критиките на депутатите към проекта на бюджета не бяха много по-различни. Най-съществените ни възражения засягат промяната за актовете на болниците, каза д-р Даниела Дариткова от ГЕРБ. Според нея промените може да нарушат достъпа до медицинска помощ в отдалечените региони и правата на медицинските специалисти. Какво ще правим, ако се окаже, че актът падне в Съда, както става често и се заведе дело срещу НЗОК за нанесени вреди и пропуснати ползи, попита тя. Според нея е неприемливо и 90% от резерва да се разпределя само за лекарства и болници, а не за извънболнична помощ. Това ще е нещо, което ще искаме да се промени на второ четене, каза тя. Според нея обаче адмирации заслужава отделянето на повече средства като цяло за джипитата и специалистите.
На същото мнение беше и д-р Хасан Адемов от ДПС. Винаги сме настоявали за повече средства за извънболнична помощ, така че това е нещо, което приветстваме, но системата има нужда от генерална промяна и за това е нужен надпартиен консенсус, каза той. Според него пътят за успешно здравеопазване минава през демонополизацията на НЗОК.
Съгласена съм със забележките на д-р Дариткова, не за първи път ще пренаписваме закони, коментира и д-р Емил Райнов от БСП. Според него проектът има нужда от поправки още в приходната част. От увеличението на минималните осигурителни доходи ще дойда повече средства, надявам се, че те не са спестени с идеята да се преразпределят непрозрачно в края на годината, добави той. Според него механичното увеличение на парите в системата също не води до по-добро качество, а лимитите на болниците са излишни.
За плащане на надлимитната дейност за 2015 г. и премахване на твърдите бюджети на клиниките се обявиха и от АБВ. „ Защо в бюджета на НЗОК не са включени средствата от 55 млн. лв. за надлимитната дейност на болниците, която многократно е доказано, че е реална", попита доц. Георги Кючуков. Той допълни, че пръстовият идентификатор прави лимитите излишни.
Проектът на бюджета на НЗОК предстои да се гледа на първо четене в зала. Това трябва да стане до края на седмицата. Най-вероятно той ще бъде приет след ремонта и няма да се наложи да се минава на друг вариант за финансиране на системата. Дори това да се случи няма проблеми. Редът е предвиден в закона за публичните финанси, хората трябва да са спокойни, че няма как да останат без медицинска помощ, успокои д-р Адемов.
50% от жените не ходят на прегледи за рак на гърдата
Броят болници генерира дефицит на кадри
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО
Поне 146 са опитите за нови болници
Пациенти искат центрове за редки очни болести
Българската хирургия следва развитието на световната
Нови четири вещества стават наркотични
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
Не сме изгодни на политическите лобита
Заради бездействието на властите, бизнесът пое благотворително финансирането на амбулаторните практики за здравни грижи, казва Анелия Атанасова