Синдром на Райтер мъчи ставите
Визитка
Проф. Златимир Коларов е ревматолог в столичната болница „Св. Иван Рилски. Роден е през 1954 г. в София. През 1980 г. завършва Медицинския университет в София. Десет години работи в различни градове на страната – Бяла Слатина, Пазарджик и Пловдив като лекар и асистент по вътрешни болести. Сега е професор в Клиниката по ревматология на МУ София. Автор е на повече от 485 научни труда. |
Болестта се характеризира с „триадата" на Райтер:
– предшестваща остра диария или уретрит при мъжете;
– възпаление на 1-4 стави предимно на краката и/или по-рядко на ръцете;
– конюнктивит (възпаление на очите);
Болестта на Райтер може да се съчетава със спондилит (възпаление на гръбнака) и сакроилиит (възпаление на сакроилиачните стави, които са между опашната и тазовите кости). Тя може да се появи след инфекция на стомашно-чревния тракт, уточнява проф. Коларов.
Най-честите причинители на тази форма са
бактериите салмонела, шигела и др. инфекциозни причинители на остри диарии. Рискови са и пикочо-половите инфекции, като най-честите причинители на тази форма са микробите хламидия трахоматис, причинителя на гонореята (трипера) и др.
Заболяването е сериозно и хронифицирането на инфекцията може да се превърне в една от причините за стерилитета при жената. При малък процент от случаите болестта може да се причини от хламидия пневмоние – микроорганизъм, сходен с хламидия трахоматис. За разлика от нея се предава по въздушно-капков път, развива се във въздухоносните пътища и белия дроб, и причинява т.нар. интерстициална хламидийна пневмония, продължава обясненията проф. Златимир Коларов.
Добрата новина е, че
Синдромът на Райтер се развива при 1-4%
от инфектираните. Останалите 96-99%, въпреки контакта с инфекцията остават здрави. Това е косвено доказателство, че появата на болестта се предопределя и от други фактори, а не само от инфекциозния причинител. Уместно е да се отбележи, че при синдрома на Райтер инфекцията е извън и далече от опорно-двигателния апарат (стомашно-чревната или пикочо-половата система), а реакцията е в ставите, допълва ревматологът.
Типични за синдрома на Райтер са най-разнообразни
възпаления като се започне от стомаха и червата, или на пикочо-половата система, и се премине през яйчниците и матката при жените, на ставите, за да се стигне дори до конюнктивит.
В началните стадии възпалението е причината за болката, сковаността и намаления размер на движение в различните отдели на гръбнака и тежестта и болката ниско в таза. При забавено диагностициране и неправилно лечение болестта хронифицира и промените напредват, предупреждава проф. Коларов.
Стига се до деформиране и сковаване на ставите
на ръцете и краката или на гръбнака. Но при правилно лечение болните оздравяват напълно. Затова специалистът препоръчва, ако след някоя от споменатите инфекции почувствате силни болки в ставите, веднага потърсете медицинска помощ.
Клиничната картина на синдрома на Райтер е характерна и не поставя сериозни диагностични трудности. Лечението е с антибиотици, но те задължително трябва да са предписани от ревматолог, защото самолечението крие сериозен риск от допълнително увреждане на здравето, категопичен е проф. Коларов. В повечето случаи трябва да се лекуват и двамата партньори, защото съществува риск от т.нар. „пинг-понг" ефект – връщане на инфекцията от здравия на лекуващия се болен партньор и обратно.
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда
Спасиха прерязаната ръка на мъж
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта
Хората с рак са по-склонни на самоубийство
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев