Ултрамодерна апаратура във ВМА
Две от клиниките на Военномедиицнска академия – по кардиология и по неврохирургия, вече са оборудвани с най-съвременна апаратура.
Иновативната промяна е част от цялостна концепция на ръководството на болницата за превръщането й във високотехнологично лечебно заведение.
Един от най-мощните ангиографски апарати от последно поколение „INNOVA IGS 5", на американския концерн General Electric Healthcare, вече е пуснат в експлоатация, благодарение на което специалистите от ВМА ще могат да извършват голям обем от високоспециализирани дейности в областта на инвазивната кардиология, ангиология, съдова хирургия, образна диагностика, неврология.
Апаратът е с изключително качество на изображението с най-висока детективна квантова ефективност, ултрамодерни апликации, като Mac-lab, FFR без нужда от отделен анализатор, вграден монитор с голям дисплей. Притежава повече от 20 усъвършенствани 2 D приложения, които подпомагат автоматизирано определяне на точните граници при позициониране и експандиране на стент по време на сложни съдови интервенции, както и многобройни 3D апликации, позволяващи използването на изображения в реално време чрез специализиран комуникационен интерфейс за бърза връзка (1Gb/сек).
Най-съвеременната навигационна система Brainlab вече е на разположение на неврохирурзите от ВМА. Тя се използва както за краниална, така и за спинална хирургия, която създава възможност за изключителна прецизност при планиране на оперативните достъпи и допустим радикализъм при провеждане на оперативните интервенции с най-нисък риск от усложнения. Апаратурата е една от най-съвременните в страната, създаваща комфорт и сигурност за хирурга и пациента при провеждането на съвременни неврохирургични интервенции в областта на главния мозък и гръбначния стълб. Освен това, независимо от позиционирането на пациента на операционната маса, регистрацията му е лесна и достатъчно бърза, което намалява реалното оперативно време.
Високият клас оборудване в двете клиники е щадящо и за пациента, и за медицинския екип, тъй като позволява времето за лъчево натоварване да бъде редуцирано и сведено до минимум.
По време на срещата й с новия еврокомисар, която бе в рамките на редовното заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки, бе засегнато и изграждането на протонния център у нас.
Форумът събра водещи специалисти и над 200 участници, акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект в медицината.
Той бе за продължаващо следдипломно обучение и се проведе през уикенда по инициатива на Българското дружество по белодробни болести.
Лекари от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" взеха участие в XVI Среща по детска онкохематология за страните от Централна и Източна Европа. Тя се проведе от 21 до 24 ноември в Синая, Румъния.
Ветеранът от войните Асен Богданов бе излекуван след битов инцидент от лекарите в Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия, ръководена от проф. Неделчо Цачев.
Той беше в рамките на Международния панаир на традициите, участие взеха и чуждестранни студенти, които донесоха характерни ястия за техните страни.
Те са високо технологични и са в УМБАЛ „Света Екатерина", водосвет за здраве и благополучие отслужи патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит.
Те бяха отличени за работата си на тържествено събрание по повод 145-та годишнина на болница „Д-р Иван Селимински"
„Денят на жената предприемач 2024" събра над 400 гости в София. Сред отличените дами бяха Нешка Робева, Христина Димитрова и Здравка Евтимова, които получиха специални призове със златна роза.
Изложбата на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания под надслов " Животът е повече от болестта" бе открита днес в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София.
Свещенослужители от Софийска митрополия се включиха в инициативата на ВМА "Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!".