Мотористи дариха кръв във ВМА
Тази година кампанията е под мотото „Помисли за другите. Дари кръв. Сподели живот"
Представители на най-голямата мотоорганизация в България Sofia Riders подкрепиха кръводарителската акция на ВМА, организирана в Световния ден на кръводарителя – 14 юни.
На този ден трябва да благодарим на всички доброволни и безвъзмездни кръводарители, благодарение на които националната трансфузионна система успява да осигури болниците, респективно пациентите с кръв и кръвни биопродукти, коментира началникът на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА полк. проф. Румен Попов. Той сподели, че през последните години в Кръвния център на ВМА прави впечатление една добра тенденция: Все повече млади хора идват да даряват кръв безвъзмездно - защото чувстват този акт, като необходимост. Бъдете живи и здрави. Благодаря на всички вас!
Често пъти даряваме в полза на някого. В групата на Sofia Riders редовно има призиви за кръводаряване в полза на някой пострадал моторист, роднина, близък и т.н. Този път се опитваме да направим нещо в полза на всички, не за определен човек, коментира от своя страна Георги Боянов, представител на мотоорганизацията.
Извън днешната акция, всеки желаещ да кръводари, може да го направи всеки ден, от 08.00 до 17.00 часа.
По време на кръводарителска акция на 16 юни, организирана от УМБАЛ „Медика Русе" и Българския червен кръст в Русе под патронажа на кмета Валентин Атанасов 11 жени се включиха в благородната инициатива. Най-младата участничка е на 35 години, а най-възрастната – на 61. Акцията се проведе в сградата на общинската администрация по повод на Международния ден на безвъзмездното кръводаряване – 14 юни.
На провелото се в с. Лозен националното състезание на младежките аварийни екипи (МАЕ) за първа помощ екипът на Велико Търново (с командир Рики Исмаил и членове Д. Казанджиева, Р. Петкова и Н. Атанасова, водени от М. Петкова и А. Петров) се представи отлично, като спечели пунктовете на Планинската и на Водната спасителни служби.
На традиционна церемония в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), организирана съвместно с Българския Червен кръст (БЧК), бяха отличени 13 индивидуални кръводарители, корпоративни партньори и медии.
Наградите в навечерието на Световния ден на кръводарителя връчиха д-р Красимира Терзиева (директор на НЦТХ) и д-р Надежда Тодоровска (зам.-генерален директор на БЧК).
Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова откри нов Център за настаняване от семеен тип за възрастни хора в село Аспарухово, община Дългопол, област Варна. Предстои разкриването на още четири подобни, а по Плана за възстановяване и устойчивост вече са ремонтирани 80 дома за възрастни хора.
Военнослужещите придобиха четвърта степен на професионална квалификация по професията „Военнослужещ-санитарен инструктор" (военен парамедик). Те преминаха успешно държавните изпити в Центъра за професионално обучение към ВМА.
Специализираната програма е плод на съвместни усилия между ВМА и Професионалния старшински колеж към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров". Вече обща 30 души от 3 випуска завършиха ключовата за военната медицина подготовка.
Д-р Валентин Димитров даде старт на кроса в подкрепа на здравето заедно с председателя на Столичната лекарска колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев, председателят на БОК Весела Лечева и световния шампион Тервел Замфиров. Над 1000 човека тичаха 5 км в Южния парк в неделя сутринта за здраве.
Специалисти по здравни грижи от болниците в Самоков, Своге, Ботевград, Благоевград и Пирдоп под егидата на БАПЗГ обсъждаха актуални за главни и старши медицински сестри теми и обмениха добри практики в здравните грижи. Качеството на здравните грижи, сестринския процес, средствата за осигуряване качеството на грижите бяха акценти в беседата на проф. Иванка Стамболова - преподавател в катедра „Здравни грижи" при Медицинския университет в София.
Доброволци от пещерен клуб „Под ръба" се спуснаха по въжета пред прозорците на малките пациенти в онкохематологичната клиника и им раздадоха подаръци по повод 1 юни.
На 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна традиционно се включи в тържественото общоградско шествие. Ректорът проф. д-р Димитър Райков и академичното ръководство предвождаха блока на университета, в който се включиха преподаватели, студенти, служители и представители на всички звена на университета, филиалите в Шумен, Велико Търново и Сливен, както и Медицински колеж – Варна.
По повод на 24 май чуждестранни и български студенти от Медицинския университет в Пловдив представиха спектакъла „Похвално слово за българското слово", организиран от Департамента по езиково и специализирано обучение (ДЕСО). Мултимедийната програма премина под формата на диалог между италианския студент Винченцо и негови български колеги. Тържеството завърши емоционално с изпълнение на химна „Върви, народе възродени" от Дамски хор „Тримонциум" и публиката.
Инспектори от РЗИ вМонтана гостуваха в Детска градина №3 „Буратино", за да научат децата как да изграждат здравословни навици. Под формата на игри и практически упражнения малчуганите усвоиха правилното миене на ръце и зъби (използвайки специален макет), научиха се да различават полезните от вредните храни и разбраха значението на игрите на открито.
Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик получи дарение от три модерни пациентски монитора на обща стойност 10 557 евро. То е от семейството на 35-годишния полицай Иван Тасев, който на 26 ноември 2022 г. бе блъснат от лек автомобил на автомагистрала „Тракия" и в продължение на 9 дни лекарите в УМБАЛ „Св.Георги" в Пловдив се бориха за живота му. Дарените монитори предоставят жизненоважна информация за състоянието на пациентите в реално време и осигуряват прецизно наблюдение на жизнените им показатели.