Военни в акция „Дари кръв - спаси живот”
Военнослужещи от Карлово и Враца се включиха в акциите на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА
Близо 6000 са кръводарителите в Кръвния център на ВМА през 2017 г., като половината от тях са военнослужещи и цивилни служители от подразделенията на Българската армия. Само за последните дни около 250 души от 61-ва Стрямска механизирана бригада в гр. Карлово и от военно формирование - Враца се включиха в тази благородна кауза, съобщават от лечебното заведение.
Кръводарителските акции във военните формирования са целогодишни и се извършват по предварително утвърден график. Военнослужещите споделят, че за тях това не е задължение, а дълг. „По този начин те не само помагат на пациентите на ВМА и спасяват животи, но са и пример за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване", допълва полк. проф. д-р Румен Попов – началник на Центъра по трансфузионна хематология. По думите му, нуждаещите се от кръв и кръвни биопродукти стават все повече поради промяната в патологията.
Във ВМА периодично се организират кампании с цел насърчаване на безвъзмездното кръводаряване. Такава предстои и в началото на месец юни, когато ще бъде отбелязан и Международният ден на кръводарителя. Извън тези кампании, всеки желаещ може да го направи в Кръвния център на ВМА, всеки ден от 8.00 до 16.00 часа.
.jpg)
В болницата в Сливен се проведе курс за продължаващо обучение на професионалистите по здравни грижи на тема за лечение при алкохолни и наркотични интоксикации.

Държавният глава посети в спортната зала в София, където всеки ден тренират атлети с интелектуални затруднения.
.jpg)
Заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева откри второто събитие в рамките Българското председателство на Здравната мрежа на страните от Югоизточна Европа (ЗМЮИЕ).

Министерството на здравеопазването получи награда за „Най-добра администрация за 2024 година " в категория „Иновативност" на церемония, организирана от УНСС.
.jpg)
В него беше застъпена компютърната томография, проведе се при голям интерес в УМБАЛ „Света Екатерина".

Младежите бяха лекувани в "Пирогов", претърпяха множество операции, предстои им медицинско наблюдение.

Отличията им бяха връчени от началника на академията генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски по повод 7 април - Световният ден на здравето.

Над 60 специалисти се включиха в еднодневния симпозиум „Интервенционална пулмология. Диагностични и терапевтични възможности на криотехниките".
.jpg)
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов обсъди с ръководител на нейния офис в България Гийом Симонян сътрудничеството на страната ни и Световната здравна организация.

Владимир Стоянов днес протестира пред Съдебната палата в София срещу системата, която ощетява и игнорира психично болните.
Повод за това са проблемите, които среща при грижите за сина си Стоян, който е с шизофрения.

В благотворителната проява участваха детски танцови, музикални и театрални трупи, със събраните средства ще бъде обновена част от апаратурата.

Тя бе първата национална и се проведе в УМБАЛ „Св. Георги"-Пловдив, специален гост беше проф. Джеф Сърл от Мичиганския държавен университет.