Операции на живо във ВМА
Рекорден брой участници от 5 държави събра 9-ия Симпозиум "Ендоурология и минимално инвазивна хирургия"
Форумът, който се проведе на 13 и 14 април събра професионалисти не само от България, но също от Сърбия, Македония, Австрия и Индия. Форумът е организиран от ВМА, Катедрата по урология и нефрология на ВМА и Българско дружество по ендоурология и екстракорпорална литотрипсия, с подкрепата на Секцията по уролитиаза (EULIS) на Европейската асоциация по урология (EAU), Международния алианс по уролитиаза (IAU), South-Eastern European Group for Urolithiasis Research (SEGUR) и Асоциация Urology in Emerging countries (U-Merge).
Научната програма тази година е изцяло посветена на съвременните тенденции в ендоурологията и минимално инвазивната хирургия при диагностиката и лечението на уролитиазата. Освен "Hands-on-training" сесии, модерирана постерна и видео сесия, дискусия на клинични случаи, state-of-the-art лекции от водещи европейски преподаватели, по време на симпозиума участниците в него имаха възможност да наблюдават "Live surgery" сесии, които се излъчваха директно от опереционната на Урологията на ВМА.
УМБАЛ „Света Екатерина" спечели голямата награда "Сграда на годината" за реализацията на новия си корпус.
Президентът Румен Радев удостои проф. Сабина Захариева, проф. Радка Аргирова, проф. Боряна Слънчева и проф. Ивайло Търнев с орден „Св. св. Кирил и Методий" огърлие.
Те са петима и са от Медицинския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски".
Отличията им бяха присъдени от община Варна, която прави това всяка година, като положи тази традиця през 2017-та.
Президентът Румен Радев награди началника на ВМА с орден „За военна заслуга" I степен, с мечове.
Тя е национална и втора поред, насочена е към дарителството на генетичен материал, и бе организирана от Изпълнителната агенция „Медицински надзор" и фондация „Искам бебе".
Те се проведоха в Бургас, като включваха голбол и ориентиране, и завършиха с концерт в зала „Бойчо Брънзов".
По време на срещата й с новия еврокомисар, която бе в рамките на редовното заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки, бе засегнато и изграждането на протонния център у нас.
Форумът събра водещи специалисти и над 200 участници, акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект в медицината.
Той бе за продължаващо следдипломно обучение и се проведе през уикенда по инициатива на Българското дружество по белодробни болести.
Лекари от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" взеха участие в XVI Среща по детска онкохематология за страните от Централна и Източна Европа. Тя се проведе от 21 до 24 ноември в Синая, Румъния.
Ветеранът от войните Асен Богданов бе излекуван след битов инцидент от лекарите в Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия, ръководена от проф. Неделчо Цачев.