Над 100 000 са хората с деменции у нас
МУ-Варна е домакин на първата в Европа Международна научна конференция за болестта на Алцхаймер
"Болестта на Алцхаймер е наистина глобална епидемия. Няма страна, която да не е засегната. 47 милиона са болните от Алцхаймер и от свързаните с него деменции по света. Очаква се до средата на нашия век тази бройка да се утрои ако ние не намерим адекватен начин да противодействаме и да лекуваме". Това заяви на пресконференция при откриването д-р Мария Карио – главен научен директор на асоциация "Алцхаймер" в САЩ. Тя каза още, че в България има прекрасти научни достижения и изследвания, които заслужават да бъдат представени пред света.
Над 100 000 са засегнатите от някакъв вид деменции в страната ни, като поне половината страдат от болестта на Алцхаймер, обявиха от гражданското сдружение "Алцхаймер - България". Данните са получени при единственото за България епидемиологично проучване на заболяването до момента, което се е провело във Варненския регион. Сред факторите, които влияят върху по-бързото развитие на болестта, са липсата на образование, продължаващо през целия живот, тютюнопушенето, заседналото ежедневие и нездравословният начин на хранене, като в 80% от случаите става въпрос за наследствено заболяване. Досега само половината от генетичната предиспозиция е научно доказана.

Той положи венец пред паметника на загиналите по време на работа, издигнат от КНСБ и се обяви за нулева толерантност към нарушенията на работното място

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов посети УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив и се срещна с двамата пациенти от Северна Македония и медицинските екипи, полагащи грижа за тях.
„Искам да благодаря за високия професионализъм на всички колеги и за отлично свършената работа. Вие доказахте, че най-ценна е онази помощ, която е оказана навреме. Като лекари обаче знаем, че от изключително значение е и силата на човешкия дух и желанието за живот. Щастлив съм, че тези двама мъже са демонстрирали именно това", заяви министър Кирилов.
След продължило 6 седмици лечение, включващо поредица от оперативни интервенции, рехабилитация и психологическа помощ, пациентите от УМБАЛ „Св. Георги" ще бъдат изписани.

Тя е финансирана по линия на българо-швейцарското сътрудничество, министър Силви Кирилов подписа споразумението за нея.

За по-малко от 100 дни специалистите от ВМА извършиха над 100 успешни операции с помощта на роботизираната система Da Vinci Xi.
.jpg)
В болницата в Сливен се проведе курс за продължаващо обучение на професионалистите по здравни грижи на тема за лечение при алкохолни и наркотични интоксикации.

Държавният глава посети в спортната зала в София, където всеки ден тренират атлети с интелектуални затруднения.
.jpg)
Заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева откри второто събитие в рамките Българското председателство на Здравната мрежа на страните от Югоизточна Европа (ЗМЮИЕ).

Министерството на здравеопазването получи награда за „Най-добра администрация за 2024 година " в категория „Иновативност" на церемония, организирана от УНСС.
.jpg)
В него беше застъпена компютърната томография, проведе се при голям интерес в УМБАЛ „Света Екатерина".

Младежите бяха лекувани в "Пирогов", претърпяха множество операции, предстои им медицинско наблюдение.

Отличията им бяха връчени от началника на академията генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски по повод 7 април - Световният ден на здравето.

Над 60 специалисти се включиха в еднодневния симпозиум „Интервенционална пулмология. Диагностични и терапевтични възможности на криотехниките".