Над 100 000 са хората с деменции у нас
МУ-Варна е домакин на първата в Европа Международна научна конференция за болестта на Алцхаймер
"Болестта на Алцхаймер е наистина глобална епидемия. Няма страна, която да не е засегната. 47 милиона са болните от Алцхаймер и от свързаните с него деменции по света. Очаква се до средата на нашия век тази бройка да се утрои ако ние не намерим адекватен начин да противодействаме и да лекуваме". Това заяви на пресконференция при откриването д-р Мария Карио – главен научен директор на асоциация "Алцхаймер" в САЩ. Тя каза още, че в България има прекрасти научни достижения и изследвания, които заслужават да бъдат представени пред света.
Над 100 000 са засегнатите от някакъв вид деменции в страната ни, като поне половината страдат от болестта на Алцхаймер, обявиха от гражданското сдружение "Алцхаймер - България". Данните са получени при единственото за България епидемиологично проучване на заболяването до момента, което се е провело във Варненския регион. Сред факторите, които влияят върху по-бързото развитие на болестта, са липсата на образование, продължаващо през целия живот, тютюнопушенето, заседналото ежедневие и нездравословният начин на хранене, като в 80% от случаите става въпрос за наследствено заболяване. Досега само половината от генетичната предиспозиция е научно доказана.
На традиционна церемония в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), организирана съвместно с Българския Червен кръст (БЧК), бяха отличени 13 индивидуални кръводарители, корпоративни партньори и медии.
Наградите в навечерието на Световния ден на кръводарителя връчиха д-р Красимира Терзиева (директор на НЦТХ) и д-р Надежда Тодоровска (зам.-генерален директор на БЧК).
Министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова откри нов Център за настаняване от семеен тип за възрастни хора в село Аспарухово, община Дългопол, област Варна. Предстои разкриването на още четири подобни, а по Плана за възстановяване и устойчивост вече са ремонтирани 80 дома за възрастни хора.
Военнослужещите придобиха четвърта степен на професионална квалификация по професията „Военнослужещ-санитарен инструктор" (военен парамедик). Те преминаха успешно държавните изпити в Центъра за професионално обучение към ВМА.
Специализираната програма е плод на съвместни усилия между ВМА и Професионалния старшински колеж към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров". Вече обща 30 души от 3 випуска завършиха ключовата за военната медицина подготовка.
Д-р Валентин Димитров даде старт на кроса в подкрепа на здравето заедно с председателя на Столичната лекарска колегия на БЛС д-р Асен Меджидиев, председателят на БОК Весела Лечева и световния шампион Тервел Замфиров. Над 1000 човека тичаха 5 км в Южния парк в неделя сутринта за здраве.
Специалисти по здравни грижи от болниците в Самоков, Своге, Ботевград, Благоевград и Пирдоп под егидата на БАПЗГ обсъждаха актуални за главни и старши медицински сестри теми и обмениха добри практики в здравните грижи. Качеството на здравните грижи, сестринския процес, средствата за осигуряване качеството на грижите бяха акценти в беседата на проф. Иванка Стамболова - преподавател в катедра „Здравни грижи" при Медицинския университет в София.
Доброволци от пещерен клуб „Под ръба" се спуснаха по въжета пред прозорците на малките пациенти в онкохематологичната клиника и им раздадоха подаръци по повод 1 юни.
На 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна традиционно се включи в тържественото общоградско шествие. Ректорът проф. д-р Димитър Райков и академичното ръководство предвождаха блока на университета, в който се включиха преподаватели, студенти, служители и представители на всички звена на университета, филиалите в Шумен, Велико Търново и Сливен, както и Медицински колеж – Варна.
По повод на 24 май чуждестранни и български студенти от Медицинския университет в Пловдив представиха спектакъла „Похвално слово за българското слово", организиран от Департамента по езиково и специализирано обучение (ДЕСО). Мултимедийната програма премина под формата на диалог между италианския студент Винченцо и негови български колеги. Тържеството завърши емоционално с изпълнение на химна „Върви, народе възродени" от Дамски хор „Тримонциум" и публиката.
Инспектори от РЗИ вМонтана гостуваха в Детска градина №3 „Буратино", за да научат децата как да изграждат здравословни навици. Под формата на игри и практически упражнения малчуганите усвоиха правилното миене на ръце и зъби (използвайки специален макет), научиха се да различават полезните от вредните храни и разбраха значението на игрите на открито.
Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик получи дарение от три модерни пациентски монитора на обща стойност 10 557 евро. То е от семейството на 35-годишния полицай Иван Тасев, който на 26 ноември 2022 г. бе блъснат от лек автомобил на автомагистрала „Тракия" и в продължение на 9 дни лекарите в УМБАЛ „Св.Георги" в Пловдив се бориха за живота му. Дарените монитори предоставят жизненоважна информация за състоянието на пациентите в реално време и осигуряват прецизно наблюдение на жизнените им показатели.
Как да пазим сърцето си здраво, показа на децата в ДГ "Сребърно копитце" в София Цветомира Конова - председател на НПКС на рехабилитаторите в БАПЗГ. Повод за презентацията беше 17 май - Световният ден за борба с хипертонията. Чрез игри и увлекателни илюстрации тя показа на малчуганите колко важно е движението и правилното хранене за човешкото здраве. Децата получиха и образователна листовка, съобразена с тяхната възраст.
Близо 200 родители преминаха практическо обучение за реакция при детски спешни състояния. Началниците на детските клиники в „Пирогов" доц. д-р Богдан Младенов (реанимация), д-р Явор Пукалски (ортопедия) и д-р Мартин Мартинов (изгаряния) бяха лектори.
Следващото издание на академия ще се проведе на 21 юни 2026 г. (неделя) от 12 ч., а записването за него ще започне през първата седмица на юни през приложението на болница "Пирогов".
Началото на Академия за родители "Първа помощ за малките герои " е по идея на ръководството на УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" през лятото на 2023 г.


