Заедно срещу диабета: ВМА и Цариброд

Ендокринолозите ни изнесоха лекция, посветена на диетата при коварната диагноза

 

Кои са иновациите при лечението на диабет? И как храната се превръща в лекарство, щом се борим с коварната диагноза? Такива съвети дадоха специалистите от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във ВМА на жители на Цариброд.  

Лекциите на тема „Диабетът и храненето“ изнесоха началникът на клиниката акад. Ивона Даскалова, д-р Весела Михнева и д-р Едит Харангозо, по покана на Сдружението за борба с диабета.

На срещата присъстваха около 100 души, които се възползваха от съветите на специалистите за добър диетичен и двигателен режим. „Захарният диабет вече не е епидемия, а пандемия. Все по-голям става процентът на болните”, коментира акад. Ивона Даскалова. И подкрепи думите си със статистика, според която, ако през 2004 г. се е говорило за 236 милиона негови жертви, то очакванията са до 2030 г. те да стигнат половин милиард. Д-р Михнева пък подчерта, че само в България има над 600 хиляди диабетици, но отбеляза, че сериозна пречка за навременното диагностициране е неглижирането на симптомите. Затова и в края на срещата лекари и пациенти се ангажираха, че сътрудничеството между Българската диабетна асоциация и Сдружението за борба с диабета ще продължи и занапред. А жителите на сръбския Димитровград не скриха задоволството си от добрите условия и грижи, които от години получават във ВМА.

 




Приказни герои при децата в ИСУЛ Приказни герои при децата в ИСУЛ

Доброволци от пещерен клуб „Под ръба" се спуснаха по въжета пред прозорците на малките пациенти в онкохематологичната клиника и им раздадоха подаръци по повод 1 юни.

МУ-Варна на тържественото градско шествие МУ-Варна на тържественото градско шествие

На 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" във Варна традиционно се включи в тържественото общоградско шествие. Ректорът проф. д-р Димитър Райков и академичното ръководство предвождаха блока на университета, в който се включиха преподаватели, студенти, служители и представители на всички звена на университета, филиалите в Шумен, Велико Търново и Сливен, както и Медицински колеж – Варна.

Студенти от МУ-Пловдив със спектакъл за 24 май Студенти от МУ-Пловдив със спектакъл за 24 май

По повод на 24 май чуждестранни и български студенти от Медицинския университет в Пловдив представиха спектакъла „Похвално слово за българското слово", организиран от Департамента по езиково и специализирано обучение (ДЕСО). Мултимедийната програма премина под формата на диалог между италианския студент Винченцо и негови български колеги. Тържеството завърши емоционално с изпълнение на химна „Върви, народе възродени" от Дамски хор „Тримонциум" и публиката.

РЗИ-Монтана с интерактивно обучение в ДГ „Буратино“ РЗИ-Монтана с интерактивно обучение в ДГ „Буратино“

Инспектори от РЗИ вМонтана гостуваха в Детска градина №3 „Буратино", за да научат децата как да изграждат здравословни навици. Под формата на игри и практически упражнения малчуганите усвоиха правилното миене на ръце и зъби (използвайки специален макет), научиха се да различават полезните от вредните храни и разбраха значението на игрите на открито.

Дарение в памет на полицая Иван Тасев Дарение в памет на полицая Иван Тасев

Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик получи дарение от три модерни пациентски монитора на обща стойност 10 557 евро. То е от семейството на 35-годишния полицай Иван Тасев, който на 26 ноември 2022 г. бе блъснат от лек автомобил на автомагистрала „Тракия" и в продължение на 9 дни лекарите в УМБАЛ „Св.Георги" в Пловдив се бориха за живота му. Дарените монитори предоставят жизненоважна информация за състоянието на пациентите в реално време и осигуряват прецизно наблюдение на жизнените им показатели.

Учат децата как да пазят сърцето си Учат децата как да пазят сърцето си

Как да пазим сърцето си здраво, показа на децата в ДГ "Сребърно копитце" в София Цветомира Конова - председател на НПКС на рехабилитаторите в БАПЗГ. Повод за презентацията беше 17 май - Световният ден за борба с хипертонията. Чрез игри и увлекателни илюстрации тя показа на малчуганите колко важно е движението и правилното хранене за човешкото здраве. Децата получиха и образователна листовка, съобразена с тяхната възраст.

Първа помощ за малките герои в „Пирогов“ Първа помощ за малките герои в „Пирогов“

Близо 200 родители преминаха практическо обучение за реакция при детски спешни състояния. Началниците на детските клиники в „Пирогов" доц. д-р Богдан Младенов (реанимация), д-р Явор Пукалски (ортопедия) и д-р Мартин Мартинов (изгаряния) бяха лектори.
Следващото издание на академия ще се проведе на 21 юни 2026 г. (неделя) от 12 ч., а записването за него ще започне през първата седмица на юни през приложението на болница "Пирогов".
Началото на Академия за родители "Първа помощ за малките герои " е по идея на ръководството на УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" през лятото на 2023 г.

Министър Ивкова на среща с РЗИ Министър Ивкова на среща с РЗИ

С директорите на инспекциите тя обсъди извънредната обработка чрез комари, като заяви, че това следва да става чрез тези регионални звена.

Бъдещи рехабилитатори популяризират движението Бъдещи рехабилитатори популяризират движението

Студенти от специалността „Рехабилитатор" в МУ-Варна отбелязаха Световния ден на физическата активност. Те се включиха в спортните игри във ВИДЕНС-център в кв. Виница, провели се за популяризиране на движението като основен фактор за добро здраве и качество на живот.

Бъдещи медици на национално състезание в Шумен Бъдещи медици на национално състезание в Шумен

Филиалът на МУ–Варна в Шумен домакинства националното студентско състезание „Учим, за да помагаме". В тазгодишното издание се включиха 16 отбора от специалностите „Медицинска сестра" и „Акушерка" от цялата страна.
Първо място в категория „Медицинска сестра" спечели отборът на Филиал Шумен, а в „Акушерка" - екипът на Медицинския университет в София.
Събитието бе уважено от редица официални лица.

Генералният консул на Турция в МУ-Плевен Генералният консул на Турция в МУ-Плевен

Генералният консул се запозна с високотехнологичната инфраструктура за образование и наука, която университетът развива – Центъра за компетентност и Телекомуникационния ендоскопски център.

Молебен за медицинските сестри Молебен за медицинските сестри

Военномедицинска академия отбеляза Международния ден на сестринството с молебен за православния здравен служител, отслужен в храм-паметника „Св. Александър Невски" от Негово Светейшество Даниил Патриарх Български и митрополит Софийски. Присъстваха и директори и медицински сестри на едни от най-големите столични болници. По инициатива на ВМА молебени бяха отслужени и в останалите градове в страната, където има военни болници.

1 2 3 4 5 ... 126 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм