Поклон пред загиналите медици
И здравният министър проф. Николай Петров уважи Деня на спасението
Лекари, пожарникари, власт, синдикати и граждани се поклониха пред паметта на жертвалите живота си в Деня на спасението. За 13-та поредна година вълнуващата церемония се състоя пред паметника им пред ВМА. А с минута мълчание паметта на героите почетоха здравният министър проф. Николай Петров, и.д. началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски, директорът на „Пожарна безопасност“ гл. комисар Николай Николов, зам.-главният секретар на МВР Георги Арабаджиев, зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова, представители на БЧК, синдикатите, общината, както и много медици и граждани.
Над 130 лекари и медицински сестри, както и полицаи, доброволци, граждани, са загинали при спасяване на човешки живот. „Бог да ги прости!”, каза д-р Тотко Найденов, инициатор на събитието.
„Това е една инициатива, която се зароди преди години, а денят е избран неслучайно. Той съвпада с един от най-големите християнски празници – Успение Богородично, ден, който българите особено почитат. Много близо е до сърцето на всеки българин чувството на състрадание, чувството за спасение, за взаимопощ”, коментира проф. Венцислав Мутафчийски. „Ние работим в рискова среда, като дори и при най-елементарните неща и обикновени манипулации, ако болният е заразен със смъртоносни болести, ние може да се заразим при изпълнение на служебния си дълг. А ние сме и военни медици, участвали сме в множество мисии, където опасността за живота ни е съвсем реална”, подчера началникът на ВМА. И допълни, че и в момента има български медицински екипи в едни от най-горещите точки по света. По думите му, именно тренираността на екипите им дава добри резултати в работата и ги изважда от трудни ситуации.
В памет на загиналите по време на служба медици, сестри, полицаи, пожарникари, доброволци, граждани бяха поднесени венци от името на президента, министър-председателя, началника на отбраната, министъра на отбраната, министъра на здравеопазването, МВР, Столична община, БЛС, БЧК, КНСБ, КТ „Подкрепа”.
По време на срещата й с новия еврокомисар, която бе в рамките на редовното заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите членки, бе засегнато и изграждането на протонния център у нас.
Форумът събра водещи специалисти и над 200 участници, акцентът беше върху ролята на изкуствения интелект в медицината.
Той бе за продължаващо следдипломно обучение и се проведе през уикенда по инициатива на Българското дружество по белодробни болести.
Лекари от Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" взеха участие в XVI Среща по детска онкохематология за страните от Централна и Източна Европа. Тя се проведе от 21 до 24 ноември в Синая, Румъния.
Ветеранът от войните Асен Богданов бе излекуван след битов инцидент от лекарите в Катедрата по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия, ръководена от проф. Неделчо Цачев.
Той беше в рамките на Международния панаир на традициите, участие взеха и чуждестранни студенти, които донесоха характерни ястия за техните страни.
Те са високо технологични и са в УМБАЛ „Света Екатерина", водосвет за здраве и благополучие отслужи патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит.
Те бяха отличени за работата си на тържествено събрание по повод 145-та годишнина на болница „Д-р Иван Селимински"
„Денят на жената предприемач 2024" събра над 400 гости в София. Сред отличените дами бяха Нешка Робева, Христина Димитрова и Здравка Евтимова, които получиха специални призове със златна роза.
Изложбата на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания под надслов " Животът е повече от болестта" бе открита днес в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София.
Свещенослужители от Софийска митрополия се включиха в инициативата на ВМА "Бъди един от нас! Дари кръв - спаси живот!".