Патриарх Даниил отслужи водосвет
Това стана при „Бъбрека" – едно от Седемте рилски езера, по време на поклонническия път „Рилският Чудотворец", в който взе участие.
Инициативата, която традиционно се провежда от 1 до 6 август, завършва в основания от свети Иван Рилски манастир. Тя е посветена на пренасянето на неговите мощи от Търновград през София в обителта през 1469 година. Обикновено, на Преображение Господне, което честваме утре, участниците на събират на архиерейска Света Литургия в манастирския храм „Рождество Богородично".
Над 50 деца от различни спортни школи получиха ценни съвети от Григор Димитров в открития урок „Гейм, Сет, Мач за здравето".
Освен напътствия за подобряване на техниката на младите тенисисти, децата научиха колко важна е грижата и превенцията на здравето, дисциплината и постоянството за успешното им развитие в спорта и професионалния им живот.
Аделина Великова и Никол Атанасова oт МУ-Варна спечелиха трето място в постерната сесия на Националната конференция за редки болести и лекарства сираци.
Те следват медицина в пети курс. Студентите, с научен ръководител доц. д-р Мария Левкова от катедра „Медицинска генетика", представиха постер "Множеството лица на синдрома на Линч", в категория „Клиничен случай", с който завоюваха отличието.
Събитието, организирано от Института по редки болести, е най-значимият научен форум у нас в областта на редките болести. Той бе проведен за 15-ти път в Пловдив.
Днес започна новата учебна година за децата и студентите oт МУ-Варна и МУ-Пловдив.
Държавният глава Румен Радве участва в тържественото откриване на учебната година в 128 СУ „Алберт Айнщайн" в София, премиерът Димитър Главчев присъства на церемонията в 35 СЕУ „Добри Войников" в София,a oбразователният министър проф. Галин Цоков би първият звънец в 122. училище в столицата. Oсвен това отново днес бе открита и новата академична година в МУ-Варна и МУ-Пловдив.
Министър-председателят Димитър Главчев награди медалистите и класиралите се до 8-о място на Олимпийските и Паралимпийските игри в Париж.
На събитието присъства и министърът на младежта и спорта Георги Глушков.
„Всички Вие сте герои за България. Накарахте ни да се чувстваме горди с Вашето представяне. Всеки, който поне малко се е занимавал със спорт, знае какви усилия полагате, колко тежък е квалификационният цикъл и колко трудно се стига до върха, за да може всички българи да се радваме, че българското знаме е най-отгоре и слушаме българския химн", заяви премиерът Главчев.
Баща и син Максим и Стефан Иванови го прекосиха с лодка в подкрепа на кампанията за донорство „Да, за живот!".
Експедицията завъри късно вечерта на 8 септември. Това е второто им успешно дълго плаване. През 2020 г. двамата преминаха 4444 морски мили през Атлантическия океан в сезона на ураганите.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова и посланикът на Украйна Олеся Илашчук гостуваха на украински деца на лагер у нас.
Те бяха настанени в база на „Профилактика, рехабилитация и отдих" ЕАД, където се възстановяваха в сигурна и безопасна среда психически и емоционално от травмите от военните действия.
Единадесетия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА беше открит в Бургас.
Това направи с приветствено слово заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева. „В контекста на международните предизвикателства и събития в световен и европейски мащаб, това е сериозна и реална възможност да предложим целогодишен и качествен продукт", заяви тя.
Като основни проблеми пред бранша бяха посочени липсата на кадри и задържането на висококвалифицирани специалисти на работа у нас.
Министърът на младежта и спорта Георги Глушков посреща на българска земя шампиона от Паралимпийските игри в Париж Ружди Ружди.
Ружди спечели титлата в тласкането на гюле като триумфира в категория F55 с голяма разлика пред своите конкуренти. В третия си опит Ружди постигна 12.40 метра, които се оказаха най-сериозното постижение за златния медал. Заедно с Ружди пристигна и Стела Енева, която завърши четвърта в дисциплината хвърляне на диск. Тя постигна резултат от 30.59 метра в категория F57.
„Вие сте гордост за България и пример за всички нас за силна воля и непобедим дух", каза министърът на младежта и спорта на атлетите ни.
Утре се очаква да пристигне и Християн Стоянов, който финишира четвърти в бягането на 1500 метра с време от 3:52.27 минути.
Военномедицинска академия (ВМА) отбелязва 146 години от създаването на военномедицинската служба на България.
За последните 20 години близо 1000 медици под пагон застават на първа линия в различни международни операции на НАТО и Европейския съюз, а също и в помощ на цивилното население при природни бедствия, производствени аварии, терористични актове и други. Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница повече от век, като винаги са получавали отлична оценка за представянето си. Многократно са доказвали своята героичност при екстремални ситуации, с което печелят уважението и на местното население, и на нашите партньори и съюзници.
Асоциацията на родители на деца с епилепсия спечели проект за социални иновации към Столична община.
Благодарение на него ще се осъществи постановка от млади хора с епилепсия, които се занимават с Шотокан Карате До, каза Веска Събева, председател на организацията. Тя ще се състои през ноември в София.
Той е за Неонатологичното отделение и е закупен от кампанията „Капачки за бъдеще".
Дарението бе доставено от Лазар Радков, който е неин основател. Той посочи, че в някои лечебни заведения в страната апаратурата за новородени е на повече от тридесет години. Управителят на болницата уточни, че ежегодно около десет са недоносените бебета, които се нуждаят от грижи в кувьоз.
Това става пред Военномедицинска академия с едноминутно мълчание, вой на сирени и полагане на венци и цветя.
За 20-та поредна година беше почетена паметта на лекарите, медицинските сестри, полицаите, пожарникарите, доброволците и гражданите, загинали при спасяването на човешки живот. Известни са имената на над 130 лекари и 20 медицински сестри, загинали по време на работа, предимно след извършване на тежки среднощни операции, катастрофи с линейки, както и след заразяване болестите на свои пациенти. Денят на спасението е създаден през 2005 г. по инициатива на д-р Тотко Найденов, главен редактор на вестник „Български лекар", и с подкрепата на ВМА. Това става в чест на 26-годишния д-р Стефан Черкезов, който на 15 август 1963 г. спасява 47 души от пламнал автобус и загива от тежките си изгаряния.