„Шапки долу!” за медиците герои
139 г. след Освобождението офицери, лекари и червенокръстци се поклониха пред Докторския паметник
Офицери, медици и червенокръстци днес сведоха глави за почит пред подвига на героите в бели престилки, загинали за свободата на България преди 139 г. Традиционното поклонение пред Докторския паметник се организира от Българския червен кръст (БЧК). Уважиха го военният министър Стефан Янев, началникът на ВМА проф. Николай Петров и шефът на БЧК акад. Христо Григоров. Свещенослужители от храма “Свети Николай” (Руската църква) отслужиха панихида в памет на загиналите, а офицери от Националната гвардейска част отдадоха военни почести.
Докторският паметник в София е създаден около 1882-1883 г. по идея на руски лекари – участници във войната, които решават да увековечат паметта на своите бойни другари, загинали при изпълнение на хуманния си дълг. Открива се подписка, в която участват и много българи. Заедно със събраните средства у нас се получава и проектът на руския архитект Антон Осипович Томишко. Главният архитект на София Колар организира построяването на паметника от бял песъчлив камък във формата на четиристенна пресечена пирамида.
Върху каменните блокове са изсечени фамилиите и инициалите на 531 души, т. нар. “медицински чинове”, загинали през Освободителната война. Сред тях стои и името на възпитаника на Московския университет, лекаря на Българското опълчение, героя-патриот д-р Константин Везенков. На четирите страни на паметника са обозначени местата, където са загинали най-много медици – Плевен, с. Мечка, Пловдив и връх Шипка.
.jpg)
В болницата в Сливен се проведе курс за продължаващо обучение на професионалистите по здравни грижи на тема за лечение при алкохолни и наркотични интоксикации.

Държавният глава посети в спортната зала в София, където всеки ден тренират атлети с интелектуални затруднения.
.jpg)
Заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева откри второто събитие в рамките Българското председателство на Здравната мрежа на страните от Югоизточна Европа (ЗМЮИЕ).

Министерството на здравеопазването получи награда за „Най-добра администрация за 2024 година " в категория „Иновативност" на церемония, организирана от УНСС.
.jpg)
В него беше застъпена компютърната томография, проведе се при голям интерес в УМБАЛ „Света Екатерина".

Младежите бяха лекувани в "Пирогов", претърпяха множество операции, предстои им медицинско наблюдение.

Отличията им бяха връчени от началника на академията генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски по повод 7 април - Световният ден на здравето.

Над 60 специалисти се включиха в еднодневния симпозиум „Интервенционална пулмология. Диагностични и терапевтични възможности на криотехниките".
.jpg)
Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов обсъди с ръководител на нейния офис в България Гийом Симонян сътрудничеството на страната ни и Световната здравна организация.

Владимир Стоянов днес протестира пред Съдебната палата в София срещу системата, която ощетява и игнорира психично болните.
Повод за това са проблемите, които среща при грижите за сина си Стоян, който е с шизофрения.

В благотворителната проява участваха детски танцови, музикални и театрални трупи, със събраните средства ще бъде обновена част от апаратурата.

Тя бе първата национална и се проведе в УМБАЛ „Св. Георги"-Пловдив, специален гост беше проф. Джеф Сърл от Мичиганския държавен университет.