Присадиха ирис на дете у нас

Изкуственият ирис се изработва индивидуално по цвят и рисунък,
след професионална фотография на другото око, и е разрешен за употреба у нас след индивидуално обучение и сертификат на хирурга. Протезата е поръчана в лицензирана немска лаборатория, където се изработва от особен вид силикон с изкуствени фибри, в максимално сходство с всички специфични нюанси и крипти на здравия ирис. Проектът е на стойност 3 500 евро, които родителите успяват да съберат чрез благотворителни кампании, организирани в социалните мрежи в помощ на детето.
Операцията е извършена успешно в края на юли
от екипа на доц. Иван Танев. Освен изкуствен ирис, в пострадалото око се имплантират също изкуствена леща и заместител на стъкловидното тяло. Сега детето е прието за контролни прегледи и проследяване на очния статус след интервенцията в клиниката по офталмология. Специалистите твърдят, че възстановителният период ще бъде дълъг, но резултатите са обещаващи и детето ще бъде изписано утре.
„Изкуствената простеза няма само естетичен ефект,
с нея детето ще може да вижда с малък процент редукция на зрението”, твърди доц. Танев.
В началото на тази година екипът на доц. Танев постигна успех в култивирането, отглеждането и трансплантацията на стволови клетки при пациенти с увредена очна повърхност. Резултатите от метода предизвикаха голям научен интерес, за което екипът на доц. Танев бе удостоен с престижна награда от Националния конгрес „Новости в Офталмологията’2016“ и бе поканен да изнесе доклад по темата на Европейския конгрес по очни болести в град Маастрихт, Холандия.

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев

Ръст на генетичните изследвания за тромбофилия

Алергия към глутен няма
Хубаво е децата да се хранят не просто еко- или био-, а правилно, казва д-р Нина Шишенкова

Бъбрекът не крещи, когато е болен
Две изследвания – за обикновена урина и на креатинина, са минимумът, който можем да направим за тях, казва проф. Боряна Делийска

Генетичният ни скрининг е беден

Нужна е генетична диагностика за редки болести
